Mışıl Mışıl Uyutan Akıllı Pijama Takımı

Geceleri uyumak ya da uyumamak… Belki de tüm mesele bu. Kaliteli uyku ve kalitesiz uyku arasındaki farkın ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Verimli bir gece uykusu, gün içindeki enerjinin kaynağı. Belki de mutlu ve huzurlu bir hayatın en önemli anahtarı… Peki, geceleri sağlıklı bir uyku çekiyor muyuz? Uyku kalitemizin ne kadar farkındayız? Bunu anlamak, biraz zor. Ancak bir pijama sayesinde gece uykusunun tespitini yapmak mümkün olacak. Gece nasıl uyuduğunu merak edenlere ilaç olacak akıllı pijama takımı, bu işin uzmanı olmak için geliyor!

Akıllı Pijama Takımı Uykunuzu Takip Ediyor

Giyilebilir teknolojiler ve insan sağlığı arasındaki ilişki her geçen daha da artıyor. Samsung’un akıllı tişörtü ve hayat kurtaran kol saati bu konuda dikkat çeken teknolojilerden bazıları. Şimdi de kendini gösterme sırası bir pijamada. Akıllı unvanını almayı hak eden bu pijama, bir uyku üniforması olmasının yanı sıra harika ve profesyonel bir uyku izleyicisi.

Bu akıllı pijamanın uyku esnasında nefes, kalp atışı ve vücut hareketlerini ölçme yeteneği var. Bir kişinin ne kadar iyi uyuduğunu gösteren verileri toplayan akıllı pijama, sensörleri olan pamuklu astarlara sahip. “Tanıdık giysilerin ve kumaşların rahatlığını, işlevini ve sağlamlığını koruduk” diyor ürünü geliştiren ekibin lideri Dr. Trisha Andrew ve ekliyor: “Bu ürün ile çok sayıda teknik zorluğun üstesinden gelmeyi başardık.”

Nasıl Daha İyi Uyuruz Sorusunun Cevabı Bu Pijamada

“Algılayıcı sensörleri ve taşınabilir güç kaynaklarını göze çarpmayan bir şekilde günlük giysilerle birleştirmeyi başardık. Gelen sinyalleri işlemek için bilim insanları ve mühendisler ile çalıştık. Böylece pijama içindeki sensörlere doğru ve anlaşılması kolay verilerin gönderilmesini sağladık.” Bu sözler de pijamayı geliştiren ekibin lideri Trisha Andrew’e ait. Bu ekip ise University of Massachusetts Amherst Üniversitesi araştırmacılarından oluşuyor.

Pijamanın içinde 5 farklı sensör var. Sensörlerin her biri bir iç cebi andıran yamalar halinde pijamanın içine dikilmiş. Sensörlerden dördü gövdenin yatak üzerindeki sabit basıncını algılıyor. Beşinci sensör ise göğüs hizasında bulunuyor. Bu sensörün görevi ise kalp atışı ve solunum hakkında bilgi toplamak.

Sensörlü yamalar, pamukla kaplanmış gümüş kaplı naylon iplikler ile birbirine bağlı durumda. Beş yamadan gelen sinyaller, bir düğme gibi görünen küçük bir devre kartına gönderiliyor. Bu devre kartı, bir Bluetooth vericine sahip ve bu verici ile alınan bilgiler bilgisayara iletiliyor.

Mışıl Mışıl Uyutan akıllı pijama

Peki, içinde hassas sensörler bulunan bu akıllı pijama nasıl temizleniyor? Ürünü geliştiren ekip, hijyenden vazgeçmeyenler için müjdeyi veriyor: Evet bu akıllı pijama, çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Diğer çamaşırlardan ayrı bir muamele yapmaya gerek yok.

Akıllı pijamanın şu ana kadar 35 kişi üzerinde test edildiği söyleniyor. Ürün, henüz son halini almadı. Çünkü halen geliştirilme aşamasında. Araştırmacı ekip, özellikle sensörlerin bulunduğu iç yamaların vücudu rahatsız etmemesi için çalışmalarına devam ediyor. Ekibin hedefi, bu akıllı pijama ile hastalıkları teşhis etmek. Ancak önce uyku rahatsızlıklarının tespiti üzerine uzmanlaşmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Ekip, ürünün patentini almak için gerekli kurumlara başvurmuş. Son hazırlıkların tamamlanmasının ardından akıllı pijamanın 150 – 200 dolara satışa çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Akıllı Faraş ile Temizlik

İlginizi Çekebilir: Kirli Havayı Temizleyen Akıllı Perde

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*