Coğrafya

Molosya Cumhuriyeti: 34 Nüfuslu Mikro Ulus

Yeni bir ülke kurmak, olsa olsa ya bir dizi/filmin senaryosu olabilir ya da daha farklı kurgusal bir hikayenin. Ancak yeni bir ülke kurma fikrini ciddiye alanlar, bu fikre inanlar da var. 1963 doğumlu Kevin Baugh, bu kişilerden biri. Molosya Cumhuriyeti ismini verdiği ülkesinde kendisini başkan yapan Kevin Baugh, halkı ile birlikte mutlu mesut yaşayan bir kişi.

Molosya Cumhuriyeti’nin (bilinen diğer adı Molozya) olduğu yer, ABD’nin Nevada eyaletinde yer alan Dayton Kasabası yakınlarında. Kelime anlamı Küçük Kayalık Tepe olan ülkenin adı, İspanyolcadaki Morro kelimesinden türemiş. Ülkenin yüzölçümü 25 bin metrekare ve nüfusu 34 kişi. Bu nüfusa kedi, köpek ve tavşan da dahil.

40 Yıllık Mikro Ülke

Ülkenin 1977 yılında 15 yaşındaki Kevin Baugh tarafından kurulduğu söyleniyor. Kevin Baugh, yaklaşık 20 yıl sonra da kurduğu ülkeye kendisini başkan yapmış. Kevin Baugh, bu ülkeyi şaka amaçlı kurmuş fakat uygulamalarına bakılırsa hiç de şakası yok gibi. Çünkü bu küçük ülkeye giriş yapmak için yerine getirilmesi gereken şartlar var. Bunlardan biri pasaport… Pasaportu olmayan yabancılar bu ülkeye giremiyor. Ülkeyi ziyaret edenlerin pasaportuna başkanın resmi damgası vuruluyor. Ülkeyi ziyaret edeceklerin yerine getirmesi gereken bir diğer şart, ülkede tütün ürünleri kullanmamak. Aynı zamanda ülkeye naylon poşetle girilmesi de yasak.

Bir parodi olarak kurulsa da Molosya Cumhuriyeti gerçekten çok ciddi. Çünkü ülkenin anayasası, milli marşı, bayrağı, ulusal amblemi, milli bayramları bulunuyor. Bunlara ek olarak hapishanesi ve kendi bankası olan ülke, bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmeye çalışıyor. Ülkenin başkanı Kevin Baugh, turistlerin ülkesine ilgi gösterdiğini söylüyor fakat kayıtlara göre ülkeyi ziyaret eden turist sayısı yılda 10’dan biraz daha fazla.

Mikro Ulus: Molosya Cumhuriyeti

Bir parodi devlet olan Molosya Cumhuriyeti, dünya üzerindeki yüzlerce mikro ulustan yalnızca biri. Uzun bir süredir var olan Mikro Uluslar, uluslararası organizasyonlar ve gerçek devletler tarafından tanınmıyor. Devletçik olarak tanımlayabileceğimiz mikro uluslar, sahipsiz kalan topraklar üzerinde hak iddia ediyor ve bu alanlarda yasalar dahilinde kendi kurallarını koyuyor. İşi biraz daha ciddiye alanlar tıpkı Molosya Cumhuriyeti gibi kendi para birimini, bayrağını, milli marşını ilan ediyor.

haftalık_günlük_gezi
Molosya Cumhuriyeti Başkanlık Sarayı. Bu saray aynı zamanda başkan Kevin Baugh’un evi

Kaynak

One thought on “Molosya Cumhuriyeti: 34 Nüfuslu Mikro Ulus

  1. Merhaba, ben Furkan USTA. Penveden.wordpress.com tesinin kurucusuyum. Deneyim paylaşmak için sizle iletişime geçmek istiyorum. Bana lütfen ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir