mona lisa tablosu
Yaşam

Mona Lisa Tablosu Yalan mı Söylüyor?

Leonardo Da Vinci’nin hiç eskimeyecek olan yaratısı ile ilgili pek çok şey anlatıldı: Bunlardan biri de şu: Mona Lisa, görme duyu organı ile “gözleriyle” herkesi takip ediyor. Mona Lisa’nın kendisine bakan herkesi bakışlarıyla izlediği otoriteler tarafından da doğrulandı. Hatta bu durum literatürde “Mona Lisa etkisi” adıyla onaylanmış durumda. Peki, yıllardır kabul edilen Mona Lisa etkisi, bir yanılsamadan ibaretse… Mona Lisa tablosu içinde gördüğümüz kişi, gözleriyle insanları gerçekten takip etmiyorsa…

Mona Lisa Tablosu ve Bilimsel Gerçekler

Bilim insanları, Mona Lisa bakışlarının insanları izleyip izlemediğini anlamak için Bielefeld Üniversitesi’nde bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılan 24 kişi, bilgisayar ortamında Mona Lisa tablosundaki görüntüleri defalarca izledi. Bu görüntüler tablonun 15 farklı bölümünü içeriyordu ve denekler tarafından 2 binden fazla kez izlendi. Daha sonra deneklere bir cetvel verildi ve denekler cetvel ile Mona Lisa’nın tam olarak nereye baktığını belirledi. Çıkan sonuca göre Mona Lisa katılımcıların/deneklerin 35 cm sağına bakıyordu. Bu da oransal olarak 15 derece değerinde bir açı farkına denk geliyordu. Ancak Mona Lisa etkisinin oluşması için 15 derece olarak ölçülen açı değerinin maksimum 5 derece olması gerekiyordu.

Dolayısıyla araştırmada çıkan sonuç şu oldu: “Mona Lisa insanları gözleriyle süzmüyor, yalnızca insanların sağına doğru ufak bakışlar atıyor.”

“Mona Lisa Gözleriyle Takip Etmiyor”

Yapılan bu araştırma kamuoyuna duyurulması için i-Perception isimli bir dergide kaleme alındı. Araştırmanın yazarlarından olan Gernot Horstmann isimli bilim insanı, çıkan sonuçtan kesinlikle emin. Aynı zamanda göz hareketi uzmanı olan Gernot Horstmann, “Evet Mona Lisa, insanları gözleriyle takip etmiyor” diyor ve şunu da ekliyor: ”Mona Lisa etkisi denilen durum, insanların tüm dikkatleri üzerine çekme isteği ve ortamın popüler kişisi olma talebinden kaynaklanmış olabilir”

Bielefeld Üniversitesi Araştırması İçin Tıklayın

Leonarda Da Vinci’nin yıpranmayacak yaratısı Mona Lisa, sürekli olarak sanat camiasının gündeminde. Hatırlayacağınız üzere bir dönem resimde yer alan figürün cinsiyeti tartışma konusu olmuştu. Buna ek olarak resimde halen örtüklüğünü koruyan simge ve sembollerin olduğuna inanılıyor.

Mona Lisa şimdi de insanları uzaktan süzüş biçimi ile bilim insanlarının gündemine girmiş oldu. Bakalım ilerleyen günlerde bu eser ile ilgili ne gibi iddialar veya bilimsel gerçeklerle karşılaşacağız.

Opal Taşı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir