Nasa, Çalışanlarından Tuvalet Temizlemelerini İstedi

Uzay ve havacılık ile ilgileniyorsanız, ilginizi en çok çeken kurumlardan biri herhalde Nasa’dır. 1958 yılında kurulan Nasa, söz konusu uzay olunca gözlerin çevrildiği bir otorite konumunda. Her ne kadar Elon Musk, kurduğu SpaceX şirketiyle Nasa’ya bu alemde yalnız değilsin dese de Nasa, otorite olma özelliğini ve karizmasını koruyor.

Bilimle ilgilen herkes Uzayı tanımak, güneş sistemini keşfetmek, gezegenleri incelemek ister. Tüm bunları Nasa’nın bir çalışanı olarak yapmanın ise bambaşka bir haz verdiğini tahmin edebiliriz. Peki ya işler sandığımız gibi değilse…

Geçtiğimiz günlerde Nasa çalışanı olmak için her işten anlamak gerektiğini ortaya koyan bir haberle karşılaştık. ABD Havacılık Uzay Dairesi Nasa, geçen hafta çalışanlarından bir iş için gönüllü olmalarını istedi. Bu iş, tuvalet ve banyo temizliğiydi.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin Akıllı Tuvaleti Kohler’den

Nasa’nın bu ilginç isteğini ortaya çıkaran Elizabeth Blome isimli bir çalışanı oldu. Elizabeth Blome, Twitter hesabından paylaşım yaparak Nasa’nın kendilerinden tuvalet temizlemelerini istediğini belirtti.

elizabeth_blame_nasa

Elizabeth Blome, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda aynı zamanda ücretsiz çalıştıklarını da ifade ediyor. Elizabeth Blome, hem ücretsiz çalışmaları hem de tuvalet temizlemelerinden duyduğu rahatsızlığı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla dile getirme ihtiyacı hissetmiş. Nasa’da çalışan siz olsaydınız ve tuvalet kapısında tuvalet temizliğini sizin yapacağınıza dair bir yazı görseydiniz tepkiniz ne olurdu? Yine de Nasa’da çalışmaya en dipten başlamak kurum kültürüne hakim olma konusunda faydalı olabilir.

nasa-tuvalet
işlem tamam

Peki, Nasa Çalışanlarına Neden Tuvalet Temizlettiriyor?

Bunun nedeni, ABD Başkanı Donald Trump… Donald Trump’ın ABD-Meksika sınırına bir duvar örülmesini istediğini biliyoruz. Bu duvarın maliyetinin 5,7 milyar dolar olduğu söyleniyor. Trump, bürokratlardan 5,7 milyar dolarlık duvar maliyetinin içinde olduğu geçici bütçeyi hazırlamalarını istemiş ancak Demokrat Kongre üyeleri, bu duvarın maliyeti olan 5,7 milyar doları bütçenin içine dahil etmemiş. Bunun üzerine Trump da hazırlanan bütçeyi imzalamamış. Kongre ve Beyaz Saray, bütçe konusunda anlaşamadığı için federal kamu kuruluşları faaliyetlerini durdurmuş.

Dolayısıyla bu anlaşmazlıktan dolayı ABD federal hükümeti 1 aydan uzun bir süredir kapalı. Acilen açılmalı yoksa gönüllü çalışan Nasa görevlileri, her an işi bırakabilir ya da Nasa tuvaletleri yanına bile yaklaşılmayacak bir hal alabilir.

Kaynak: Journal News

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*