Nasıl Youtuber Olunur: Youtuberlığa Özendirenler

Dijital çağ, hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Bireysel alışkanlıklardan kolektif eğlencelere kadar hayatımızın her aşamasında yer alan dijital gerçeklik, yeni meslekler ile de tanışmamızı sağladı. Bu mesleklerden en popüleri şüphesiz Youtuberlık. Gelecek vaat eden meslekler arasında gösterilmese de Youtuberlık yabana atılacak gibi değil. Nasıl youtuber olunur sorusuna kafa yoranlar, bu işe zaman ayıracak kadar şansı ve fark yaratan özelliği olanlar, Youtube’da hatırı sayılır gelir elde ediyor.

Nasıl Youtuber Olunur?

Youtube üzerinden dijital yayıncılık yapma serüvenindeki ışığı gören bazı kurumlar da Youtuber yetiştirmek için kolları sıvadı. Örneğin bunlardan biri İşkur. Türkiye İş Kurumu “Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi” isimli bir program başlatarak Nasıl Youtuber Olunur eğitimi vermeye başlamıştı.

Youtuberlığın popüler olmasının ve bir meslek olarak görülmesi, elbette bu işin getirilerinden kaynaklanıyor. Dünyada en çok para kazanan Youtuberlar her yıl gündeme düşerken bu tarz haberler, insanları özellikle de gençleri bu işe daha da heveslendiriyor. Aylık kazancı 400,000 dolara ulaşan Türk Youtuberlar haber olmaya devam ettikçe de herkesin aklının bir köşesinde nasıl Youtuber olabilirim sorusu yer etmeye devam edecek.

youtuberlar ne kadar kazanıyor

Dünyada Durum Biraz Daha Farklı

Türkiye’de en çok kazanan Youtuberlar bir yana neler olup bitiyor diye dünyaya da bakmak lazım. Geçtiğimiz günlerde 8 milyon dolara ev alan bir Youtuber haberi ile karşılaştık. Ancak bu Youtuber’ın 6 yaşında çocuk olması, dijital dünyada neler oluyor diye bir kez daha hayretlere düşmemize neden oldu.

Boram isimli Güney Koreli Youtuber yıldız, 6 yaşında 8 milyon dolarlık ev alacak kadar geliri nasıl elde etti? Oyuncaklarıyla oynayarak, gezerek… kısaca normal bir çocuğun yaptığı şeyleri yaparak… Çocuk Youtuberın servet kazandıran Youtube kanalları burada. Boram Tube Vlog ve Boram Tube Toys Review

Bu arada çocuğun ailesi, Boram’ın Youtube kazançlarını düzgün bir şekilde yönetmek için Boram Family isimli bir şirket kurmuş. Bu da ilginç bir detay. İnsan Gerçekten Hayret Ediyor.

En Çok Kazanan Youtuber

Boram’ın en çok para kazanan Youtuber olduğu akıllara gelebilir. Ancak 6 yaşında 8 milyon dolarlık ev satın alacak kadar para kazanan Boram, en çok kazanan Youtuber değil. En çok para kazanan Youtuber, Ryan Kaji isimli bir çocuk.

nasıl youtuber olunur

2018 kayıtlarına göre Ryan Kaji, 22 milyon dolar kazanmış. Ryan Kaji’nin yaşı sadece 7. Yedi yaşındaki Ryan Kaji, dünyanın en çok para kazanan Youtuber çocuğu, aynı zamanda dünyanın en çok kazanan Youtuber’ı.

Yaratıcı Youtuberlar

Youtuberlar ne kadar kazanıyor konusu üzerine söylenecek sözler bitmez. Bu yüzden Youtube’da ilginç işlere imza atanlara da bakalım. Örneğin bunlardan biri dondurma çubuklarıyla drone yapan bir Youtuber genç. Şu videoda olduğu gibi dondurma çubuğu, tutkal, 6V’lik motor ile bir drone inşa eden Youtuber, oldukça ilginç bir girişime imza atmış.

Yaratıcı içerikleriyle dikkat çeken bir başka Youtuber ise bilimsel deneyleriyle hafızalara kazınan Grant Thompson. Ancak Grant Thompson, ne yazık ki yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonucu hayata veda etti. Grant Thompson, 2010 yılında kanal açtığı Youtube’da 2 milyardan fazla izlendi ve bilim konulu Youtube videolarında öncü isimlerinden biri oldu. Grant Thompson’ın Youtube kanalını ziyaret etmek için tıklayın.

en çok para kazanan youtuber

Youtube’u sıradışı bir şekilde kullananlar da var. Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi bu tarz ilginç içerik ve aktiviteleri de bu dijital platformda görebiliyoruz. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Yeni nesil yayıncılık, artık yeni bir kapı açmış durumda. En çok kazanan Youtuber haberleri bir yana anlatacaklarını farklı şekilde ifade eden veya söyleyecek yeni sözü olan yaratıcı bünyeler, Youtube’u daha ilgi çekici bir platforma dönüştürmeye devam edecek. Ancak her işte olduğu gibi Youtuberlık’ta da dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Temalı Belgeseller

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*