Rokoko Sanatı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Rokoko, iç tasarım ve dekoratif sanatlarda kullanılan bir stildir. 18. yüzyıl başlarında Fransa’da ortaya çıkan; resim, mimari ve heykel gibi farklı disiplinlerde kullanılan bir sanat akımıdır. Gösterişli olmaktan ziyade zarif, ince ve doğal formların coşkulu bir şekilde kullanımı ile karakterize edilir. Rokoko kelimesi, Fransızca “rocaille” kelimesinden türetilmiştir. “Rocaille”, deniz kabuğu kaplı taşlar ile yapay mağaraları süslemek için kullanılan bir tekniğin adıdır.

Rokoko Sanatının Özellikleri

Rokoko sanat akımı, Barok tarzına tepki olarak ortaya çıkmıştır. Barok stilindeki gösterişe bir başkaldırı niteliği taşır. Rokoko’nun 14. Louis’in Versay Sarayı’nın göz alıcı ve şaşalı tasarımına bir tepki olarak doğduğunu ifade edilir. Aralarında Pierre Le Pautre, J.-A. Meissonier, Jean Berain ve Nicolas Pineau gibi tasarımcı ve ressamların olduğu sanatçılar, Paris’teki soylular için daha hafif ve daha samimi bir dekorasyon tarzı geliştirerek rokoko akımının yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.

Rokoko tarzında duvar, tavan ve pervaz gibi alanlar C ve S harflerinin şekillerine benzetilerek süslenir. C ve S harflerinde görülen hassas kıvrımlar ve eğriler, rokokonun tarzını yansıtan çalışmaların önemli parçasıdır. Aynı zamanda deniz kabuğu ve bitki türü gibi süsleme objeleri de bu sanat akımında kendine yer bulan motiflerdir. Asimetrik eğrilerden oluşan tasarımlar da bu tarzın belirleyici özellikleri arasındadır. Ayrıca açık pastel renkler, altın rengi ve fildişi beyazı rokoko stilinde yer alan baskın renklerdir.

Mimari ve Resimde Rokoko Sanatı

Rokoko’nun mimari alanındaki klasik örneklerine baktığımızda Jean Aubert ve Germain Boffrand isimli Fransız iç mimarların tasarımları karşımıza çıkar. Bu iki mimar tarafından dekore edilen Salon de Monsieur le Prince ile Hôtel de Soubise yapıları, rokoko tarzının dekoratif sanatlardaki en iyi örnekleri olarak kabul edilir.

rokoko

Germain Boffrand / Hôtel de Soubise

İç mekan tasarımına ek olarak rokoko etkisi mobilya ve porselen gibi ürünlerde de kendini gösterir. 18. yüzyılda asimetrik formlar ve çeşitli süslemeler gümüş ve porselenlere uyarlandı. Aynı zamanda dönemin Fransız mobilyaları kıvrımlı formlar, doğal kabuk ve çiçek süslemesi ile rokoko’nun stiline uyum sağladı. Böylece rokoko’nun etkisi daha ayrıntılı, yaldızlı bronz ve porselen süslemeleri ile çeşiti mobilyalarda da görülmeye başlandı.

ilginizi Çekebilir: Piktogram Nedir?

Resimde Rokoko

Resim sanatındaki rokoko etkisi ise Antoine Watteau isimli ressamın tablolarıyla başladı. Fransız ressam Antoine Watteau zarif, nazik ve melankolik tablolarıyla bu sanat akımını resim sanatına taşıdı. Daha sonra François Boucher isimli ressamın nü tablolarıyla bu stil geniş bir kitleye erişti.

Fransız ressam Jean-Honoré Fragonard da bu tarza önemli katkılarda bulundu. Bu tarzın en iyi uygulayıcıları arasında Jean-Marc Nattier ve Jean-Baptiste Perroneau gibi ressamlar da vardır. Fransız tablolarındaki rokoko tarzının ifade ediliş biçimi genel olarak şu betimlemelerle anlatılabilir: mitolojik ögeler, erotik temalar, açık tonlu renkler, ince ve narin çizgiler…

Almanya ve İtalya’da Rokoko

İlk kez Fransa’da ortaya çıkan Rokoko tarzı, 1730’larda Almanca konuşan Katolik topraklara yayıldı ve Fransız zarafeti güney Alman fantezisi ile birleşti. Böylece dramatik mekansal ve plastik efektler ile kalıcı bir Barok mimari iç içe geçti. Bu yeni akım, parlak bir dini mimari tarzına uyarlandı.

İlginizi Çekebilir: Mona Lisa Tablosu Yalan Söylemiş

Fransa dışında rokoko’nun en iyi örnekleri Almanya’da görülür. Örneğin iç tasarımı François de Cuvilliés tarafından inşa edilen Amalienburg Sarayı ve Residenztheater tiyatrosu bu akımın Almanya’daki en iyi örnekleri olarak gösterilir.

François de Cuvilliés / Amalienburg Sarayı

Diğer yandan 18. yüzyılda Johann Baptist Zimmermann ve Dominikus Zimmermann kardeşler tarafından tasarlanan Wies Kilisesi ile Balthasar Neumann tarafından tasarlanan Vietzehnheiligen kilisesi de rokokoyu yansıtan Alman kiliseleridir.

İtalya’da Rokoko tarzı, esas olarak Giovanni Battista Tiepolo’nun büyük ölçekli dekoratif tabloları ile özetlendiği Venedik’te yoğunlaştı. Francesco Guardi ve Canaletto’nun kentsel manzara resimleri de Rokoko’dan etkilendi.

Neoklasisizm’in Yükselişi…

Rokoko tarzı stili önemsizliği ve süs aşırılıkları nedeniyle 18. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da eleştirmenlerin saldırısına uğradı. Bu nedenle 1750’lerde etkisi azalmaya başlamıştı ve 1760’larda Neoklasisizm’in yeni ve daha sade tarzı Rokoko’nun yerini almaya başladı.

Rococo terimi Barok döneminin sonunda, -1740 ve 1770 arası- oluşan hafif, zarif ve son derece süslü müziği belirtmek için de kullanılır. Joseph Haydn ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın ilk dönem eserleri Rococo olarak adlandırılabilir. (Fakat bu bestecilerin çalışmaları genel bir ifadeyle klasik stile aittir)

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*