Sağlıklı Diyet Listesi ile Gezegeni Kurtarın

Yetkililer tarafından açıklanan sağlıklı bir diyet listesi ile sadece kendinizi değil, gezegeni bile kurtarabilirsiniz. Her eve lazım olan diyet programı bu yazımızda. İddiaya göre bu diyet programı, kadın ve erkeklerin dünyayı kurtarmalarına bile yardımcı olacak.

Sağlıklı Diyet Listesi ile Gezegeni Kurtarmaya Ne Dersiniz?

Süper kahraman olmak artık çok kolay. -özellikle Hakan Muhafız’dan sonra- Dünyanın başı dertte. Bu yüzden bizim yardımımıza ihtiyacı var. Yapmamız gereken günde en fazla bir ısırık sosis yemek. Uzmanlar gezegeni kurtarmak için günlük et tüketimini 7 grama düşürmemiz gerektiğini söylüyor ve ekliyor: günlük 7 gramlık et tüketimi erken ölümleri de engelleyecek.

Gelecekteki felaket senaryolarının yaşanmaması için uyarılar yapan EAT-Lancet Komisyonu, “Dünyevi Sağlık Diyeti” isimli bir beslenme yöntemi açıkladı. İddiaya göre açıklanan bu diyet, 2050 yılına kadar yaklaşık 11 Milyon erken ölümü önleyebilir.

İlginizi Çekebilir: Kirli İçme Sularını İçilebilir Hale Getiren Cam Sürahi

Diyet listesi bir yana, EAT-Lancet Komisyonu şunu iyi bir şekilde anlamamız gerektiğini düşünüyor: “Gelecek nesillerin refahını korumak için et, tavuk ve yumurta tüketiminde ciddi bir düşüş görülmeli.”

Önerilen Diyet Programı

2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık 10 milyara ulaşması bekleniyor. Komisyon tarafından açıklanan “Dünyevi Sağlık Diyeti” 10 milyar insanı doyurmaya yeter. Peki, bu diyet neleri içeriyor? (panik yapmayın; et ve süt ürünleri tamamen yasak değil) Önerilen diyette günlük kümes hayvanı tüketimi 29 gram ile sınırlandırılmış. Günlük kırmızı et tüketimi 15 gram, balık tüketim oranı ise 28 gram olmalı. Bunlara ek olarak azaltılması gereken bir diğer yiyecek yumurta. Yumurta tüketimi ise haftada en fazla 2 adet olmalı.

Önerilen et tüketimi bu şekilde. İhtiyacımız olan proteinleri ise bitkilerden alın diyor komisyon üyeleri. (çünkü onlar da öyle yapacak)

sağlıklı diyet listesi
Tabaklarımız buna benzerse gezegen kurtulabilir

Dünyevi sağlık diyetine göre tavsiye edilen diğer gıdalar ve oranları şu şekilde:

  • Fındık ve fıstık günde 50 gram
  • Fasulye, nohut, mercimek ve baklagiller günde 75 gram
  • Karbonhidrat, ekmek ya da pirinç gibi tahıllar günde 232 gram
  • Nişastalı sebze günde 50 gram
  • Sebze günde 300 gram
  • Meyve günde 200 gram
  • Süt günde 250 gram

EAT-Lancet Komisyonu, yayınladıkları bu diyet programı ile geleceğimizi kurtarmayı umuyor. Komisyona göre bu diyet ile yaklaşık 30 yıl sonra 10 milyara ulaşacak olan dünya nüfusu rahatlıkla doyabilirken, gezegenin zarar görme riski de minimuma inecek.  Örneğin su tasarrufu yapılacak, sera gazı salınımı azalacak, türler yok olmayacak. Aynı zamanda kalp krizi, felç, kanser gibi sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar da önlenmiş olacak.

Diyete şimdiden başlamamız öneriliyor, ancak diyetten önce ya hassas bir tartıya ya da oransal bir ısırma yeteneğine ihtiyacımız var gibi…

Kaynak: SkyNews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*