Sakallı Erkekler Dikkat: Bakteri Sayınız Fazla Olabilir

İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma yine şaşırttı. Geçtiğimiz günlerde Daily Mail sitesinde bir araştırma yayınlandı. Araştırma, erkeklerin sakallarında bulunan bakterilerin köpeklerde bulunan bakterilerden daha fazla olduğunu söylüyordu. Sakallı erkekler ve hipsterlar dikkat!

 İsviçreli bilim insanları, bu sonuca yanlışlıkla ulaşmış.

Bilim insanları, aslında erkeklerin sakalları yoluyla köpeklerden hastalık kapıp kapmayacağını araştırmak istiyordu. Fakat araştırmacılar, şans eseri daha ilgi çekici bir sonuca vardı. İsviçreli bilim insanlarına göre sakallı erkekler köpeklerden daha fazla bakteri taşıyor.

Sakallı Erkekler ve Hipsterları Üzen Araştırma Nasıl Yapıldı?

Yerli ve yabancı basında gündem olan araştırma şu şekilde yapıldı: İsviçre Hirslanden Kliniği’deki bir grup araştırmacı, yaşları 18 ile 76 arası değişen 20 erkeğin sakalından örnekler aldı. Daha sonra bu örnekleri 30 köpekten alınan tüyler ile karşılaştırdı. Varılan sonuç, erkeklerin köpeklere göre daha fazla bakteri taşıdıklarıydı. Ayrıca araştırmaya katılan 7 erkeğin sakallarındaki bakteri oranı, hastalığa yol açacak düzeydeydi.

sakallı erkekler

Bu ilginç tespit, araştırmayı yapan bilim insanlarının sakal düşmanı olarak görülmesine bile neden oldu. Kimine göre araştırmacıların bu tespiti pogonofobi (sakal korkusu) ile de bağlantılıydı. Diğer yandan İsviçreli bilim insanlarına hak verenler de var. Örneğin her gün yiyecek ve içecek kalıntılarının sakalda kaldığını ve bu kalıntıların bakteri ürettiğini söyleyenler, bu araştırmayı yapan ekibi destekliyor.

İlginizi Çekebilir: Kedi Beslemek Şizofreni mi Yapıyor?

Sözü bir de Dermatolog Dr. Whitney Bowe’a verelim: “Yüzdeki yağ bezleri, kafadaki yağ bezlerinden daha büyüktür. Bu nedenle yüzde çıkan kıllar, daha fazla yağ ile kaplıdır. Bakteriler ise yağ ile beslenmekten hoşlandığı için sakal dibinde çıkan kıllar, saçlara göre daha fazla bakteri taşır.”

Sakalla İlgili Farklı Araştırmalar Var!

Sakal ve bakteri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırmacılar, sadece İsviçreli bilim insanları değil. 2016 yılında Quest Diagnostics isimli bir şirketin yaptığı araştırmaya göre de sakalların bakteri yuvası olduğu sonucuna varılmıştı. Ancak sakal bırakmanın faydalı olduğunu söyleyen araştırmalar da var. Bunlardan biri Dr. Adam Robert önderliğinde yapılmıştı. Bu araştırma sakalın ciltteki virüslerle ve hastalıklarla savaşan antibiyotik ürettiğini ve sakal bırakmanın faydalı olduğunu söylüyordu. Bilim insanlarına bakarsak sakal bırakmak hem zararlı hem faydalı. Bu konuda net olamasalar da kafalarının karışık olduğu konusu biraz daha net gibi!

sakal-korkusu-pogonofobi

Geçen ay basına yansıyan İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma, sakal ve bakteri arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ilk araştırma değil. İlerleyen zamanlarda da bu tarz araştırmaların devamı gelecek gibi görünüyor. Varılan sonuç ne olursa olun İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma, hijyene önem vermek gerektiğini ortaya koyuyor. İsviçreli bilim insanlarını haklı çıkarmamak için erkeklerin sakal bakımı ve temizliğine dikkat etmeleri şart!

İlginizi Çekebilir: Zebraların Neden Çizgileri Var?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*