Salyangoz Yarışı: Dünya Şampiyonasında Yarıştılar

rekabet etme sırası şimdi salyangozlarda

Devir challange devri… Farklı challange önerileri, Youtube’da izlenme rekorları kırarken biz seyircilere de keyifli anlar yaşatıyor. Absürd yarışmalar ve meydan okumalar, rekabeti daha sempatik hale getirse de rekabet özünden bir şey kaybetmiş değil: bir başkasından üstün olma hali ve her seferinde kazanma isteği… Rekabete farklı anlamlar yüklemek de mümkün, nitekim gelişim için de bir ihtiyaç… Sürekli insanlar birbiriyle rekabet edecek değil ya. Yaşamın olduğu her yerde rekabet kaçınılmaz. Salyangoz gibi canlılar da neden rakebet içinde olmasın.

Dünya Salyangoz Şampiyonası

Salyangozlar, 1960’lı yıllardan beri her yıl düzenli olarak yarışıyor: üstelik şampiyonalar düzenlenerek… İlginç yarışmaların mucidi insanlık, baş aktörünün salyangozlar olduğu bir şampiyona düzenlemeyi ihmal etmemiş.

50 yıldır gelenek haline gelen salyangoz şampiyonasına 2019’da ev sahipliği yapan ülke İngiltere oldu. 200’den fazla salyangoz birbiriyle yarıştı ve finale 13 tanesi kaldı. Bu 13 salyangoz, İngiltere’nin Norwich şehrine 55 km mesafede olan Congham bölgesinde düzenlenen şampiyonada yarıştı. Şampiyonanın yapıldığı parkur, üzeri nemli bir masanın üzeriydi.

İlginizi Çekebilir: Zebraların Neden Çizgileri Var?

Yarışmanın amacı basit: Merkezdeki başlangıç halkasından masanın en dışındaki halkaya en önce ulaşmak. Bunu ilk başaran Sammy isimli salyangoz oldu. Yarışı 2 dakika 38 saniyede tamamlayan Sammy, 2019 şampiyonasının kazanan salyangozu olarak tarihe geçti. Peki, Sammy’nin ödülü ne? Bir demet marul.

dünya-salyangoz-yarışması
Dünya şampiyonu olan salyangoz Sammy ve onun sahibi Maria Welby

Bu arada Dünya rekoru, 1995 yılında düzenlenen şampiyonada Archie isimli salyangoza ait. Archie’nin 2 dakika 20 saniyelik rekoru şu ana kadar kırılamadı.

“Bir Dünya Şampiyonu Sahibiyim”

2019 şampiyonasını birinci bitiren Sammy’nin sahibi İngilizce öğretmeni Maria Welby etkinliğin internet sitesine konuştu: “Şu an çok mutluyum. Bu sabah normal bir kadın olarak evden çıktım. Şu an ise bir dünya şampiyonunun sahibiyim. Belki artık salyangoz yarışları üzerine bir kariyer yapabilirim”. Salyangoz antrenörü Neil Riseborough ise yarışmanın harika geçtiğini ve her zaman çok heyecanlı hissettiğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir: Sevimli Saldırganlık Nedir?

İsteyen Herkes Katılabilir

Salyangozların yarıştığı geleneksel yarışmaya katılmak isteyenlerin yapması gereken yarışma katılım ücretini yatırmak. Katılım ücreti 20 pound. Tabi ki bir de salyangoz sahibi olmak gerekiyor. Böyle bir şampiyonada salyangozunuzu yarıştırmak isteyenler için iletişim adresi: info@snailracing.net Bu arada şampiyonada toplanan paranın yardım ve hayır kurumlarına aktarıldığı söyleniyor.

İlginç challange ve yarışmaların mucidi insanlar şaşırtmaya devam ediyor. Bakalım sırada gün yüzüne çıkmayan ve pek fazla bilinmeyen hangi şampiyona var… ya da farklı bir yarışmanın haberini aldığımızda şaşırmaya devam edecek miyiz? Her şeye rağmen ödülünün marul olduğu böylesine sempatik bir yarışmanın kimseye zararı yok. Renkli görüntüler eşliğinde yazıya son verirken hatırlatalım: Bir sonraki Dünya Salyangoz Yarışması Temmuz 2020’de.

Kaynak

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*