Sanal Müze: Evden Müze Gezintisi

Covid-19 salgını nedeniyle ezberler bozuldu. Sokağa çıkmanın sınırlandırıldığı ve herkesin evinde olmak zorunda olduğu bugünlerde bazı etkinliklerde de değişim yaşandığına tanık olduk. Karantina sürecinde rağbet gören aktivitelerden biri de sanal müze gezintileri… Herkesi oturduğu yerden tarihsel ve sanatsal bir yolculuğa çıkaran sanal müzelerin ne olduğunu az çok biliyoruz. Ancak biraz daha ayrıntıyı inmek gerekirse işte sanal müzeler ve yapısal özellikleri…

Sanal Müze Nedir?

Sanal müze, koleksiyonları dijital biçimde barındıran ve internet üzerinden sergileyen dijital bir platformdur. Çoğu sanal müzenin koleksiyonları, fiziksel olarak mevcut olan gerçek müzelerin bir parçasıdır. Ancak bazı sanal müzeler, yalnızca dijital ortamda bulunur. Örneğin The Museum of Computer Art (MOCA) bu tür sanal müzelere bir örnektir.

Sanal müze, galeri ve müzelere bağlantıların bir koleksiyonundan, bir müzenin tüm işlevlerine sahip tam ölçekli bir web sitesine kadar çok çeşitli web sitelerini ifade eden bir kavramdır. Müzelerde sanal gezintiye çıkmak için bir internet bağlantısı ile pc veya mobil cihaz yeterlidir.

Sanal müzeler, fiziksel müzelerin dijital bir yansıması olarak faaliyet gösterebilir. Buna ek olarak bağımsız olarak da hareket edebilir veya ICOM (Milletlerarası Müze Konseyi) tarafından bir müze tanımında verilen yetkili statüyü koruyabilir.

Sanal müzelerin varlığı farklı faktörlere bağlıdır. Örnek olarak;

  • Halkın erişimi
  • Fiziki/gerçek müzelere yerleştirilmiş bilgi sistemleri
  • Görüntülerin sistematik ve tutarlı bir şekilde düzenlenmesi
  • Uzun vadeli korunmaları

sanal müzelerin varlığını etkileyen faktörlerdir. Geleneksel bir müzede olduğu gibi, sanal müzeler de belirli nesnelerin (bir sanat müzesi, doğal tarih müzesi gibi) etrafında tasarlanabilir veya sıfırdan (bilim müzeleri) yaratılan yeni sergilerden oluşabilir.

sanal müze nedir

Sanal Müze Teknolojisi

Sanal müze teknolojisi, 3D modelleme ve görüntüleme için VRML (Sanal Gerçeklik Modelleme Dili) imleme dili aracını kullanarak müzenin görsel temsillerini gösteren etkileşimli ortam kavramı üzerine kuruludur. Kızılötesi yansıma, X-Ray görüntüleme, 3D lazer tarama, IBMR (Görüntü Tabanlı Görüntü Oluşturma ve Modelleme) teknikleri gibi sanal müzeler inşa etmek için çeşitli görüntüleme teknikleri vardır. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeler söz konusu olduğunda, müze eserlerini taramak için yeni bir sanal gerçeklik sistemi olan ViHAP3D, AB araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir.

Sanal Müze Gezintisi

Günümüzde Avrupa’nın farklı yerlerindeki müzeleri evinize getiren çeşitli sanal müzeler aktif olarak faaliyettedir. Örneğin Virtual Museum of Canada, Virtual Museum of New France, ArtServe ve Museum of Computer Art popüler sanal müzelerdir.

Ülkemizde ise Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı 28 Nisan 2020 itibariyle online müze portalını yayına aldığını duyurdu. https://sanalmuze.gov.tr/ linkinden ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan çeşitli müzeler internet üzerinden gezilebilir. Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi pek çok müzeyi https://sanalmuze.gov.tr/ linkine tıklayarak dolaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*