Serigrafi Baskı Nasıl Yapılır, İpek Baskı Nedir, Serigrafi Baskı Tişört
Kültür/Rehber

Serigrafi Baskı (İpek Baskı) Nedir Nasıl Yapılır?

İpek baskı olarak da bilinen serigrafi, kalın mürekkepleri kullanarak bir tişört üzerine grafik basmanın iyi bir yöntemidir. Serigrafi, çoğu şirketin kullandığı bir yöntemdir ve toplu miktarda özel tişört oluşturmanın pratik bir metodudur. Serigrafi, daha kalın mürekkepli bir baskı türü olduğu için bir veya iki mürekkep renkli grafikler için daha iyidir. Kalın mürekkebe dokunduğunuzda yumuşak bir his verir ve gerçekten harika bir görünüm sağlayabilir.

Detaylara geçmeden önce bu baskı tekniğini yakından tanımak için serigrafi nedir yazımıza tıklayabilirsiniz.

Serigrafi Baskı Yapımı

Pratik bir serigrafi tarifi isterseniz hemen anlatalım.

 • İpten oluşan ince bir ağı, bir çerçevenin üzerine sıkıca gerin.
 • Tişörtün karşısına yerleştirmek üzere ekrana tasarımın bir negatifi yazdırın.
 • Doğru ayarladığınızda, mürekkep ekranın üzerine yuvarlayın. Bu işlem yalnızca tasarımı yazdırdığınız alanlarda mürekkebin kaymasına izin verir.
 • Mürekkep daha sonra tişörtün üzerine yerleşir ve kuruması için bir kenara bırakın.

Özetle size karşı dürüst olacağız ki serigrafi yapmak bundan çok daha karmaşıktır. Tişört ve bluzunuza bu baskıyı yapmak için pek çok ayrı kimyasal, mürekkep ve teknik vardır ama işin özü budur. DTG baskı kadar hızlı olmasa da kalın ve cesur bir tasarım elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:📢Ahşap Baskı Nedir?

İpek Baskı Nedir Nasıl Yapılır?

Tişörtünüzün nasıl görüneceğine dair modelden memnun olduğunuzda, başlama zamanı. İlk olarak bir sürü küçük küçük deliği olan bir elek veya perdeyi işe başlayın. Eleği ahşap çerçeveye sabitleyin ve mürekkebin geçmesini önleyen bir emülsiyon tabakasıyla kaplayın. Sonuç olarak karşınıza yeşil ve sarının tonlarından oluşan iki farklı renk çıkar.

Serigrafi baskıda sihirbazlığın gerçekleştiği yer renklerdir. Bu bakımdan uzun süre dayanan yüksek kaliteli mürekkepler kullanmanız her zaman iyi sonuç verir. Aynı zamanda mürekkebin kalın olması da son derece önemli bir detaydır.

Baskı, tişörtün ipek perdeli olduğu yerdir. Tişört, ütü masası benzeri bir cihazın üzerine gerilir. Cihazda lazerler vardır ve tişörtlerdeki tüm baskılar aynı hizada ve aynı kalitededir.

Bundan sonraki aşamada elekler tişörtün üstüne getirilir ve üzerine özel mürekkep karışımı dökülür. Ardından mürekkebi serigrafinin bir ucundan diğerine çok hızlı bir şekilde hareket ettirmek için bir lastik silecek kullanılır. Mürekkep, perdede hareket ettikçe tişört ön taraftaki mürekkebi emer ve böylece tasarım ortaya çıkmaya başlar.

Kumaşa Serigrafi Baskı

Serigrafi teknikerleri, istediğiniz renklere bağlı olarak renkleri karıştırabilirler. Aynı zamanda tişört farklı renkler kullanılarak iki veya daha fazla ipek taramasından geçebilir. Şimdiki aşama ise kurulamadır. Tişörtlerin tek geçişte kurumasını ve renklerin akmamasını sağlamak için kesin bir sıcaklığa ayarlanmış konveyör tipi bir cihaz kullanılır. DTG baskıdan farklı olarak serigrafi tamamen elle yapılır. Bu tür baskı, yalnızca 1-2 renk veya büyük miktarlarda olan sanat eserleri için geçerlidir.

Serigrafi Baskı Özellikleri

 • Serigrafi, çeşitli şekil ve boyutlardaki alt tabaka ve materyallere baskı yapma imkanı verir.
 • Bu teknikte birçok mürekkep çeşidi mevcuttur.
 • Kalın kaplama, renkleri daha canlı hale getirir, dolayısıyla opaklık ve ışık etkisi daha kalitelidir.
 • Baskı basıncı küçük olduğu için kırılgan maddelere baskı yapmak mümkündür.
 • Şablon yumuşak olduğu için cam ve metal gibi sert materyallerin yanı sıra kağıt ve/veya kumaş gibi yumuşak materyallere de baskı yapmak mümkündür.
 • Şablon ucuzdur, bu nedenle küçük miktarda üretim olması durumunda avantajdır.

Serigrafi Baskı Tekniği Nerelerde Kullanılır?

Serigrafi, cesur kanvaslar, posterler ve sanat eserleri oluşturmak için etkili bir tekniktir. Ancak serigrafi tekniğinin bir diğer kullanım alanı, kumaşları ve tekstilleri basma sürecidir. Bu nedenle her türlü özel giysi ve ürünü oluşturmak için harika bir tekniktir.

İlginizi Çekebilir:📢Rustik Dekorasyon Özellikleri

Serigrafi Baskı Malzemeleri

Serigrafide kullanılan ana malzemelerden bazılarını aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Pozlama makinesi
 • Emülsiyon çekme makinesi
 • Kurutma rafı
 • İpek germe makinesi
 • Kurutma tüneli
 • Baskı boyaları

Haftalık Günlük sitemizde serigrafi baskı konusuna değindik. Bu konuya ek olarak daha farklı baskı ve tasarım içerikleri için bizi takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.