Sinek Robot: Dünyada İlk!

Robot deyince akla ilk gelen insansı görünüme sahip bir vücut formu. Bunun dışında insan vücudunun uzuvları şeklinde olan robotları da sıklıkla görüyoruz. Ancak robotlar sürekli bu formda olacak değil. Washington Üniversitesi mühendisleri geçtiğimiz aylarda görmeye pek de alışık olmadığımız bir formda robot üretmişlerdi. Bu robot, bir sinek boyutundaydı. Robota bu yüzden Robofly ismi verildi. Ancak beklentiler, sinek boyutundaki bu robotun uçmasıydı. Robofly isimli ilk sinek robot, kaynağını bir kaynaktan aldığı kablolar aracılığıyla biraz havalanabiliyordu. Ancak bu kablolar, robottan daha ağır olduğu için Robofly’ın uçuş deneyimi hüsranla son buluyordu. Çünkü bu robot bir kürdan kadar hafifti.

Sinek Robotta Yeni Özellikler

Robotun üreticileri, bir süre önce bu soruna çözüm buldu. Sinek robot bundan sonra uçabilmek için kablolara bağımlı değil. Üretici grup robotun üzerine fotovoltaik bir hücre yerleştirdi ve üzerine lazer ışınları yansıttı. Daha sonra lazer ışınlarındaki enerji elektrik enerjisine dönüştürüldü ve robotun kanatlarının çırpması sağlandı. Başlangıçta fotovoltaik hücre 7 voltluk bir enerji üretiyordu. Bu enerji robotu uçurmak için yeterli değildi. Bu nedenle enerjiyi 240 volta yükselten bir devre eklendi. Bu yeni özelliklere ek olarak bu robotta bir de beyin bulunuyor. Eklenen beyin, robotun kanat çırpmasını sağlıyor.

Uçmayı Daha Yeni Öğreniyor

Üretilen bu sinek robotun başarısı şimdilik yükselip yere konmak. Ancak robot, lazer ışınlarının yolundan çıktığı zaman hemen yere çakılıyor. Ekibin şimdiki amacı robotu takip eden bir lazer sistemi geliştirmek. Ekip, daha etkili bir beyin ve daha etkili bir sensörle bunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Ancak ekibin yetkili isimlerinden Sawyer Fuller’e göre tamamen uçabilen bir sinek boyutunda robot yapabilmek için en az 5 yıla ihtiyaç var. Bakalım araştırma ekibi, uçma beklentilerini karşılayacak yeni bir sinek robot yapabilecek mi?

Robotla ilgili önemli hedefler de var. Örneğin insansız hava aracının giremediği yerlere bu robot girebilir. Geliştiriciler, bu konu üzerinde de önemle duruyor.

Uçmayı öğrenmeye çalışan dünyanın ilk sinek robotunu Washington Üniversitesi’nin Youtube kanalından görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Robotlar Arasındaki Kahve Rekabeti

İlginizi Çekebilir: Buz Pateni Yapan Robot Skaterbot

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*