Stres Testi: Saç Büyüme Hızından Stres Ölçümü

Japon araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde saç ile ilgili ciddi planlarının olduğunu açıkladı. Japonya Shiga Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Masaka Ohira, saç telimizden stresli olup olmadığımızı ölçebileceğini iddia ediyor. Masaka Ohira önderliğinde çalışmalarını sürdüren araştırma ekibi, stres testi için sadece birkaç saç telinin yeterli olduğunu düşünüyor.

Saç Telleri ile Stres Testi

Japon araştırmacılar, bu ilginç tekniği geliştirmeden önce insanların stresli olduklarında bir hormon salgıladıklarını belirterek saçların bu hormonu tutma potansiyeline sahip olduğunu belirledi. Bu tespitin ardından Masaka Ohira önderliğindeki araştırmacılar, bu hormonu özel bir kimyasal kullanarak laboratuvar ortamına taşımayı başardı. Hormon konsantrasyonlarını ölçen ekip, 1 aylık saç büyüme hızına bakarak insanların streslerini ölçebileceklerini keşfetti. Araştırmacılar stres sonuçlarının puanlama olarak mı yoksa daha farklı şekilde mi yapılacağı hakkında bilgi vermediler. Fakat araştırmayı yürüten ekip, aylık 1 cm’lik saç büyüme hızına dayanarak insanların 6 aylık stres haritalarını çıkartabileceklerini söylüyor. Dolayısıyla ekibe saç telini verenler, son 6 ayda ne zaman ve ne ölçüde stresli olduklarını öğrenebilecek. İddia şimdilik bu yönde…

İlginizi Çekebilir: Psikolojik Fenomen Sevimli Saldırganlık Nedir?

Ancak bu ilginç fikir, geçerliliği ispatlansa bile bireysel anlamda pek bir anlam ifade etmiyor gibi. Çünkü insanlar, stresli olup olmadıklarını az çok anlayabilir. Kaldı ki stres derecesini saç testinden anlamak isteyenler, neden geçmişe yönelik bir stres araştırmasına ihtiyacı olsun. Araştırma ekibi de bunun farkında ve saç telinden stres ölçme tekniğinin insanlar tarafından sıklıkla kullanılması için farklı bir hazırlığın içinde.

stres testi

Fikir, Ticarete Dönebilir

İnsanların streslerini saçlarından ölçebileceğini söyleyen ekibin asıl amacı, profesyonel olarak işletmelere hizmet vermek. Çalışanlarının stres seviyelerini azaltılmasına yönelik çalışmalar yapmak isteyen işletmeler, öncelikle çalışanlarının stres durumlarını tespit etmeli. İşletmelerin çalışan stres seviyesini tespit etmek için Masaka Ohira ve ekibinden profesyonel destek almaları bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Alzheimer’ın Nedeni Diş Eti Hastalığı mı?

Masaka Ohira’nın işletmelere stres yönetimi desteği vermek için bir şirket kurduğu ifade ediliyor. Bu şirkete başkanlık yapan Kei Isozumi isimli araştırma ekibi üyesi, insanların strese maruz kaldıklarının farkında olmadıklarını belirtiyor ve ekliyor: “İş dünyasındaki insanların kendi zihinsel durumlarını objektif olarak görmelerine yardımcı olabilirz”

Bu fikir tutarsa, profesyonel dünyada stresin azaltılması ve motivasyonun arttırılması konusunda önemli adımlar atılabilir. Ayrıca bu ilginç teknik, gelecekte de stressiz bir hayata sahip olma konusunda büyük bir yarar sağlayabilir. Diğer yandan bu fikri ortaya atan araştırmacıların da projenin tutması halinde dünya çapında büyük bir şöhret sahibi olacağı kesin.

Kaynak: NHK World

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*