Kahve

Tarihteki İlk Kahve Makinesi

Kamuya açık alanlarda gördüğümüz kahve otomatları, bazen sıcak bir kahve krizine son verebiliyor. Özellikle kahve alabilecek bir yer bulamadığımızda bu otomatlar tam anlamıyla yardımımıza koşuyor. Peki, kahve içme deneyimini kolaylaştıran kahve otomatlarının ilk örneği nasıldı? İşte tarihin ilk kahve makinesi olarak değerlendirilen bu ilginç otomat…

Yıl 1897: İlk Kahve Makinesi

Takvimler 1897 yılının Şubat ayını gösterdiğinde İngiltere Leicester Meydanı’nda bir grup kalabalık toplanmıştı. Bu kalabalık büyük bir gaz lambasının etrafını sararak objektiflere poz veriyordu.

ilk kahve makinesi
İşte fotoğrafta görülen bu gaz lambası, tarihin ilk kahve makinesidir.

İlk Kahve Makinesini Kim İcat Etti?

Kahve dağıtan ilk otomat, Pluto Lamps isimli büyük bir gaz lambasının tabanına yerleştirilmişti. Bu gaz lambası, Hot Water Supply Syndicate veya Refreshment Lamp Syndicate isimleriyle bilinen bir şirket tarafından üretilmişti. Bu şirketin sahibi ise H. M. Robinson isimli bir girişimciydi.

Tabanında ilk kahve otomatını barındıran Pluto Lamp isimli gaz lambasının içinde alevle ısıtıldığında beyaz ışık üreten gaz mantoları (Welsbach mantle) bulunuyordu. Welsbach mantle, aynı zamanda 19. yüzyıl Avrupa’sının sokaklarını aydınlatmak için kullanılan bir teknikti. Adını alevin üzerine asılma şeklinden alan gaz mantoları, Pluto Lamb isimli gaz lambasının kahve dağıtmasını sağlayan teknolojiydi. Pluto Lamb, arka arkaya su alabilecek bir şekilde tasarlanmıştı ve diğer yuvalarından gaz lambasına tutturulmuş emaye kaplar ile sıcak su ve sıcak kahve verebiliyordu.

İlk Kahve Makinesi Basının da İlgisini Çekti

Bu yeni icat, o zamana göre büyük bir yankı uyandırmıştı. Basın da bu gelişmeye ilgisiz kalmamıştı. 8 Temmuz 1898 tarihli Pall Mall Gazette isimli İngiltere gazetesinde kahve dağıtan bu gaz lambasının açılış haberi yer almıştı. Kısa zamanda adından bahsettiren kahve otomatı ile ilgili bir başka haber de The Morning Post isimli günlük gazetede yayınlandı. Bu haberde ise yeni bir kahve makinesinin İngiltere Rosebery Avenue bölgesinde açılabileceğinden bahsediliyordu.

Kurulduktan 7 Ay Sonra Kaldırıldı

Büyük umutlarla geliştirilen ilk kahve otomatı, ne yazık ki başarılı olamamıştı. 1897 yılının Şubat ayında halka kahve dağıtmaya başlayan otomat, iki ay sonra kahve vermeyi durdurdu. Aynı yılın Ekim ayında da ilk kez kurulduğu Leicester Meydanı’ndan kaldırıldı. Nedeni ise halkın bedava kahve içmek için türlü yöntemlere başvurmasıydı.

İlk kahve otomatı Pluto Lamb, madeni para ile çalışıyordu. Ancak yerel halk, para yerine teneke parçaları atarak makineyi kandırmayı başarmıştı ve bir süre sonra herkes bu yöntemle bedava kahve içmeye başlamıştı. Dolayısıyla bu durumun farkına varan yetkililer, gaz lambasını 1897 yılının Ekim ayında meydandan kaldırdı.

6 Nisan 1899 tarihli Daily Mail gazetesinde makineye para yerine kalay parçası atan bir kişinin tutuklandığına dair bir haber yer almaktadır. Bu arada kahve otomatına açık olduğu Şubat ve Nisan ayları arasında 1,000’den fazla teneke parçası atıldığı tespit edilmiş.  

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir