Tatil Yerleri: Avrupa’da Göl ve Nehir Tatili için 5 Adres

Avrupa’da görülmesi gereken birbirinden güzel göl ve nehirler, gerek tarihi dokusuyla gerekse de doğal güzellikleriyle yıllardır insanları büyülemeye devam ediyor. Peki, bu göl ve nehirler, neden unutulmaz bir tatile sahne olmasın. O zaman Avrupa’da göl ve nehir tatili yapılacak yerlerden 5 tanesine göz atalım.  İşte unutulmayacak tatil yerleri...

1- İtalya – Iseo Gölü

İtalya’nın Lombardiya bölgesi, unutulmaz bir göl tatili için ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Bu bölgede yer alan Iseo Gölü, romantik çekiciliği olan göllerden biri. Lombardiya bölgesindeki 4. büyük göl olan Iseo, bir tabloya konu olacak kadar güzel bir görünüşe sahip. Iseo Gölü’nün Kuzeyinde Camonica Vadisi, güneyinde ise şarap ülkesi olarak bilinen Franciacorta bölgesi bulunuyor. Enfes bir güzelliği olan Iseo Gölü, sanıldığı kadar pek de ıssız değil. Çevresindeki bölgelere ve kasabalara feribot ile ulaşım sağlanabiliyor.

İtalya’nın en büyük göl adası olan Monte Isola’da yer alan bölgede araba kullanılmaya izin verilmiyor, sadece doktor ve rahiplerin araç kullanmasına izin var. Bölgeye ulaşım, otobüsler aracılığıyla sağlanıyor. Ayrıca bölgede yer alan çok sayıda yürüyüş ve bisiklet parkuru, bölgeyi ayrıntılı bir şekilde tanımak için güzel bir fırsat. Bu bölgede konaklamanın fiyatı ise 11 Euro ve 70 Euro arası değişiyor.

Tatil Yerleri: Avrupa'da Göl ve Nehir Tatili için 5 Adres

2- Finlandiya – Lakeland

200 bine yakın gölün olduğu Lakeland, kıtanın en büyük göller bölgesi. Dolayısıyla göl ve nehir tatili arayışında olanlar için tam bir cennet. Kumlu plajları ve kayalıklı koyları bir hayli ilgi çekici. Bu bölgede yapılabilecek aktivite sayısı fazla; yüzmek, kano yapmak, balık tutmak, tekneyle adaları keşfetmek… Güneş batmayan bölgede 8 günlük bir tatil yapmanın maliyeti yaklaşık olarak 1345 sterlin. Bu fiyata araba kiralama, kahvaltı ve konaklama da dahil. Paijanne Gölü, Lakeland bölgesinin yıldızı. Çünkü bölgede yapmak için Paijanne Gölü öneriliyor. Paijanne Gölü, yeni maceralara başlamak isteyenlerin adresi olmaya aday.

tatil yerleri

3- Almanya – Brandenburg

Pastoral bir kimliğe sahip Berlin yakınlarındaki Brandenburg bölgesi, kamp yapmak isteyenler için harika bir yer. İdeal bir kamp ve karavan alanı olan bölge, gölleriyle sunduğu tatil imkanlarını çeşitleme konusunda oldukça başarılı. Yaklaşık 3 bin göle ev sahipli yapan bölge, eğimli ve kumlu plajları ile tatilcileri büyülüyor. Bölgede yer alan Tonsee plajı, tatilcilerin gözdesi olmuş durumda. Brandenburg, karavan kiralayıp özel bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlere de hitap ediyor. Bölgede karavan kiralamanın bedeli ise yaklaşık 65 – 90 Euro arasında değişiyor. ► Dünyanın En Pahalı Karavanı

4- İsveç – Dalsland

Göteborg’a 2 saat uzaklıkta bulunan Dalsland, Avrupa’da göl tatili yapılacak huzurlu ve sakin yerlerden bir diğeri. Bölgedeki göllerin berraklığı, yeşil bitki örtüsünün çekiciliğiyle buluşarak harika bir görsel şölen yaratıyor. Bölgenin görselliğine katkı yapan unsurlardan biri de yazlık evler. İdeal tatil yerleri arasında yer alan Dalsland bölgesi, bu evlerin katkısıyla doğal renk düzenini daha da gösterişli hale getiriyor. Bölgenin vaat ettiği en büyük etkinlik, kano ve kürek keyfi. Tatilciler, bu bölgede iki gece konaklama için 220 sterline kır ev kiralayabiliyor. Ayrıca bölgede kamp alanları ve yürüyüş alanları gibi farklı etkinlik merkezleri de var.

5- Romanya – Tuna Nehri

Göl ve nehir tatili için en iyi adreslerden bir diğeri de Unesco korumalı Tuna Nehri. Bölge 1991 yılında dünya mirası sit alanı olarak belirlenmiş. Nehrin deltası, labirenti andıran kanallarla dolu. Bu kanallardaki tekne turları bölgede yapılan en popüler turistik geziler arasında. Feribot ve kano gezintilerinin yaşattığı büyülü deneyimlerin yanı sıra kuş gözlemi yapmak ve balık tutmak isteyenler de bu bölgeye hayran kalabilir. 252 sterlinden başlayan fiyatlarla Tuna Nehrini ziyaret etmek mümkün. 

İlginizi Çekebilir: Euro ve Dolarsız Gezilebilecek Avrupa Şehirleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*