Tırtıl Mantarı: Kilosu 20 Bin Dolar

Bir kilo mantar, 20 Bin Dolar eder mi? Belki etmemeli. Fakat kilosu 20 Bin Dolar olacak kadar değerli bir mantar türü var. Bu mantarın adı Yarsagumba. Bilinen diğer adı ise Tırtıl Mantarı.

Kilosu 20 Bin Dolar olduğu için her yerde yetişebilen bir mantar türü olmadığını anlayabiliyoruz. Dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları arasında yer alan Himalayalar, bu mantarın yetiştiği bölge. Biraz daha ayrıntılı adres ver diyenler için geliyor: Tırtıl Mantarı, Himalayalar’daki Johar Vadisi’nde yetişiyor. Johar Vadisi, Tibet’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bir yerleşim bölgesi.

Tırtıl Mantarı: Yarsagumba

Johar Vadisi, bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biriymiş. Ancak bölgede yaşayan insan sayısı gittikçe azalmış ve bu tarihi yer, eski dönemlerdeki görkeminden oldukça uzaklaşmış. Şimdilerde Johar Vadisi’nin en çok ses getiren özelliği, Yarsagumba gibi ilginç bir lezzete! ev sahipliği yapması.

Yarsagumba’nın ilginç bir mantar türü olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu mantarın yetişmesi için bir tırtıla ihtiyacı var. Bu mantar türü öncelikle bir tırtılın dolaşım sistemine giriyor ve tırtılı öldürüyor. Daha sonra tırtılı kozaya dönüştüren mantar, iki yıl boyunca toprak altında kalıyor. Bu süre zarfında mantarın besin değeri diğer bitkiler kadar zengin bir hale geliyor. Topraktan çıktığı zaman ise görüntüsü kötü ancak şifası iyi bir yiyeceğe dönüşüyor.

Tanrının Lütfu

Bu mantar türü, yerel halk tarafından Tanrının Lütfu ismiyle de biliniyor. Çünkü astım, kanser, akciğer ve böbrek hastalıkları tedavilerinde -hatta cinsel iktidarsızlık tedavilerinde bile- kullanılıyor. (Cinsel iktidarsızlığı iyileştirmesi, bu mantar türünün Himalaya Viagrası olarak anılmasına neden olmuş.) Aynı zamanda Tırtıl Mantarı, Çin’de sosyal statü belirleyicisi olan bir besin. Toplandığı bölgede Tırtıl Manarı’na havyar muamelesi yapıldığı söyleniyor.

Besin değeri yüksek olan ve şifalı olduğu belirtilen bu ilginç yiyecek, sadece yenmiyor. Bölgede yaşayanlar tırtıl mantarlarından bir ya da iki tanesini suda demlemeye bıraktıklarını ve o suyu içtiklerini söylüyor. Ayrıca tırtıl mantarı suyunu çorbasına katanlar da var.

Yarsagumba’nın (diğer adıyla Tırtıl Mantarı) bir kilosu 20 Bin Dolar. Bu yaklaşık fiyat. Bazen daha yüksek bir fiyata bile satıldığı belirtiliyor. Ancak bu mantardan bir kilo alan hiç yok gibi. Genelde tane olarak satılıyor ve 1-2 tanesinin fiyatı ise yaklaşık 10-15 Dolar.

Bölgede yaşayanları üzen haber ise şu: Bu ilginç canlıların sayısında büyük bir azalma var. Tırtıl Mantarı, nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer alıyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Şelengo Nedir?

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*