Haftalık Günlük

Tombolo Nedir? Türkiye’de Tombolo Örnekleri

Tombolo nedir, coğrafya merakını gidermek isteyenler için önemli konu başlıklarından biri olarak telaffuz edilebilir. Tombolo’nun ne demek olduğunu pratik olarak şu şekilde cevaplayabiliriz; bir adayı, büyük bir kara parçası ile temasını gerçekleştiren coğrafi bir şekil… Dolayısıyla tombolo terimi, irtibat noktası gibi bir işleve sahiptir; etrafı su ile çevrelenmiş kara kütleleri ve anakarayı birbirine bağlama/iliştirme görevini gerçekleştirir.

Tombolo Ne Demek?

Tombolunun alametifarikası ince görünümlü bir kumsal gibi şekillenmiş olmasıdır. Bu coğrafi şekil, denizin ortasında oluşan dar bir kumsala benzemekle birlikte bir birikim şekli anlamında kullanılan tükürüğü olarak da bilinir. Sığ suların kuvvetinden türeyen bu özdek şekiller, sahil birikintisi olarak da lanse edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Kırgıbayır Nedir?

Tombolo Nedir Coğrafya? Dünyadaki Örnekleri

Dünyanın en büyük tombolosu, Adam (Adem) Köprüsü’ydü. Çünkü bu köprü, Sri Lanka’yı Hindistan’a bağlıyor ve bunu yaparken 33 mil uzunluğundaki Palk Boğazı’nı geçiyordu. Fakat bu köprü, ufak bir değişiklikle birkaç bin yıl önce tahrip edildi. Bugün orada seyrüseferi ciddi şekilde engelleyen bir kum havuzu zinciri bulunmakta. Tombolonun bir başka örneği, Portland isimli adayı Dorset kıyılarının anakarasına bağlayan Chesil Plajı’dır.

Tombolo Türkiye’de Nerede Görülür?

Ülkemizde de bu yeryüzü şekline rastlarız. Tombolonun kendini en çok gösterdiği bölgemiz Ege’dir. Bu bölgedeki en bilinen tomboloları işaret etmek istersek, Aydıncık ve Yuvacık Tombolo’ları güzel örnekler olacaktır. Bunların yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de bu özel yeryüzü şekline denk gelinebilir.

Ülkemizdeki en önemli tombololardan biri ise Balıkesir Tombolo olarak bilinir. Kapıdağ tombolo şekli, denizin kuşattığı bu alanı ana kara ile bağlar. Ülkemiz sınırları içinde yer alan meşhur bir başka tombolo ise Sinop’ta karşımıza çıkar. Burada ise Sinop şehrinin birikintiler üzerinde oluşan tombolonun üzerine tesis edildiği ifade edilmektedir.

Tombolo Nasıl Oluşur?

Cisimlerin devingenliği Tombolonun oluşumu destekler. Dalgaların taşıdığı maddeler ve geniş yüzey su akıntıları bu şeklin zuhur etmesine sebebiyet verebilir. Bu terim ilk olarak Gulliver (1899) tarafından adaya bağlanan çizgileri diğer türlerden ayırmak için önerildi. Johnson ise 1919 yılında orijinal İtalyanca kelimenin kıyı kumullarına ve kum bariyerlerine atıfta bulunduğunu belirtir.

İlginizi Çekebilir: Coğrafyada Peneplen Nedir?

Exit mobile version