Yaşam

Trüf Mantarı Faydaları

Trüf mantarı, son zamanlarda mutfak dünyasında oldukça popüler. Şeflerin ve damak tadına önem verenlerin favorisi. Bu lezzeti aynı adı taşıyan çikolatalar ile karıştırmamak lazım. Bazı ağaçların toprak altındaki köklerine yakın bir yerde büyüyen bu mantar türü hakkında bilgi almak için ⬇️⬇️ aşağıdaki bağlantıya ⬇️⬇️ tıklayabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarı; her biri lezzet, görünüm ve fiyat açısından küçük farklılıklara sahip beyaz, siyah, yazlık ve kışlık olmak üzere birçok farklı tipi olan bir mantar türüdür. Harika lezzeti ve keskin aromasına ek olarak, trüf mantarlarının son derece besleyici olduklarını belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra sağlık açısından da önemi oldukça fazla.

Trüf Mantarı ve Şaşırtıcı 5 Faydası

Peki, dalaman mantarı ve keme mantarı olarak da bilinen trüf mantarının insan sağlığına ne gibi katkıları olabilir? Trüf mantarları tam bir protein kaynağı olarak bilinir. Tabi ki sağlığa katkısı sadece bu kadarla sınırlı değil. İşte trüf mantarının birbirinden farklı faydaları:

1. Besin Değeri Yüksek
 • Zengin bir besin profiline sahip olup önemli vitamin ve mineralleri bünyesinde taşır.
 • Sağlığa yararlı doymuş ve doymamış yağ asitleri içerir.
 • Karbonhidrat, protein ve lif bakımından zengindir.
 • Araştırmalara göre vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tamamını sağlama potansiyeline sahiptir.
 • Yüksek oranda c vitamini, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir içerir.
2. Antioksidan Bakımından Zengin

Trüf mantarının insan sağlığına zararlı olan serbest radikallere karşı vücut direncini arttırdığı yönünde bulgular var. Kalp hastalıkları, diyabet hatta kanser gibi hastalıklara karşı faydalı olabileceği düşünülüyor. Bunun nedeni trüf mantarının C vitamini, likopen, gallik asit ve homogentisik asit gibi antioksidanlar içermesidir. Fakat bu antioksidanlar trüf mantarlarının türüne göre değişiyor.

✅✅ İlginizi Çekebilir: 👉 Buğday Çimi Nedir ve Faydaları Nelerdir? 👈

Yapılan araştırmalar bu antioksidanların trüf mantar özünde (trüf yağı) bulunduğunu gösteriyor. Fakat taze trüflerin insan sağlığına aynı etkileri yapıp yapmayacağı konusunda net bir bilgi yok. Dolayısıyla trüf mantarlarının antioksidan etkisi gösterdiğinden emin olmak için çalışmalar sürüyor.

3. Doğal Antibakteriyel

Yapılan bir testte çöl trüflerinden elde edilen özün Staphylococcus aureus isimli bakterinin gelişimini %66 oranında durdurduğu tespit edilmiş. Bir başka testte ise aynı mantar özü, Pseudomonas aeruginosa isimli bir diğer bakterinin de büyümesini önlediği belirlenmiş. Dolayısıyla trüf mantarlarının bakteri önleyici bir yapıya sahip olduklarını söylemek mümkün.

Ancak bilim insanları şu konuyu halen araştırıyor: Trüf mantarlarının bakteri önleme başarısı, insanlarda görülen bakteriyel enfeksiyonları da engelleyebilir mi? Evet, trüf mantarları bakterilerin gelişimini engelleyebiliyor fakat insanlardaki bakterileri ne ölçüde önleyebileceği halen araştırma konusu.

4. Kanser Hücrelerini Öldürebilir

Yapılan araştırmalarda farklı trüf mantarlarından alınan örneklerin karaciğer, akciğer ve göğüs tümörlerinin büyümesini engellediği gözlenmiş. Beyaz trüf mantarının da çeşitli araştırmalarda aynı başarıyı gösterdiği ortaya çıkmış. Dolayısıyla trüf mantarlarının kanser hücrelerinin büyümesini önlediğini söylemek mümkün.

✅✅ İlginizi Çekebilir: 👉 Sirkadiyen Ritim Nedir? 👈

5. Bağışıklığı Güçlendirir

Trüf mantarları inflamasyona (iltihaplanma) bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları da azaltır. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan trüf mantarı, spesifik yapısıyla hücre hasarı ve iltihaplanma riskini minimuma indirir. Araştırmalar, siyah ve beyaz trüf mantar türlerinin zararlı enzimlerin aktivitelerini engelleme beceresine sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle de beyaz ve siyah mantarlarının daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olma konusunda yardımcı olacağını söylemek mümkün.

Son olarak; trüf mantarlarının faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Kolesterolü düşürür.
 • Kan şekerini kontrol eder.
 • Vücudunuzdaki iltihabı azaltır.
 • Karaciğer ve kalp hasarlarını önler.
 • Bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • Kanser hücrelerini engelleme yeteneğine sahiptir.

Dikkat: Bazı zehirli mantarlar, trüf mantarları ile karıştırılabilir. Zehirli mantar ve sağlıklı trüf mantarları arasındaki farkı, sadece bir uzman anlayabilir. Bu nedenle trüf mantarını güvenilir yerlerden satın alın. Aynı şekilde satın alacağınız trüf mantarının taze olmasına da özen gösterin.

trüf mantarı faydaları

Trüf Mantarları Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Yenir?

Truf mantarları, toplandıktan sonra 10 gün içinde çürümeye başlar. Daha uzun süre dayanmaları için kaynatmak veya dondurmak iyi bir fikir değildir. Dondurmak bir trüfün dokusuna zarar verir, kaynatmak ise tadını bozar.

Mantarı alır almaz temizleyin. Kötü gözüken noktaları kesin veya üzerindeki kiri fırçalayın. Sonra yavaşça durulayın ve kurulayın. Trüf mantarlarınızı kuru bir kağıt havluyla örtün ve kullanmaya hazır olana kadar buzdolabınızda saklayın. Trüf mantarlarını korumanın bir diğer yolu, daha sonra kullanabilmeniz için tereyağına rendelemek ve küçük miktarlarda dondurmaktır.

Yemekten hemen önce yemeğinize küçük miktarlar ile rendelerseniz bol miktarda lezzet alırsınız. Yumurta, makarna, pilav, soslar, tavuk ve balıklara çiğ rendelenmiş trüf eklemeyi de deneyebilirsiniz.  Aynı zamanda zeytinyağı veya tereyağı ile de karıştırabilirsiniz.

Yağ, makarna ve hatta patates cipsi gibi ürünlerde trüf aroması yer alabilir. Ancak bu ürünler gerçek ve doğal bir trüf besin yağı ve özü içermez. Trüf mantarı çok çabuk bozulduğundan, uzun raf ömrüne sahip ürünlerdeki trüf maddeleri insan yapımı yapay bir trüf aromasına dayanır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir