Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarı denilen bu küçük ve süslü şeyleri duymuş olabilirsiniz. Mutfağın elması olarak adlandırılan bu mantar türü, en çok Akdeniz yemekleri üzerine rendelenir. Aynı zamanda makarna ve pizza gibi yemeklerde de kullanılır. Onların eşsiz tadı mezeler ile de harika gider; özellikle başarılı bir garnitür olma potansiyeline sahiptir. Trüf mantarı ne işe yarar sorusuna bu cevapları verebiliriz. Peki; doğanın bize armağan ettiği trüf mantarı tam olarak nedir ve özellikleri nelerdir?

Trüf Mantarı Nedir, Nasıl Oluşur?

Neye benzediklerini tanımlamak biraz zor. Küçük bir çikolataya benzeten de var; bir patatese de… Ayrıca Game of Thrones’taki ejderha yumurtalarına benzeteni de görmek mümkün… Trüf mantarı, Tuber cinsinden bir avuç kokulu mantar türüdür. Günümüzde kabul edilmiş 100’dan fazla Tuber mantar türü vardır ve bu türlerin yaklaşık olarak 10’u yenebilir.

Trüf mantarı nedir? Bu mantar türü aynı zamanda domalan mantarı olarak da bilinir. Domalan mantarı, diğer adıyla trüf mantarı, ektomicorrhizal mantarının meyvesidir. Ektomicorrhizal, bir mantar simbiyotu ile çeşitli bitki türlerinin kökleri arasında ortaya çıkan simbiyotik bir ilişki biçimidir.

Trüf mantarları, yalnızca bu bitkilerin şimbiyotik ilişkisinden ortaya çıkan ağaçların köklerinin yakınında yeraltında büyüyebilir. Trüf mantarı, su ve besin maddelerinin kökleri yoluyla ağaca geçmesi için toprağa sızar. Buna karşılık, ağaç yer mantarlarına fotosentezden ürettiği şekerleri sağlar.

Trüf Mantarı Nerede Bulunur?

Trüf mantarları en çok Avrupa ve Asya’da görülür. Bu kıtalarda yer alan kireçli topraklardaki geniş yapraklı ağaçlık bölgelerde yeraltında yetişir. Trüf mantarı, dünyanın belirli bölgelerinde daha yoğun görülür. Örneğin İtalya ve Fransa’daki kırsal kesimler zengin büyüme yerleridir.

Genellikle sert, süngerimsi bir dokuya ve tatlı bir aromaya sahip yumrulu bir bitki ( örneğin patates) gibi görünürler. Bu yeraltı spor türü grubunun karşılaştırılabileceği en yakın şey yabani mantarlardır. Bununla birlikte, tamamen batık geliştikleri için zengin ve benzersiz bir lezzete sahiptir.

İlginizi ÇekebilirKarpuz Kavun ve Salatalık Güçlerini Birleştirdi: Şelengo Nedir?

Trüf mantarı Türkiye’de nerede yetişir? Akdeniz iklim kuşağında yetişen bir tür olduğu için ülkemizde bu iklimin görüldüğü yerlerde toprağın yaklaşım yarım metre altında yetişir.

Trüf Mantarı Ne Zaman Toplanır?

Trüf mantarı, yıl içinde iki farklı zamanda hasat edilir. Bilimsel adı Tuber aestivum olan yaz trüfünün toplanma zamanı Mayıs ve Ağustos aylarıdır. Perigord trüfü (Tuber melanosporum) ismiyle bilinen kış trüfünün de toplanma zamanı Aralık ve Şubat arasıdır.

trüf mantarı nedir

Trüf Mantarı Nasıl Toplanır?

Trüf mantarı toplamak hiç de kolay değildir. Yüzeye daha yakın büyüyen yer mantarları, genellikle topraktaki çatlaklar ve belirgin kokuları nedeniyle bulunabilir. Bununla birlikte, çoğu yer mantarını bulmak için özel olarak eğitilmiş köpekler veya domuzlar kullanılır. Bir yer mantarı bulunduğunda, çiftçiler hasar görmediğinden emin olmak için dikkatlice mantarı inceler.

İlginizi Çekebilir Tırtıl Mantarı: Tam Bir sevet

Çiftçiler, trüf mantarını bulmak için uzun bir süre domuzları kullandı. Ancak domuzların mantarı yeme ihtimali yüksek olduğu için çiftçiler domuzlardan vazgeçti. Aynı zamanda domuzların büyük burunları, mantarların köklerine zarar veriyordu. Çiftçiler, daha sonra köpekleri eğitti ve domuzlara göre daha iyi sonuç elde etmeye başladılar.

Yüksek değerleri ve orijinal yapıları nedeniyle, trüf mantarı neredeyse hazineler kadar kıymetlidir. Bu nedenle bir trüf çiftçisi, hasat noktasını herkesten gizler ve kimseye bu konuda hakkında bilgi vermez.

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*