Yaşam

Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarı denilen bu küçük ve süslü şeyleri duymuş olabilirsiniz. Mutfağın elması gibi bir benzetmeye sahip olan bu mantar türü, en çok Akdeniz yemekleri üzerine rendelenir. Aynı zamanda makarna ve pizza gibi yemeklere harika lezzet katar. Eşsiz tadı mezeler ile de uyumludur; özellikle başarılı bir garnitür olma potansiyeline sahiptir. Trüf mantarı ne işe yarar sorusuna bu cevapları verebiliriz. Peki; doğanın bize armağan ettiği trüf mantarı tam olarak nedir ve özellikleri nelerdir?

Trüf mantarının ne gibi faydaları olabileceğine dair ayrıntılı bilgiler edinmek için ⬇️ aşağıdaki bağlantıya ⬇️ tıklayabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nedir, Nasıl Oluşur?

Neye benzediklerini tanımlamak biraz zor. Küçük bir çikolataya benzeten de var; bir patatese de… Ayrıca Game of Thrones’taki ejderha yumurtalarına benzeteni de görmek mümkün… Trüf mantarı, Tuber cinsinden bir avuç kokulu mantar türüdür. Günümüzde kabul edilmiş 100’dan fazla Tuber mantar türü vardır ve bu türlerin yaklaşık olarak 10’u yenebilir.

Trüf mantarı nedir? Bu mantar türü aynı zamanda domalan mantarı olarak da bilinir. Domalan mantarı, diğer adıyla trüf mantarı, ektomicorrhizal mantarının meyvesidir. Ektomicorrhizal, bir mantar simbiyotu ile çeşitli bitki organları arasında ortaya çıkan ortak yaşam ilişki biçimidir.

Bu mantarlar, yalnızca bu bitkilerin şimbiyotik ilişkisinden ortaya çıkan bitki ve ağaçların köklerinin yakınında büyüyebilir. Trüf mantarı, su ve besin maddelerinin kökleri yoluyla ağaca geçmesi için toprağa sızar. Buna karşılık, mantarlar boş durmaz.. Fotosentez sonucu üretilmiş olan şekerleri ağaç yer mantarlarına ikram ederler.

Trüf Mantarı Nerede Bulunur?

Trüfler, en çok Avrupa ve Asya’da görülür. Bu kıtalarda yer alan kireçli topraklardaki geniş yapraklı ağaçlık bölgelerde yeraltında yetişir. Trüfler, yer kürenin belirli bölgelerinde daha yoğun görülür. Örneğin İtalya ve Fransa’daki kırsal kesimler zengin büyüme yerleridir.

Genellikle sert, süngerimsi bir dokuya ve tatlı bir aromaya sahip yumrulu bir bitki ( örneğin patates) gibi görünürler. Bu yeraltı spor türü grubunun karşılaştırılabileceği en yakın şey yabani mantarlardır. Bununla birlikte, tamamen batık geliştikleri için zengin ve benzersiz bir lezzete sahiptir.

İlginizi Çekebilir 👉 Karpuz Kavun ve Salatalık Güçlerini Birleştirdi: Şelengo Nedir?

Trüf mantarı Türkiye’de nerede yetişir? Akdeniz iklim kuşağında yetişen bir tür olduğu için ülkemizde bu iklimin görüldüğü yerlerde toprağın yaklaşım yarım metre altında yetişir.

Trüf Mantarı Ne Zaman Toplanır?

Trüf mantarı, yıl içinde iki farklı zamanda hasat edilir. Bilimsel adı Tuber aestivum olan yaz trüfünün toplanma zamanı yılın beşinci ve sekizinci aylarıdır. Perigord trüfü (Tuber melanosporum) ismiyle bilinen kış trüfünün de toplanma zamanı Aralık ve Şubat arasıdır.

Trüf Mantarı Nasıl Toplanır?

Güzel ve şirin görünen bu mantarı toplamak uzun bir emek istiyor. Yüzeye daha yakın büyüyen yer mantarları, genellikle topraktaki çatlaklar ve belirgin kokuları nedeniyle bulunabilir. Bununla birlikte, çoğu yer mantarını bulmak için özel eğitimli dört ayaklı dostlarımız kullanılır. Diğer yandan bunları bulmak için domuzlara da iş düşer. Bir yer mantarı bulunduğunda, sağlam olup olmadığını anlamak için çiftçilerin onayından geçer. Çiftçiler, bulunan mahsülleri en ince ayrıntısına kadar incelerler. Çünkü hasar görmüş veya tüketime uygun olmayan bir mantarı kimse istemez.

Mantarın bulunma ve toplanmasını kolaylaştıran hikayelerden biri şu şekilde: “Çiftçiler, trüf mantarını bulmak için uzun bir süre domuzları kullandı. Ancak domuzların mantarı yeme ihtimali yüksek olduğu için çiftçiler domuzlardan vazgeçti. Aynı zamanda domuzların büyük burunları, mantarların köklerine zarar veriyordu. Çiftçiler, daha sonra köpekleri eğitti ve domuzlara göre daha iyi sonuç elde etmeye başladılar.”

Yüksek değerleri ve orijinal yapıları nedeniyle, trüf mantarı neredeyse hazineler kadar kıymetlidir. Bu nedenle bir trüf çiftçisi, hasat noktasını herkesten gizler ve kimseye bu konuda hakkında bilgi vermez.

trüf mantarı faydaları

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir