Türkiye’deki En Güzel Bisiklet Rotaları

Bisiklete binmeyi daha keyifli hale getiren kriterlerin en başında bisiklet için ayrılmış yollar geliyor. Daha rahat ve daha farklı bir bisiklet deneyimi yaşamak isteyenlerin adresi olan bu yolların her biri özel bir şekilde dizayn edilmiş ve en güzel bisiklet rotaları ortaya çıkmış. Türkiye’de bulunan ve tarihi güzelliklerle dolu olan bisiklet rotalarından bazıları aşağıdaki gibi. Bisikletinizle bu rotalarda yol alabilir ve harika deneyimler elde edebilirsiniz.      

1.Kapadokya

Kapadokya, doğanın bize muhteşem bir hediyesi. Doğal anıt ve tarihi güzellik görmek isteyen gezginlere hitap eden Kapadokya, bisikletçiler için de kaçırılmaması gereken bir fırsat.

(İlginizi Çekebilir: Türkiye’de Görülmesi Gereken Doğal Anıtlar)

Kapadokya bölgesindeki Avanos, Çavuşin, Göreme, Ürgüp hattı farklı uzunluklarda bisiklet parkurlarına ev sahipliği yapıyor. Pedal çeviren herkes, Kapadokya gibi benzersiz bir coğrafyada unutulmaz anlar yaşayabilir. Ayrıca Kapadokya’da düzenlenen Bisiklet Festivali, bölgenin bisikletçiler için elverişli bir yer olduğunun da göstergesi. 

bisiklet rotaları

2. Gelibolu

Ülkemizdeki en iyi bisiklet rotalarından bir diğeri Gelibolu’da. Bölgedeki bisiklet rotası, Gelibolu ve Eceabat arasında yer alan tarihi milli park üzerinde bulunuyor. Gelibolu Yarımadası’ndaki özel bir parkurda bisiklet sürmek, aynı zamanda hiçbir zaman unutulmayacak tarihi de ziyaret etmek demek. Çanakkale Savaşı hatıraları ile dolu bölgede hem tarihe tanıklık edebilir hem de doğa ile iç içe olan bir bisiklet rotasının keyfini çıkarabilirsiniz.

3. Likya Turu

Bisikletçileri büyüleyen rotalardan bir diğeri, Likya isimli antik bölgede bulunuyor. Teke Yarımadası’nı kapsayan bölgede yer alan Likya yolu, aynı zamanda dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinden Antalya’ya kadar uzanan yolun uzunluğu 550 km. İsterseniz rotanın küçük bir bölümünde pedal çevirin, isterseniz rotanın tamamında… Tamamlaması 4 gün süren rotada konaklamak için ideal noktalar şunlar: Çatallar, Saklıkent, Gökçeören…

4. Ayder Yaylası

Unutamayacağınız bir Karadeniz turunu bisiklet ile daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız, Ayder Yaylası güzel bir tercih olacaktır. Son zamanlarda daha da popüler olan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir bölge. 1350 metre rakımlı bu doğa harikasında pedal çevirebilir ve Rize’nin ülkemize vaat ettiği güzelliklere tanık olabilirsiniz.

5. Adalar Turu

İstanbul’un Adalar ilçesi, farklı bisiklet parkurlarına ev sahipliği yapan yerlerden bir diğeri. Bisikletçiler için güzel bir merkez olan Adalar, 4 km’den 12 km’ye kadar dört farklı bisiklet parkuruna sahip. Parkurların en yüksek noktası 81 metre yükseklikte. Bisikletçiler için ideal bir bölge olan Adalar’da güne erken başlarsanız, tüm parkurları bir gün içinde tamamlayabilirsiniz.

bisiklet rotaları

6. Polonezköy

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy, dünya standartlarındaki bisiklet parkuru ile pedal çevirmek isteyenlerin gözdesi. Ayrıca burada Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlara da tanık oluyoruz. Polonezköy’deki dünyaca ünlü olan bisiklet parkuru, bisikletçiler için tam anlamıyla bir cazibe merkezi.

bisiklet rotaları

Ülkemizde yer alan en güzel bisiklet rotalarından 6 tanesi bu şekilde. Eğer Türkiye’de yaşıyor ve pedal çevirmekten büyük keyif alıyorsanız, bu bisiklet rotaları size hitap ediyor. Peki, dünyada durum nasıl? Bisikletçiler için dünyanın en güzel şehirlerini görmek için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*