Türkiye’nin Hapishane Temalı İlk Kahve Dükkanı

Günümüzde kafe açma fikri oldukça popüler. Kahve dükkanı açmak, ufak birikimlerin değerlendirilme yöntemi olarak mantıklı bir tercih. Kahve, yemek vb. konularda kendisine güvenenler bu fikre sadık. Ama yine de sermayenin önemini yadsıyamayız. Sermaye olmadan olmaz; ya da borç, kredi her neyse…

Kafe açmak bir yana bu fikri daha da orijinal hale getirmek asıl mesele. Çünkü artık nereye gitsek kafe, restoran, lokanta… Moda olan hatta kimilerince salgın olarak değerlendirilen kafe açma fikri ile nasıl unutulmaz bir işe imza atılabilir ki? Cevap basit: Farklı bir konsept ile… Tıpkı Rüstempaşa Mahallesi Barış Sokak’ta açılan bir kafenin yaptığı gibi…

Hapishane Temalı İlk Kafe Yalova’da

Rüstempaşa Mahallesi Barış Sokak, Yalova’da bir adres. Bu adreste Türkiye’nin ilk ve tek kahve dükkanı bulunuyor. Dükkanın ismi Haft Coffee… Bu mekanı ilk ve tek yapan lezzeti değil, atmosferi. Çünkü bu mekan Türkiye’nin hapishane temalı ilk kahve dükkanı. Dünyada da sayılı, belki de tek.

hapishane-kahve-dükkanı

Bu ilginç temalı kafe, tam anlamıyla bir hapishane gibi. Hapishane koğuşuna benzer bölümleri olan kafenin garsonları mahkum ve gardiyan kıyafetleri giyerek hizmet veriyor. Kafenin içinde bir de cezaevi hücresi var. İsteyen müşteriler, bu hücreye girip fotoğraf çektiriyor. Aynı zamanda daha da havaya girmek isteyen müşteriler, mahkum kıyafeti giyerek demir parmaklıklar arkasından kameralara poz veriyor. Bu mekana gelenler, kahve keyfi yapmak yerine hapishane atmosferini solumaya geliyor.

 “Biz Hikaye Satıyoruz”

“Amacımız, burada duygu satmak” diyor kafenin işletme ortağı Canhür Aktuğlu. İnsanların kendilerini özgür hissetmeleri için bu mekanı yarattıklarını söyleyen Aktuğlu, bu kafenin doğduğu ortamı şöyle ifade ediyor: “Bu mekanı düşüncelerimizin hapsolduğu bir dünyada açtık. Ayrımcılık yapmadan herkes için bir kaçış yolu sunmak istiyoruz.”

Turkiye’nin- hapishane-temali-ilk-kahve-dukkanı

Mekan 4 katlı. Mekanın asansörü sabıka duvarı şeklinde tasarlanmış, dekorasyonda ise kırılmış camlar var. Mekanda aynı zamanda popüler dövme sanatçıları canlı performanslarını sergiliyor. Mekanın asıl müşterisini gençler oluşturuyor. Hapishane konseptli kafeye yurt dışından da ilgi var. Dükkanın müşterileri arasında İrlanda ve ABD’den gelen turistlerin de olduğu söyleniyor.

Mekan, 2017 Aralık ayında Yalova’da hizmete başlamış. Açılalı 1 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen ilk franchising’i Bursa’nın Görükle semtine vermiş. Mekanın ismini gelirsek kahvenin işletmeci ortağı Haft’ın Almanca kökenli olduğunu ve tutuklu anlamına geldiğini söylüyor. İsim, burada verilmek istenen hissiyat ile son derece uyumlu. Her şey tutarlı.

haftalık-gunluk-kahve

Bu orijinal mekanın instagram hesabı burada. İşletmenin web adresine ise ulaşılamıyor. Şu anda ne durumda oldukları bilinmiyor. Instagram hesaplarından yapılan son paylaşım 3-4 ay önce. Yolu Yalova’ya ya da Bursa’ya düşenler, bu kafeyi arama çalışmaları yapabilir. En azından atmosferinin katacağı etkiye ek olarak tadını da merak edenler için güzel bir uğraş olabilir.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Kahvenin Zararları

İlginizi Çekebilir: Hey Siri Bir Kahve Lütfen

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*