Turks ve Caicos Adaları: Karayiplerdeki Türk Adası

Illustration by dbox

Karayiplerdeki Türk adası ve gerçek hikayesini merak ediyor musunuz? O zaman küçük bir yolculuğa çıkalım: İşte Turks ve Caicos Adaları…

Kıtaları birbirinden ayıran Atlas Okyanusu, tropikal adalarıyla farklı güzelliklerin kaynağı. Turistlerin de kayıtsız kalamadığı bu coğrafya, ülkemize uzak olsa da ismen daha yakın durumda. Atlas Okyanusu üzerine yer alan Grand Turk isimli bir ada yer alıyor ve bu adanın isminin neden “Büyük Türk” anlamına geldiği merak ediliyor. Geçmişte neden bu ismin verildiğine dair bir iddia ortaya atılmış, fakat gerçeğin daha farklı olduğu bir süre sonra ortaya çıkmış.

Karayiplerin Yıldızı: Turks ve Caicos Adaları

Grand Turk, Karayiplerdeki Cockburn Town bölgesinde yer alıyor. Cockburn Town, yaklaşık 40 adadan oluşan Turks and Caicos ada grubunun içinde. Bu adaların toplam yüzölçümü 430 kilometre ve Grand Turks, bu adaların en büyüğü. (kapladığı alan 18 kilometre) Birleşik Krallık’a bağlı olan Grand Turks, bölgenin merkezi konumunda. Aynı zamanda turistlerin uğrak yeri olan ada, tarihiyle de dikkat çekiyor.

Peki, bize göre dünyanın bir ucunda olan bu adanın adı neden Türk? Uzun yıllar boyu adada bulunan Melocactus isimli bir bitkinin Türk fesine benzediği için adaya Türk ismi verildiği anlatılmış.

Turks ve Caicos Adaları_Grand-Turk_haftalık-günlük

Ancak adaya bu ismin verilmesi yaklaşık 15. yüzyılda gerçekleştiği söyleniyor. Türklerin fes giymesi ise Osmanlı döneminde II. Mahmut (19. yüzyıl) zamanına denk geliyor. Dolayısıyla bu adaya Türk ismi verilirken Türkler fes giymiyordu.

Adayı Keşfeden Bir Türk

Daha sonra yapılan araştırmalarda ise gerçek ortaya çıkmış. Adayı Türk isminin verilmesinin nedeni, bu adayı keşfeden kişinin milliyetiymiş. Bu adaya koloni kuran İngilizler, adayı kimin keşfettiğini bilmeseler de keşfeden kişinin bir Türk olduğundan eminmiş. Bu yüzden takım adaların ismi Türk adaları olarak anılmaya başlanmış. Adayı ele geçiren İngilizler daha sonra adanın ismini değiştirmeyi istemiş. Ancak söylentiye göre ada halkı bu isimden başka bir ismi kabul etmemiş ve adanın ismi Türk olarak kalmaya devam etmiş.

grand turk-turks and caicos_haftalık-günlük

Adanın isim hikayesi bu şekilde. Ada ve Türkler arasındaki bağın nedeni, yüzyıllar önceye dayanıyor. Bazı kaynaklar adayı keşfeden kişinin Kemal-i Hasan isimi bir denizci olduğunu söylüyor. Adanın ismi de bu denizciye hitaben verilmiş. Bazı kaynaklarsa adanın ismini Grand Senior, Büyük Türk gibi isimlerle anılan Kanuni Sultan Süleyman’dan aldığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir: Yeraltında Yaşayan İnsanların Hikayesi ve Opal Taşı

İlginizi Çekebilir: Bu Kasabada Ölmek Belediye Kararıyla Yasaklanmıştır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*