Vizesiz Deniz Tatili Yapılacak 5 Yer

Eğer rotanız yurt dışıysa deniz tatili için nereye gidilir sorusuna alternatif cevaplar burada! Portekiz, İtalya, İspanya gibi popüler ülkelerin dışında vizesiz Avrupa tatili yapabileceğiniz harika yerler var. İşte bunlardan 5’i…

1- Odessa – Ukrayna

Vizesiz deniz tatili için en uygun yerlerden biri Odessa. Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında yer alan turizm kenti Odessa, aynı zamanda pasaportsuz gidilecek bir yer. Ukrayna’nın en kalabalık 4. şehri olan Odessa’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı basit. İstanbul’dan Odessa’ya her gün uçak kalkıyor ve yolculuk süresi yaklaşık 1 buçuk saat. Odessa, ucuza yurt dışı tatili sunmasının yanı sıra gece hayatıyla da eğlenceli anlar yaşatan bir turizm bölgesi.

2- Batum – Gürcistan

Yaz tatili için vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan, turistik şehri Batum ile güzel bir fırsat sunuyor. Batum da vizesiz ve pasaportsuz gidilebilen bir şehir. Karadeniz turu yapanların günübirlik ziyaret ettiği Batum, ekonomik açıdan tatilcileri zorlamayan bir kent. Güzel bir sahile sahip olan Batum’a Trabzon üzerinden karayolu ile gidilebiliyor. Ayrıca İstanbul üzerinden de yapılan uçuşlar ile de 1 buçuk saat gibi bir sürede şehre ulaşılabiliyor.

vizesiz-gidilecek-deniz-tatili

3- Saranda – Arnavutluk

Vizesiz deniz ülkeleri arasında Arnavutluk da yer alıyor. Arnavutluk’un Saranda şehri, son dönemde önemli bir yaz turizm merkezi haline gelmiş durumda. Bölgeye gitmek için önce başkent Tiran’a uçup oradan karayolunu kullanmak gerekiyor. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki anlaşma gereği Saranda’da iyi bir yaz tatili geçirmek için vize almaya gerek yok.

yaz-tatili-için-vizesiz-ülkeler

4- Kotor – Karadağ

Yaklaşık 15 bin kişilik nüfusa sahip olan Kotor şehri, vizesiz yurt dışı deniz tatili için ideal yerlerden. Turistlerin son dönemde uğrak yeri olan kent, muhteşem plajları ve harika doğa manzarası ile ilgi çekiyor. Şehir, ayrıca Unesco Dünya Miras Listesi’nde. Kotor, Ortaçağ’dan kalma tarihi dokusunu günümüzde de korumayı başarıyor. Bölgeye gitmek için öncelikle İstanbul’dan aktarmasız bir şekilde başkent Podgorica’ya uçmak gerekiyor. Buradan da karayolu ile Kotor’a gidilebiliyor.

vizesiz-deniz-ulkeleri

5- Ohri – Makedonya

Makedonya’nın Ohri kenti, Avrupa’da deniz tatili yapılacak yerler arasında dikkati çeken bölgelerden bir diğeri. Bu şehir de Unesco Dünya Miras Listesi’nde. Bir göl kenarına kurulu olan Ohri şehri, etkileyici plajların yanı sıra Roma ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri barındırıyor. Ohri’ye gitmek için iki farklı seçenek var. İlki, doğrudan havayolu ile seyahat etmek, diğeri ise önce başkent Üsküp’e uçup oradan havayolu ile bölgeye ulaşmak.

avrupada-deniz-tatili-yapilacak-yerler

Vizesiz ülkeler, yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra tatilcilerin ilk tercih ettiği yerler arasında yer almaya başladı. Ucuz ve gösterişli bir deniz tatili için bu listedeki bölgeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Türk lirasının değerli olduğu ülkelere de göz atarak yaz kış ekonomik bir tatilin planlarını yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*