Kahve Sağlık

Yeşil Kahve Çekirdeği Faydaları

Kahvenizi yeşil kahve çekirdeği ile ferahlatıcı ve sağlıklı bir içeceğe dönüştürün. Birçok kişi Arabica veya Robusta çekirdeklerinden yapılan kahveyi tercih eder. Ancak yeşil kahve çekirdeğinin özü son zamanlarda daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Hafif tadıyla birlikte gelen bu lezzet, sağlığınız ve esenliğiniz için avantajlı bir dizi fayda içerir. Biz yeşil kahve çekirdeğinin sağlığınızı ve günlük yaşamınızı nasıl iyileştirdiğinden bahsederken siz de su ısıtıcınıza biraz su koyun. Bu arada yeşil kahve yazımıza göz atarak bu içecek hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeşil Kahve Çekirdeği Nedir?

Yeşil kahve çekirdeğini üreten kaynak, coffea bitkisidir. Çekirdekler, bu bitkinin meyvelerinden elde edilir. Aslında klasik kahve çekirdekleri de coffea ağacı bitkisinden elde edilmektedir. Klasik kahve ve yeşil kahve çekirdekleri arasında fark ise işleme sürecidir. Klasik kahve çekirdeğinin üzerindeki zar alındıktan sonra kavruluyor ve fincanlarımıza giriyor. Ancak yeşil kahve çekirdeği kavrulma işleminden geçmiyor ve böylece en önemli özelliği ortaya çıkıyor. Bu nedenle besleyici özelliklerini koruyor ve önemli bir gıda takviye ürününe dönüşüyor.

Yeşil Kahvenin Özü Zayıflatır Mı?

Kahve içmek, insanların kilo kaybını artırmak için tercih ettikleri yaygın bir yoldur. Kahvedeki kafein, termojenezi uyarırken spor salonuna gidenlerin yoğun egzersizlerini tamamlamalarına yardımcı olur. Yemek yeme isteğindeki geçici azalma, en sevdiğiniz atıştırmalıkları çiğnemenize ve kalori toplamanıza engel olur.

Bir araştırmada yeşil kahve çekirdekleri verilen laboratuvar fareleri, yağ birikiminde baskılanma göstermiştir. İnsanlarda, metabolizmayı hızlandırmaktan sorumlu hormon olan adiponektin, yeşil kahve çekirdeği ekstresi tükettiğinizde artar.

📢İlginizi Çekebilir: Kafeinsiz Kahve

Yeşil Çekirdek Kahve

Araştırmalara göre yeşil kahve çekirdeği, hipertansif bireylerde kan basıncını düşürür. Ayrıca kan dolaşımınızdaki kortizol miktarını azaltarak kan basıncını düşürmeye katkıda bulunur. Kortizoldeki bu azalmadan sorumlu olan madde klorojenik asittir.

Klorojenik asidin vücut üzerinde birçok yararlı etkisi vardır, bunlardan biri hipertansiyonu rahatlatmaktır. Bilimsel bir çalışma, kahve çekirdeği kavurma işlemindeki yoğun ısının, yaşamı değiştiren bu maddenin içeriğini azalttığını gösterdi. Dolayısıyla yeşil kahvenin çekirdeği ile klorojenik asidi sağlam tutar ve kortizol seviyenizi kontrol altında tutarsınız.

Yeşil Kahve Çekirdeği Özü

Yeşil kahve özündeki klorojenik asit, sadece kan basıncını düşürmez, aynı zamanda insülin duyarlılığını artırır. Böylece kan şekeri seviyelerini stabilize etme potansiyeline sahiptir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla birlikte günde üç ila dört kez yeşil kahve çekirdeği ekstresi içmek, tip 2 diyabet riskinizi %30’a kadar azaltabilir.

Kalp ve kan damar sağlığı, yeşil kahve çekirdeklerinin katkıda bulunduğu başka bir alandır. Dolayısıyla yeşil kahve çekirdek ekstresi kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir. Bir araştırma, kahve çekirdeklerinin laboratuvar farelerindeki plazma kolesterolü ve trigliseridleri %40-50 oranında azalttığını göstermiştir.

Yeşil Kahve Çekirdeği Suyu

Kahve çekirdeği kafein, zorlu bir sabahı kaza yapmadan atlatmaya yetecek kadar orta düzeyde bir enerji artışı sağlar. Bunun nedeni, kavrulmamış kahve çekirdeklerinin, normal kahveniz için kullanılan kavrulmuş çekirdeklerden daha az kafein içermesidir. Yeşil kahve çekirdeklerinin artan klorojenik asit içeriği bilişsel işlevinizi geliştirir. Böylece uyanık kalarak günlük görevlerinizi en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu, yavaş başlayanlar veya gün boyunca enerjileri tükenme eğiliminde olan insanlar için iyi bir haberdir.

📢İlginizi Çekebilir: Cilveli Kahve Hikayesi

Yeşil Kahve Kafein Oranı

Yeşil kahvenin çekirdeği de standart kahve çekirdekleri gibi kafein içerir. Ancak yeşil kahvedeki kafein miktarı belirgin şekilde çok daha azdır. Aradaki kafein farkını şu şekilde ifade edebiliriz: bir fincan yeşil kahve, bir fincan normal kahvede bulunan kafein miktarının yaklaşık %25-50’sini içerir.

Yeşil Kahve Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Yeşil kahve çekirdeğini kullanmadan önce öğütmek gerekir. Kahve çekirdekleri toz haline geldikten sonra kahvenizi yapabilirsiniz. Bir fincan için bir tatlı kaşığı yeşil kahve çekirdeğini ve bir fincan suyu cezveye koyun. Türk Kahvesi yapar gibi aynı tarifi uygulayın kaynatın ve afiyetle için.

Yeşil kahveyi bir çay gibi de demleyebilirsiniz çünkü orijinal tadı kahveye göre daha çok çaya benzer. Bir bardak yeşil kahve çayı için 10 gram yeşil kahve çekirdek tozunu demliğe koyun. Demliğin içine sıcak su ilave edin ve 10 dakika kadar demleyin. Çay gibi demleme işlemi de bu kadar pratiktir. İsterseniz içine limon şeker ya da zencefil koyarak tüketin.

Yeşil Kahve Çekirdeği Nereden Alınır?

Zincir alışveriş marketleri veya aktarlarda bulabilirsiniz. İnternet alışveriş siteleri ve online mağazalardan da yeşil kahve çekirdeklerini temin edebilirsiniz.

Kahveden hoşlanan ancak uzun bir sağlık yararları listesi olanlar için yeşil kahve harika bir seçimdir. Daha hafif bir tada sahip olması ve kafein azlığı da yumuşak içimseverlere hitap eder. Yeşil kahve çekirdeğine ek olarak daha farklı kahve çeşitleri isimleri hakkında bilgiler için Haftalık Günlük sitemizi takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir