yeşil kahve nedir faydaları nelerdir
Kahve

Yeşil Kahve Nedir Faydaları Nelerdir?

Yeşil kahve nedir ve faydaları nelerdir? Son zamanlarda aşina olmaya başladığımız bu kahve türü, kahve meyvesinden ayrılan yeşil renkli çekirdeğin öğütülmesi ile elde edilir. Peki adı neden yeşil kahvedir? Çünkü bu kahvenin üretiminde kahve çekirdekleri, kavrulma aşamasından geçmez. Bu sebeple doğal rengini korumaktadır.

Yeşil Kahve Nedir Nasıl Kullanılır?

Yeşil kahve nedir sorusuna cevap verirken yeşil kahve nasıl kullanılır sorusuna da değinelim. Elbette lezzetli ve orijinal bir tada sahip olduğu için günlük hayattaki kahve ihtiyacımızı karşılar. Fakat önemli bir özelliği  sağlık açısından daha faydalı olmasıdır. Bunun nedeni, kahve çekirdeğinin kavrulma prosesine dahil olmamasıdır. İçtiğimiz diğer kahveler,  kavrulduktan sonra önümüze gelir. Bu kahveleri içtiğimizde faydalı kimyasalları alamayız çünkü çekirdekleri kavrulduğu için bu kimyasalların birçoğu yok olur. Dolayısıyla yeşil kahve çekirdeği ısıtlmadığı ve kurutulmadığı için sağlıklı kimyasal ve elementleri içinde barındırır.

İlginizi Çekebilir: Cilveli Kahve Nedir?

Yeşil Kahvede Kafein Var Mı?

Merak edilen konulardan biri de yeşil kahvenin kafein ile olan ilişkisidir. Bu kahve türünün kavrulma aşamasından geçmediğini yeniden hatırlatalım. İşte bu özelliği sayesinde daha az kafein barındırır.

Yeşil Kahve Kilo Verdirir Mi?

Klorojenik asit, bu kahvede daha fazla bulunan bir antioksidandır. Klorojenik asit, damar sağlığı ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu kahve, aynı zamanda kilo vermek isteyenlere önemli katkılarda bulunur. İçinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle yağ yakma imkanı verir. Bu nedenle de kilo verdirir. Lezzetli bir kahve deneyimi ile kilo vermek isteyenlerin son dönemde sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir.

Yeşil Kahve Günde Ne Kadar İçilmeli?

Faydalı bir kahve içeceği olsa da uzmanlar günlük tüketim konusunda uyarılar yapmaktadır. Bu kahvenin olumlu özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için tavsiye edilen tüketim oranının dışına çıkmamak gerekir. Önerilen günlük tüketimi 2 bardaktır.

Yeşil Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Uzmanlar, zayıflama ve sağlık açısından faydalı olması için tüketimi konusunda bazı zaman dilimleri önerir. Buna ek olarak da bir diyet programı ile eş zamanlı olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Uzmanların önerdiği tüketim zamanı, ara öğünlerden yaklaşık bir saat öncedir. Ara öğünlerden 30 dakika sonra tüketilmesi de salık verilir. Aynı zamanda spor ve egzersiz ile birlikte uygulandığında da daha etkili sonuç verebilir. Diyet ve spor yapıyorsanız, kahve tüketimi konusunda bilgi almak için bir uzmana veya hekime başvurun.

Yeşil Kahvenin Faydaları

Yeşil kahvenin orijinal bir tadı olduğunu söylemek mümkün. Diğer kahvelerden daha farklı bir aromaya sahiptir. Rengi ile birlikte diğer kahvelerden kokusu ile de farklılaşır. Orijinal bir yapıya sahip olan bu kahve türü, uzmanlara göre diğer kahve türlerine göre daha sağlıklı. Yeşil kahvenin faydalarından bir kısmına yukarıda değindik. Şimdi de diğer faydalarına göz atalım:

-Hafıza üzerindeki olumlu etkisi
-Kan basıncını azaltması
-Tansiyonu düşürmesi
-Bağışıklık sistemini güçlendirmesi

Efelerin Tercihi: Süvari Kahvesi Nedir?

Şifa kaynağı olan bu kahve, pek çok derdin çaresi. Kahvenin sihirli gücü ile ilgili araştırmaların sürdüğünü belirtelim.

Yeşil Kahve Nerede Satılır?

Dünyanın farklı yerlerinde çeşitli formlarda satılır. Market raflarında toz, hap, kapsül vb. halinde bu kahveyi görebiliriz. Türkiye’de ise bu kahveyi aktarlardan, marketlerden, bitkisel ürün satan yerlerden satın almak mümkündür. Ayrıca internet üzerinden satış yapan online adreslerden de temin edilebilir.

Yeşil Kahvenin Yan Etkileri Nelerdir?

Günlük önerilenden fazla miktarda tüketildiğinde birtakım huzursuzluklar yaratabilir. Uykusuzluk, baş ağrısı, kalp ritminde bozukluk gibi çeşitli olumsuz belirtiler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden günde ortalama 2 bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir. Kronik rahatsızlığı olanların ise konuyla ilgili bir diyetisyen ya da hekime başvurmalarında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir