yeşil kahve nedir faydaları nelerdir
Kahve

Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahve Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda aşina olmaya başladığımız bu kahve türü, kahve tohumuundan ayrılan yeşil renkli çekirdeğin öğütülmesi ile elde edilir. Adında neden mi yeşil tabiri var; çünkü bu kahvenin imal edilmesinde kahve çekirdekleri, kavrulma prosesinden geçmez. Bu sebeple doğal ve müstesna rengini muhazafa etmektedir.

Yeşil Kahve Nedir Nasıl Kullanılır?

Yeşil kahve nedir sualine cevap ararken bu kahve cinsi nasıl kullanılır sualine de temas etmeden geçmeyelim. Elbette lezzetli ve orijinal bir tada sahip olduğu için günlük hayattaki kahve ihtiyacımızı karşılar. Fakat önemli bir özelliği sıhhat ve esenlik yönünden daha faydalı olmasıdır. Bunun nedeni, kahve çekirdeğinin kavrulma prosesine dahil olmamasıdır.

✅  İlginizi Çekebilir: 👉🏽 Cilveli Kahve Nedir?

İçtiğimiz diğer kahveler, kavrulduktan sonra yudumlamamız için önümüze serilir. Bu kahveleri içtiğimizde faydalı kimyasalları alamayız çünkü çekirdekleri kavrulduğu için bu kimyasalların birçoğu yok olur. Bu bakımdan yeşil kahve ısıtlmadığı ve kurutulmadığı için sağlıklı kimyasal ve elementleri ihtiva eder.

Yeşil Kahvede Kafein Var Mı?

Öğrenilmek istenen önemli konulardan biri de yeşil kahvenin matein ile olan ilişkisidir. Yeşil kahve türü kavrulma aşamasından geçmediği için daha az kafein ihtiva eder.

Yeşil Kahve Kilo Verdirir Mi?

Klorojenik asit, bu kahvede daha fazla bulunan bir yükseltgeme önleyicidir. Klorojenik acid, damar sıhhati ve kardiyovasküler sistem üzerinde müspet bir tesire sahiptir. Bu kahve, zayıf bir bedene kavuşma amacında olanlara da mühim yardımlarda bulunur. İhtiva ettiği kimyasallar nedeniyle ince bir görünüme vesile olan yeşil kahve, lezzetli bir kahve tecrübesi ile hedefine fazla kilolardan arınmayı koyanların başvurduğu salık verilen bir uygulamadır.

Yeşil Kahve Günde Ne Kadar İçilmeli?

Sahih bir yararı olsa da günlük ne kadar içileceği konusunda uyarılar yapılmaktadır. Bu kahvenin pozitif özelliklerinden en iyi şekilde istifade etme adına salık verilen içim oranı bir gün içinde vasati 2 kahve fincanıdır.

Yeşil Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Uzmanlar, zayıflama ve sıhhat açısından faydalı olması için içimi konusunda bazı zaman epizotları önerir. Diğer yandan da bir perhiz uygulaması ile eş zamanlı olarak sindirilmesi önerilir. Uzmanların önerdiği tüketim zamanı, tahmini olarak ara yemek vaktinden (öğün) bir saat öncedir. Bir başka açıdan yaklaşırsak da ara öğünlerden 30 dakika sonra da içilebilir. Spor ve devinim/alıştırma programı ile desteklendiğinde daha müspet netice verebilir. Perhiz ve sportif aktiviteler yapıyor ve bu kahveyi içiyorsanız bilgi almak için bir uzmana veya hekime başvurun.

Yeşil Kahvenin Faydaları

Diğer kahvelerden daha farklı bir aroma ihtiva eden Yeşil kahvenin orijinal bir tadı olduğunu söylemek mümkün. Rengi ve hissiyatı ile müstesna bir öze sahip olan bu kahve türü, uzmanlara göre diğer kahve türlerine göre daha sağlıklı. Yeşil kahvenin yararlarından bir kısmına yukarıda değindik: şimdi de diğer faydalarına göz atalım:

  • Hafızaya pozitif tesiri
  • Kan basıncını tenzil etmesi
  • Tansiyonu tedricen normale ulaştırması
  • İmmun sistemini sıhhatini muhafaza etmesi

Şifa vermeye müktedir olan bu kahvenin sihirli gücü ile ilgili araştırmaların sürdüğünü belirtelim.

Yeşil Kahve Nerede Satılır?

Dünyanın bambaşka coğrafyalarında muhtelif formlarda temin edilen yeşil kahveyi market raflarında toz, kapsül biçimlerinde görebiliriz. Türkiye’de ise aktarlardan, marketlerden, nebati mahsul ihtiva eden online/fiziki mekanlardan sahiplenmek mümkündür.

Yeşil Kahvenin Yan Etkileri Nelerdir?

Günlük önerilenden fazla miktarda vücuda girdiğinde huzursuzluk hasıl olabilir. Uykusuzluk, baş ağrısı, kalp ritminde bozukluk gibi çeşitli olumsuz nişaneler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden konfüzyon yaratmaması için günlük içim miktarı önerisine bağlı kalmak gerekir. Süreğen rahatsızlığı olanların ise konuyla ilgili bir diyetisyen/hekime başvurarak mütehassıs desteği almalarında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir