Yüz Tanıma Teknolojisi ve Başkaldırı: Bu Takıya Dikkat!

Yüz tanıma teknolojisi ve başkaldırı… Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da bazen dur demek gerekiyor olabilir. İşte bu anlayış için hazırlanan şık bir mücevher… ya da yüz takısı…

Artık, insanın olduğu her yerde teknoloji var. Teknoloji ile iç içe yaşamak memnun edici olsa da herkesi mutlu etmeyebilir. Özellikle kullanıcı verilerini şirketlere izinsiz veren dev sosyal medya şirketlerini öğrendikten sonra teknolojiyle bu kadar iç içe yaşamanın ne lüzumu var diyenlerin sayısı artmış olsa gerek. Bir de arkadaş ortamında konuştuğumuz şeylerin sosyal medyada karşımıza reklam olarak çıkmasını eklersek… tehlike yakınımızda sanki, ancak karamsarlığa kapılmanın gereği yok. Çünkü hiçbir şey mükemmel değil, dolayısıyla teknolojinin de kusurlarını tanıyıp ona göre aksiyon almak en mantıklısı.

Yüz Tanıma Teknolojisi İçin Şık bir Önlem

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bir tasarım, teknolojinin hayatımıza müdahale etmesini engellemesine yönelik bir başkaldırış gibi görünüyor. Gözlüğe benzeyen bu ilginç ürün, Ewa Nowak isimli bir girişimciye ait. Teknolojinin yüzümüzle olan ilişkisini engellemeye yönelik olan bu tasarıma yüz takısı ismi verilmiş. Nedeni ise mücevher olması.

yüz-tanıma-teknolojisi

İlginç görünümlü bu yüz takısı, yüz tanıma sistemlerini engellemek için geliştirilmiş. Sosyal medya uygulamaları ya da kameralar tarafından yüzünün taranmasını istemeyenler, gözlüğe benzeyen bu yüz takısını deneyebilir.

Zarif bir tasarıma sahip yüz takısı, pirinç alaşım kullanılarak hazırlanmış. Kulaklardan takılıyor, elmacık kemiklerine kadar uzanıyor. Alnı ortadan ikiye bölen tasarım, yüz tanıma teknolojisine meydan okuma iddiasında. Ancak tasarım sahibi Ewa Nowak, geliştirdiği ürünü Facebook algoritmasında denemiş ve yüz tanıma teknolojilerini alt etme konusunda başarılı olamamış. Nowak’a göre başarılı olmamasının nedeni şu: Çünkü insanların yüzünün tamamını kaplaması gerekiyor. Sadece alnın küçük bir bölümü ve elmacık kemiklerini kapatması, yüz tanıma teknolojilerini aldatmaya yeterli değil.

yüz-tanıma-sistemi

Ewa Nowak imzalı bu tasarım henüz amacına ulaşamasa da bir ödül sahibi. Şık bir görünüme sahip olan yüz takısı, Mayıs 2019’da Lodz Tasarım Festivali’nde Mazda Tasarım Ödülü kazanmış. Yüz tanıma teknolojisini alt edemediği için ürünün seri üretimi henüz yok. Ewa Nowak, tasarımını istediği boyuta getirdiği takdirde birçok kişinin yüzünde bu ilginç ürünü görebiliriz.

2017 yılında Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Tasarım bölümünden mezun olan Ewa Nowak, Noma isimli endüstriyel tasarım firmasının kurucularından. Teknolojinin hayatımıza girmesini engelleyecek yeni tasarımları merakla bekleniyor. Ancak geliştirdiği yüz takısının teknolojiye bir önlem olarak kullanılmasından ziyade şık bir sanat eserine benzediğini söyleyebiliriz.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Bebekler İçin Eğlenceli Kulak Termometresi

İlginizi Çekebilir: İnsülin İğnesi Yerine Kahve

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*