Zebraların Neden Çizgileri Var? İşte Cevabı

Zebraların neden çizgileri var? Bu çizgiler ne işe yarıyor? Bilim insanları, yıllardır sorulan bu soruya cevap bulmuş olabilir. İngiltere Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, uzun süredir merak edilen zebra çizgilerinin ne işe yaradığını ortaya çıkarmış gibi görünüyor.

Eskiden zebraların neden çizgili olduklarına dair farklı tahminler vardı. Örneğin zebralar kimine göre vücut sıcaklığını dengelemek için çizgiliydi, kimine göre bu çizgiler zebralara daha kolay iletişim kurma imkanı veriyordu. Bristol Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre ise bu durumun nedeni daha farklı: Zebralar, ölümcül sinek ve parazitlerden korunmak için çizgili… Araştırmacılara göre zebranın üstündeki çizgiler, kan emici sineklerin konmasını engelliyor ve zebraları ölümcül hastalıklardan koruyor.

Zebraların Neden Çizgileri Var?

Bristol Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları ilginç bir deneyle bu sonuca ulaştı. Araştırmacılar, Birleşik Krallık bölgesinde yer alan bir çiftlikte atların üzerine zebra desenli örtüler koydu.

zebraların neden çizgileri var

Bu örtülerin atların üzerine konan zararlı sinekleri engellediği görüldü. Araştırmacı ekipte yer alan davranış ekolojisti Tim Caro’ya göre atlara ve zebralara eşit miktarda sinek yaklaşıyor. Ancak bu sinekler zebraların ya da zebra kostümlü atların üzerine konamıyor. Araştırmada zararlı sineklerin zebra desenli atlara yaklaşırken yavaşlayamadıkları ve atların üzerine konmadan uçmaya devam ettikleri gözlemlendi.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Üzgün Bakar?

Dolayısıyla zebraların deseni, sinekleri caydırmıyor. Sinekler zebraların etrafında dolanıyor ancak zebraların deseni çok büyük oranda sineklerin konmasını engelliyor. Araştırmacılara göre zebralar yaşadıkları coğrafya nedeniyle böyle bir görünüme sahip. Afrika’da bulunan at sinekleri zebralara ölümcül hastalıklar bulaştırabiliyor. Zebraların da kendilerini korumak için çizgili şeritler geliştirdikleri düşünülüyor.

Bu Araştırma İnsanları da Koruyabilir

Zebraların neden çizgilerine olduğuna dair farklı teoriler ortaya atılmıştı. Ancak Bristol Üniversitesi araştırmacılarına göre çizgili desenlerin ilk –belki de tek- nedeni, zebraları ölümcül hastalık taşıyan sineklerden koruması.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Çirkini Seçilen Sevimli Köpek

Öte yandan Afrika’daki at sinekleri, insanlar için de büyük bir problem. Bu sineklerin her yıl binlerce kişiye Rodezya uyku hastalığı ve Afrika At Vebası gibi ölümcül risk taşıyan farklı hastalıklar bulaştırdığı biliniyor. Eğer Afrika’da bu sineklerin yoğun görüldüğü yerlerde yaşayan insanlar, zebra deseni benzeri kıyafetler giyerlerse sineklerden korunabilir. Araştırma ekibinden Dr. Martin How, araştırmayı yaparken çizgili kıyafet giydikleri zaman sineklerin daha az saldırdığını belirtti. Plus One isimli akademik dergide yayınlanan bu araştırma, önemli problemlere çözüm olacak gibi görünüyor.

Kaynak

2 yorum

  1. Takıldığım sorular var? O halde benzer türlere neden zebralardan daha çok sinek konuyor? Nedeni sadece bu olsaydı o halde diğer canlılarda neden yok? Diğer canlılara da sinek vs konuyor. Ve öldürücü mikroplara maruz kalabiliyor. Sebebi sadece bu olmamalı diye düşünüyorum 🤔

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*