kediler insanları ne olarak görüyor
Yaşam

Kediler İnsanları Ne Olarak Görür?

Kedilerin insanları nasıl gördüğüne dair tam olarak bir kesin bilgiye sahip değiliz. Çünkü kedilerin duyu algıları ve zihinsel süreçleri tam olarak insanlarınkiyle aynı değildir. Bazı gözlem ve araştırmalar bize bu konuda ipuçları sağlayabilir. Peki kediler insanları ne olarak görür?

Kedi Gözleri Kısaca Nasıl Çalışır?

Bir kedinin gözleri insan gözlerine oldukça benzer. Merkezi siyah gözbebekleri düşük ışıkta genişler ve parlak ortamlarda daralır. En göze çarpan fark (kedilerin dikey yarık gözbebekleri) gece avcılarında av için ufku daha etkili bir şekilde taramalarına yardımcı olmak üzere gelişmiş olmasıdır.

Kedilerin ayrıca retinaları üzerinde ayna gibi davranan ve daha iyi gece görüşü için ışığı göze yansıtan “tapetum” adı verilen yansıtıcı zarları vardır. Kediler çoğunlukla kırmızı-yeşil renk körüdür ancak bir miktar yeşili de görebilirler.

Kediler Bizi Görsel Olarak Nasıl Algılıyor?

Bu konuda yapılan çalışmalardaki sonuçları özetleyelim.

  • Kediler ya insan yüzlerini birbirinden ayıramıyorlar.
  • Ya da neye benzediğimizi gerçekten umursamıyorlar.

Ancak bu sonuç, kedinizin sizin kim olduğunuzu umursamadığı veya sizi diğer insanlardan ayıramayacağı anlamına gelmez. Kediler yüz tanımaya güvenmek yerine bizi sesimiz, kokumuz ve onlara karşı fiziksel olarak hissettiklerimiz aracılığıyla tanırlar.

Buna da Bakınız➡️Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar

Kediler insanları ne olarak görür ile ilgili bir başka çalışmanın sonucu ise biraz tuhaf. Kediler insanları aslında diğer kediler gibi görüyor olabilirler. Yani daha büyük bir kedi, dev bir kedi… Bazı araştırmacılar kedilerin bize büyük, yavaş, beceriksiz, koordinasyonsuz kediler olarak baktığını düşünüyorlar. Ancak böyle düşünmeyen araştırmacılar da var. Dolayısıyla bu konuda net bir karara varılmış değil.

İşin güzel yanı, kediler bizi değerlendirseler de değerlendirmeseler de bizi hâlâ seviyorlar! Bir kedi göğsünüzü veya karnınızı yoğuruyorsa, bu, anne kedinin süt üretimini uyaran içgüdüsel bir uygulamayı yansıtıyor demektir. Yani kediniz aslında size annesiymiş gibi bakıyor.

Benzer şekilde, bir kedi selamlamak için size sürtündüğünde bunu bir saygı işareti olarak düşünebilirsiniz. Araştırmalar, kedilerin kendilerinden aşağı olan diğer kedilere bunu yapmayacağını gösteriyor. Çoğu kedi bizi kendisiyle eşit olarak görüyor.

😺Sahibi ile Empati Mi Kuruyor➡️HaftalıkGünlük Shorts

Kediler Bizi Nasıl Görüyor?

İşte konuyla ilgili diğer araştırma sonuçları:

  • Sosyal İlişkiler: Kediler, insanlarla kurdukları ilişkilerde genellikle bağımsız ama yine de sevgi dolu olabilirler. İnsanları, kendi türlerine benzer şekilde kaynaklar ve güvenlik sağlayan varlıklar olarak görebilirler.
  • Besleyici Kaynak: Evcil kediler, insanları yiyecek sağlayan ve ihtiyaçlarını karşılayan kaynaklar olarak görebilirler. Bu nedenle, insanlarla ilişkilerinde yiyecek sağlama ve korunma arayışı önemli bir faktör olabilir.
  • Duyusal Algılar: Kedilerin insanları nasıl algıladığına dair anlayışları, kedinin duyusal algılarına dayanır. Örneğin, kediler insanların kokusunu, sesini ve davranışlarını algılayabilirler. Ancak, bu algılama insanlarınki kadar karmaşık olmayabilir.
  • Sosyal Hiyerarşi: Evcil kediler, insan ailelerinde bir tür sosyal hiyerarşi oluşturabilirler. Bu durumda, kediler insanları aile üyeleri veya liderler olarak görebilirler.

Kaynak https://www.ilumineyes.com/how-our-pets-see-us/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir