Kültür/Rehber

Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamp çadırı mı satın almak istiyorsunuz? En iyisini seçerken hangi noktalara dikkat edeceğinizden tam olarak emin değilseniz, işte size yardımcı olacak 10 ipucu…

Söz konusu kamp çadırı ise tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek var. Seçeneğin fazla olması istemediğiniz çadırı satın almanıza neden olabilir. Ancak endişelenmeyin. Şimdiki ipuçları ile işinizi görecek bir çadıra kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

1. Çadırı Kullanacak Kişi Sayısını Düşünün

Öncelikle şunu bilmekte fayda var: 4 kişilik çadır, 4 kişi için uygun olmayabilir. Çadırda kalan kişilerin malzemeleri, çadırdaki alanı daraltabilir. Bu bakımdan dört kişinin rahat etmesi için 5-6 kişilik bir çadır satın almak daha mantıklı olabilir. Bu durum, size yatmak için veya eşyalarınızı koymak için ekstra alanlar yaratacaktır. Aynı şekilde bulunduğunuz bölgedeki hava durumu kötüye giderse çadır içindeki geniş alanlar sizin için daha da önem kazanır. Fakat rahatlık ve konfordan ödün vermeyi göze alıyorsanız, bulunduğunuz kişi sayısından çok daha azına hitap eden çadırları da satın alabilirsiniz.

Tatile gidenlerin çadırlarında kıvrılıp uyuduklarını düşünürsek, rahat hareket alanı tanıyan genişlikteki bir çadırın önemi son derece fazla. Bu bakımdan verimli bir tatil için öncelikle çadırı kullanan kişi sayısını ve/veya çadırın içindeki hareket alanını bir gözden geçirin.

2. Kamp Çadırı Kullanım Koşulları

Bir yaz çadırı hafif malzemeden yapılır ve zorlu hava koşullarına uygun değildir. Fakat beş mevsim çadırlar, zorlu hava koşullarında kullanılması için tasarlanmıştır. Şiddetli yağmurlardan veya rüzgarlardan korunmak için zorlu hava şartlarında kullanıcıları memnun eden 5 mevsim çadırlarda kalmak gerekir. Dolayısıyla karlı ve soğuk havalarda kamp yapmayı planlıyorsanız, zorlu hava şartları için tasarlanan kamp çadırlarını tercih edin.

Güneşli havalarda ve sıcak iklime sahip olan bölgelerde kamp yapmak istiyorsanız, çadırınızın dış malzemesinin kalitesi o kadar da önemli değil. Fakat havanın hızlı bir şekilde değişebileceğini de unutmayın. Kendinizi garantiye almak istiyorsanız, sıcak havalarda da kullanmak için sert iklimlere karşı dayanıklı olan çadırları tercih edebilirsiniz.

kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

3. Kurulumu Nasıl, Fikriniz Var Mı?

Çadırınız gerçekten harika gözüküyor, tam da istediğiniz gibi… Peki, nasıl kurulduğu hakkında fikriniz var mı? Çadırı kurarken kaç kişiye ihtiyaç var ya da tek bir kişi bu çadırı kurabiliyor mu? Çadır seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesindeki bir diğer maddemiz bu.

Kamp yapmak için bulunduğunuz yere vardığınızda çadırı kurarken saatler harcamayı elbette istemezsiniz. Bu bakımdan çadırın nasıl kurulduğunu mutlaka öğrenin. Mümkünse satın aldığınız yerde çadırın kurulumunu test edin. İnternetten satın alacaksanız, mutlaka Youtube’dan çadır kurma videolarını izleyin. Satın aldıktan sonra bir sürprizle karşılaşmamak için bu konu üzerinde durmayı ihmal etmeyin.

Daha da kötüsü şu: Kamp alanına gittikten sonra çadırı kuramamak… Çadırı kurmak için ya kalabalık bir ekip gerekiyorsa…

📢İlginizi Çekebilir:👉Bisiklet Kaskı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

4. Çadır Malzemesi Nasıl Olmalı?

Çadırın hangi malzemeden yapıldığı büyük bir önem taşır. Örneğin pamuklu bir kumaş olan kanvastan yapılan çadırlar su geçirmezdir. Ancak suyu emdiğinde çok ağır hale gelir. Diğer olumlu yanı ise uzun ömürlü olmasıdır; naylon kadar çabuk bozulmaz. Naylon ve polyesterden yapılan çadırlar da su geçirmezdir. Ancak güneş altında kalmaları, naylon ve polyesterden yapılan çadırların ömrünü kısaltabilir.

Çadırınızın su geçirmez olduğundan emin olmak için dikişlerini kontrol edin. Sızdırmaz bir yapıda olduğuna emin olun. Birçok marka, çadırlarının su geçirmediğini iddia eder. Ancak fiyat düştükçe çadırların su geçirme ihtimali de artabiliyor. Bu konuyu gözden kaçırmayın. Ripstop kumaşlı çadırların bu konuda son derece başarılı olduğunu da belirtelim.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer malzeme çadırların fermuar yapısı. Fermuarın rahat hareket etmesi, kumaşı sıkıştırmaması önemli. Çadır perdesi ise poliüretan ve silikon kaplama naylondan olmalıdır; eğer kaliteli bir çadıra sahip olmak istiyorsanız…

5. Çadırınız Ne Kadar Ağır?

Çadır alırken nelere dikkat edilmeli listemizdeki bir diğer önemli nokta ağırlık. Çadırınızı uzun mesafelere taşımanız gerekecek mi? Böyle bir şey gerekiyorsa çadırın ağır olması hoşa gidecek bir durum değil. Veya arabanızın üzerine çadırınız sığacak mı? Sığsa da yük anlamında arabanızın performansınız etkiler mi?

Ağırlığın yaratabileceği daha birçok olumsuz durumlar sayabiliriz. Bu yüzden çadırın ağır olması sorun yaratırsa, daha hafif çadırlara yönelin. Çünkü herkes, ağır bir çadırı taşıyacak kadar güçlü veya kaslı olmayabilir.

İlginizi Çekebilir:👉İyi Bir Trekking Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

6. Çadırın Havalandırması

Daha önce kamp kurduysanız biliyor olmalısınız: Sabah uyandığınızda her şey sinir bozucu bir şekilde nemli ve ıslak olabilir. Kıyafetleriniz, yatağınız ve çadırdaki diğer eşyalarınız… Böyle bir durumla karşılaşmamak için havalandırma özelliği olan çadırları tercih edin. Çadır sinekliği açıkken havalandırması olan çadırları satın alın. Nem konusunda daha garanti bir çözümdür.

7. Ek Özelliklerini İnceleyin

Peki, kamp çadırları daha farklı ne gibi özelliklere sahip olabilir? Şimdi bunlardan bahsedelim. Örneğin iki kapılı/girişli olması önemli. Bu durum, giriş çıkışlarda birbirinizi ezmemenize yardımcı olur. Tente boyutu, depolama cepleri, havalandırma için pencereler de kamp çadırı tavsiye konuları arasındadır. Bunlara ek olarak sizin için önem arz eden daha farklı ayrıntılara da göz atabilirsiniz.

8. Çadır Zemini Önemli!

Çok fazla kullanılan çadırlar güçlü bir zemine sahip olmalı. Çünkü çadır zemini, sizi nemden ve rahatsız edici yüzeyden koruyarak daha rahat bir deneyim elde etmenizi sağlar. Polyester malzemeden yapılan bir zemin her zaman işinize yarayacaktır. Bu konuda önerilen malzemelerden biri de footprint’tir. Footprint özel olarak tasarlanmış ve şekillendirilmiş bir kumaş parçasıdır. Çadırınızı zeminden korur ve aşınmaları önler. Eğer zemin konusunda şikayet etme ihtimaliniz varsa footprint kullanmaya özen gösterin. Marka önemli değil; sağlam olması yeterlidir.

9. Fiyat ve Performans İlişkisi Mi Yoksa Kalite Mi?

Tabi ki herkes yüksek fiyatlı çadır satın alamayabilir. Ancak kalite standardını yakalaması için de belli oranda harcama yapmak gerekir. Ucuza satılan çadırlara baktığımızda istenmeyen ya da ihtiyacı karşılamayan en az bir özelliğe sahip olduğunu görebiliyoruz. Fakat aynı durum fiyatı yüksek olan çadırlarda da geçerli. Fiyatı yüksek olan çadırın daha iyi daha kaliteli olduğunu söylemek her zaman mümkün değil.

Önemli olan ihtiyacınıza hangisi uygunsa o çadırı almanız. Örneğin soğuk havalarda ve zorlu iklim şartlarında başınızı huzur içinde sokabileceğiniz bir çadır arayışındaysanız evet bütçeyi biraz arttırmak gerekiyor. Fakat ucuz kamp çadırları da beklentilerinizi karşılayabilir. Önemli olan temel nokta şu: Çadırdan beklentiniz tam olarak ne? Buna göre satın alacağınız çadırı belirleyin. Satın aldığınız çadır pahalı da olsa fiyatının karşılığını vereceğinden emin olun.

Bu arada üreticilerin ve markaların yılın belli dönemlerinde indirim yaptıklarını hatırlatalım. Bu tarz kampanya veya indirim uygulamalarını sık sık kontrol edin. Belki ihtiyacınıza yarayan pahalı bir çadırı %50’ye varan bir indirimle satın alabilirsiniz.

10. Satış Sonrası Servis

Diyelim ki tam da istediğiniz özelliklere sahip bir çadır satın aldınız. Fakat işler ters gitti, üründe arıza var. Bu durumda satın aldığınız işletme veya marka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Fakat satın aldığınız yer, sizi tanımamazlıktan geldi. Bu büyük bir sorun! Bu nedenle kamp çadırı satın alırken güvenilir üreticilere ve güven veren markalara başvurun. Böylece büyük umutlarla satın aldığınız üründe ikinci bir hayal kırıklığı yaşamayın.

Kamp çadırı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna 10 farklı maddede cevap vermeye çalıştık. Dolayısıyla bu konulara dikkat ederseniz tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Haftalık Günlük sitemizde kamp çadırı seçerken nelere dikkat etmeliyiz konusunun kapanışını şu şekilde de yapabiliriz: Bu konulara özen göstererek çadır konusunda sorun yaşama ihtimalinizi minimuma indirebilirsiniz.

One thought on “Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir