Kültür/Rehber

Trekking Ayakkabı Tavsiye: Trekking Ayakkabısı

Mutlu yürüyüşün sırrı nedir? Cevap mutlu ayaklar… İster sert kayaların üzerine basın, ister çakıllı patikaları arşınlayın… iyi bir trekking ayakkabısı, arzu ettiğiniz deneyime sizi daha da yakınlaştırır. Hafif patika koşucusuysanız ya da destekleyici günlük yürüyüş botu arıyorsanız, trekking ayakkabı tavsiye yazımıza göz atın.

Trekking Ayakkabı Tavsiye: Trekking Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bağcığın son düğümünü attığınızda acaba? demeyin. O halde trekking ayakkabısı nasıl seçilir sorusuna cevap verelim:

İyi Bir Yol Tutuşu

İyi bir kavrayışa sahip trekking ayakkabısını tanımanın en iyi yolu, zeminle temas eden oluklarına bakmaktır. Oluklar derin olmalıdır çünkü bunların arasına çamur, kar, kir vb. maddeler sıkışacak. Bu nedenle keyif verici bir gezinti için ayakkabının derin oluklara sahip olduğuna dikkat edin.

Ayakkabı Tabanı Yumuşak ve Esnek mi?

Farklı türde arazilerde yürüyeceksiniz ve iyi bir yol tutuşu için ayakkabılarınızın bu isteğinize olumlu cevap vermesi gerekir. O halde yumuşak ve esnek bir taban, bu isteğinize tekabül edecek. Peki, bu konuda sizi üzmeyecek bir ayakkabının kontrolü pratik bir şekilde nasıl yapılabilirsiniz?

  • Sert ve metal bir şey (örneğin bir anahtar) ile tabana hafif bir şekilde vurun.
  • Bu naif darbeden sonra çıkan gürültüye kulak verin.
  • Donuk/soluk bir ses işittiyseniz, kontrol ettiğiniz ayakkabı tam da işinize yarayacak türdendir.
  • Daha keskin, sivri sert bir ses duyduysanız da o ayakkabıya veda etmek için iyi bir nedeniniz var demektir.
Ayak Bileği Desteği

Aslında birçok spor ayakkabısı veya koşu ayakkabısı, gerekli olan bir esnekliğe ve ayağı kavrama becerisine sahiptir. Ancak bu ayakkabıların en büyük eksiklerinden biri ayak bileği desteğidir. Engebeli arazilerde yürüyecekseniz, yamaçlardan tırmanacaksanız, ayak bileğiniz daha önce alışılmadık olmadığı bir şekilde bükülecektir. Eğer bu durum, biraz aşırıya kaçarsa günlerdir hayalini kurduğunuz trekking macerası sizin için bir işkenceye dönüşebilir.

İstenmeyen bu tablonun teşekkül etmesini engellemek için ayak bileği desteğine ihtiyacınız vardır. Dolayısıyla satın alacağınız ayakkabının bu desteği sağladığından ve ne oranda sağladığından emin olmak için ince bir araştırmaya girmeniz gerekir. Satıcıya sorarak ya da modeli araştırarak hatta dokunarak bunun farkına kolayca varabilirsiniz.

Bir Numara Büyük Alın

Outdoor ayakkabı tavsiye konusunda ideal olanın hülasası şudur:

  • Normalde giydiğiniz ayakkabıdan bir numara daha büyüğünü gözünüzü kestirin.
  • Çünkü sürekli giydiğiniz numarayı satın alırsanız, ekstra alan olmadığı için ayak parmağınızın ayakkabı duvarına sürekli sürtünür.
  • Dolayısıyla normal bedeninizden daha büyük bir ayakkabı, sizi ayakkabı ısırıklarından koruyacak ve
  • ayaklarınıza nefes alması için yeterli alan sağlayacaktır.
Suya Dayanıklı mı?

Yağmur yağdığında ayakkabınızın içine giren sular gerçekten kötü bir tecrübe yaşamanıza neden olabilir. Sadece yağmur yağdığında değil; su kütlesine bastığınızda, erimiş kar suları ile temas ettiğinizde sizi distopik bir senaryo bekleyebilir. Ayakkabınız suya karşı korumalı değilse ayaklarınızdaki ıslaklık, ayakkabının ayağınızı olumsuz etkileme ihtimalini güçlendirir. Ekstra olarak bir de nasır gibi bir durumla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca ıslak çoraplar ile uzun mesafe gezintileri gerçekten can sıkıcı bir durumdur.

Trekking ve Outdoor Ayakkabı Tavsiye

Bu nedenle, suya dayanıklı ve rahatsız edici sıvılara karşı bariyer görevi üstlenen trekking ayakkabı satın almanın önemini hiçbir zaman görmezden gelmemek gerekiyor. Eklenmiş bir deri veya reçine tabakası, bu konuda oluşan sorunları başarılı bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır. Bu özellik, bir su birikintisine basıp 3-4 saniye durduğunuzda dahi ayakkabınızın ıslanmamasını veya su sızmamasını sağlar.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim Bu konuda beklentilere cevap vermesi için sıvılara karşı korumalı olması gerekmektedir; söz konusu su geçirgenliği olup olmaması değildir. Fakat her iki niteliği de ihtiva etmesi, daha fonksiyonel olacaktır.

Trekking yaparken konaklama ihtiyacınızı hissederseniz, sağlam bir kampa ihtiyacınız olacaktır. İşte bunun için bir rehber daha 👇👇

↪️ Kamp Çadırı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ↩️

trekking ayakkabı tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir