Coğrafya

Beşeri Coğrafya Nedir?

İnsanlar ve coğrafi çevre irtibatının mekânsal ve zamansal olarak ne gibi farklılıklar yarattığının analiz edilmesi, beşeri coğrafyanın kapsama alanına girer. Beşeri coğrafya nedir sorusuna cevap verirken aşağıdaki gibi bir karşılaştırma yaparak ilerleyelim.

Beşeri Coğrafya Nedir?

Fiziki coğrafya, naturel dünyayı başkalaştıran mekansal ve çevresel proseslere odaklanır. Tahlilleri tefsir etmek için doğa ve fizik gibi farklı nosyonlara multidisipliner bakışlar atar. Beşeri coğrafya ise yer ve doğa disiplinleri odağına alarak mekansal organizasyona ve insanların hayatlarını ve iş/çalışma biçimlerini teşekkül eden süreçlere odaklanır. Beşeri coğrafya, aynı zamanda sosyal bilimler ve beşeri bilimler ile yakın bir temas halindedir. Bu bilimlerin yaklaşımlarını paylaşarak eğilimlerinden faydalanır.

Beşeri Coğrafya Dalları

Beşeri coğrafyanın odaklandığı ve inceleme maksatlı derinlemesine detaylandırdığı birçok kol vardır. Bu noktada kültür analizlerine yön veren kolu ve iktisadi coğrafya, tetkik ettiği en temel uzantıları arasındadır. Bunlara ek olarak tarihi ve siyasi gelişmeleri belli bir proses içinde analiz eder. Popülasyon coğrafyası, sosyal coğrafya gibi insan uygulamalarının ve organizasyonunun farklı unsurlarına dikkat kesilen bir dizi alt bölüm konularından da hasıl olmaktadır.

Beşeri Coğrafya Örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz çalışma alanları ve/veya konusal bütünlük içinde bulunan alt dallar, aynı zamanda beşeri coğrafyanın örnekleri arasında gösterilir. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz konusal sınırların etki alanı altına aldığı

  • Ulaşım sistemi
  • Yerleşim durumu
  • Tecimsel faaliyetler
  • Sanayi vb. faktörler de bu coğrafya alanının örnekleri arasına girmektedir.

✅✅👉Kanyon nedir, kanyon vadi çeşitleri nelerdir?

Beşeri coğrafyayı kalkınma, iktisat, politika ve toplumbilimi gibi diğer dallardan ayıran muhtelif indikatörler vardır. Bunlar irdelenen fenomenlere yer, ölçek, manzara, hareketlilik ve doğa gibi bir dizi temel coğrafi nosyonların uygulanmasıdır. Bu kavramlar,

  • Dünyanın mekansal veya zamansal anlamda hüküm sürdüğünü
  • Sosyal ilişkilerin yer ve/veya çevreden bağımsız olarak belirmediğini
  • Ancak derinlemesine olarak bunların içine temellendiği ferasetini ön plana çıkarır.

Beşeri Coğrafyanın Kurucusu Kimdir?

Bu geniş kavramın literatürü kazandırıldığı tarihe baktığımızda 19. yüzyıl ile karşılaşırız. Carl Ritter isimli Alman araştırmacı, beşeri coğrafyanın temel ilkelerini belirleyerek bu sözcük öbeğini hayatımıza kazandırmıştır.

Diğer coğrafya ders konuları hakkında bilgi almak için Coğrafya bölümüne göz atabilirsiniz. 👉👉 Coğrafya Konuları

beşeri coğrafya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir