Kültür/Rehber Yaşam

Ucuza Seyahat Rehberi: Keşfetmenin Sırları

Bir çoğumuz için dünya turu yapmanın ya da en basitinden başka bir ülkeyi gezmenin önündeki en büyük engellerden biri para! Bu nedenle ucuza tatil yapmanın olanaklarını araştırmak, kısıtlı bir bütçesi olan insanların yapacağı ilk şeylerden biri. Benim de seyahat etmemin önündeki en büyük engel daima para oldu. Bu yüzden bu makalede kendi deneyimlerimden ve araştırmalarımdan yola çıkarak, nasıl ucuza seyahat ederiz? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Ucuza seyahat etmek isteyenler için faydalı bir içerik olacağını düşünüyorum.

Öncelikle ‘gerçekçi’ bir yaklaşımla hazırlanması gereken planlama aşamasından başlayalım. Gerçekçi yaklaşım derken söylemek istediğim şu, hayalinizdeki seyahat mükemmel bir seyahat olabilir ama eğer az paranız varsa, elinizdekiyle en iyi neler yapabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Çünkü ucuza seyahat etmek istiyorsak, paramızı seyahat planına göre ayarlamaktan ziyade seyahatimizi elimizdeki paraya göre ayarlamamız gerekiyor. Bu durumu kabullenmek seyahate çıkmamızı kolaylaştırır ve masraflarla ilgili endişelerimizi ortadan kaldırır. Şimdi planlama aşamasında sizlere yardımcı olabilecek adımlara sırasıyla bakalım. Ayrıca bildiğim kadarıyla, ucuza seyahat tüyoları verip, bedava ve ucuza seyahat uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz.

1. Ucuza Seyahat Planlama Aşaması

Ucuza seyahat etmenin temelini sağlam bir plan oluşturur. Gideceğiniz yeri, seyahat tarihlerinizi ve konaklama tercihlerinizi belirleyerek başlamak en doğrusudur. Erken rezervasyonlar ve esnek tarihler, ucuz uçak biletleri ve konaklama fırsatları bulmanıza yardımcı olacaktır. Ziyaret etmek için ucuz bir ülke seçmek gerekiyor. Örneğin, İzlanda, Danimarka gibi Kuzey ülkeleri bildiğimiz gibi oldukça pahalıdır. Doğu Avrupa, Kuzeye göre daha ucuz, o yüzden eğer Avrupa’ya seyahat etmek istiyorsanız Doğu tarafına gitmek daha mantıklı olacaktır. Ancak eğer bütçeniz daha da kısıtlıysa Asya ve Latin Amerika ülkelerine seyahat etmek daha doğru bir tercih olacaktır.

2. Seyahat Bütçesi Belirleme

Bütçenizi belirlemek, harcamalarınızı kontrol altında tutmanın anahtarıdır. Ulaşım, konaklama, yemek, aktiviteler ve diğer masrafları içeren bir bütçe oluşturun. Uzmanlara göre, nereye gideceğinize karar vermek yerine, bütçenize uygun bir yere gitmeyi planlamak yola çıkmanızı kolaylaştıran bir durum.

3. Ucuz Konaklama

Lüks oteller yerine, daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini düşünün. Kamp yapıp kamp çadırı konaklaması, Hosteller, Airbnb gibi alternatif konaklama seçenekleri bütçeye daha uygun olacaktır. Ayrıca, şehir merkezi yerine çevresindeki bölgelerde konaklama seçeneklerini değerlendirin.

 • Ucuz konaklama bulmanın en iyi yolu, Airbnb gibi otel alternatiflerini tercih etmektir.. Airbnb ev sahiplerini denetler ve kullanıcı yorumlarına izin verir. Ayrıca Airbnb’deki “süper ev sahibi” unvanı, güvenilir bir ev sahibi bulmanıza yardımcı olur.
 • Airbnb ayrıca ev sahiplerinin kimlik kartlarını profillerinde gösterebilecekleri profil doğrulamaları da sunar.
 • Daha çok gençlerin tercih edebileceği ucuza konaklama yollarından biri de, şehirlerin gençlik yurtlarında kalmaktır. Gençlik yurtlarında sosyalleşme ve bol bol eğlenme avantajı edinirsiniz.
 • Hostels ya da HostelBookers gibi sitelerden gideceğiniz şehirdeki gençlik yurtlarını bulabilirsiniz.
 • Eğer tamamen ücretsiz bir konaklama istiyorsanız bunun bile olanağı var. Couchsurfing tamamen ücretsiz bir konaklama sunuyor. Ben Türkiye’yi gezerken kullanmıştım. Yani Couchdurfing platformu Türkiye’yi ucuza gezmek için de iyi bir seçenek. Türkiye’nin şehirlerine seyahat etmek istiyorsanız Türkiye kış tatili yazımıza erişebilirsiniz.
 • Couchsurfing birbirini hiç tanımayan insanların birbirilerine evlerini açtığı bir platformdur. Couchsurfing’in kimlik doğrulama, anlık güvenlik ekibi ve risk tespit sistemleri gibi çeşitli güvenlik önlemleri var. Siteye girip incelediğinizde konuklar için bir güvenlik kılavuzu olduğunu görebilirsiniz.
ucuza seyahat rehberi

4. Yemek ve Ucuza Seyahat

Lüks restoranlar yerine, yerel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz yerel kafeleri ve sokak satıcılarını tercih edin. Böylece hem yerel kültürü daha yakından tanıma şansı bulursunuz, hem de bütçenizi korursunuz.

 • Restoranlardan daha ucuz bir yemek sunan otantik bir yemek deneyimi yaşayabileceğiniz EatWith platformu harika bir seçenektir. Online rezervasyon yaparak EatWith sayesinde karnınızı doyurabilirsiniz. Bazı EatWith etkinlikleri insanların evlerinde düzenlenir, bu nedenle her ev sahibi sitede listelenmek için bir başvuru sürecinden geçmek zorunda kalır. EatWith ayrıca web sitesine göre her misafiri etkinlikleri sırasında sigortaladığı için güvenilirlik açısından da içimizi rahatlatıyor.
 • Too Good To Go uygulaması da ücretsiz ya da çok ucuza yemek yemeniz için harika bir fırsat. Too Good To Go uygulaması kısaca yemek israfını önlemek için kurulmuş doğa sever bir platformdur diyebiliriz. Ucuza seyahat etmek isteyenler için güzel bir seçenek.

5. Ulaşım ve Ucuza Seyahat

Toplu taşıma araçları, bisiklet kiralama veya yürüyüş gibi daha uygun fiyatlı ulaşım seçeneklerini değerlendirin. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma genellikle ekonomik ve etkili bir seçenektir. Peki en ucuz uçak bileti nasıl bulunur? En ucuz uçak bileti ne zaman alınmalı? Bu konuda sizin de duymuş olabileceğiniz birkaç tüyo verebilirim.

 • Uçuş için arama yaparken gizli sekmeden arama yapın. Çünkü verilerinizin kayıtlı olduğu bir sekmeden arama yapmak arama sonuçlarınızı etkileyebilir. Skyscanner bütün ülkelere olan uçuşların olduğu kullanışlı bir sitedir buradan bakabilrsiniz.
 • Ucuza bilet bulmak istiyorsanız, tatillerin olmadığı zamanlara bakmak gerekir.
 • Gideceğiniz yerlere yakın yerlerin bilet fiyatlarına da bakmak mantıklı olacaktır. Çünkü daha ucuza asıl gideceğiniz yerin yakınına gidebilir oradan da otobüs ya da trenle asıl gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz. Gideceğiniz yere göre buna da bakmak ulaşım maliyetinizi baya değiştirir.

Son olarak ucuza şehirler arası yolculuk için en mantıklı seçenek otostoptur. Ancak eğer bulunduğunuz yerin ve gideceğiniz yerin güvenliğine dair şüpheleriniz varsa, güvenilir olan ve neredeyse dünyanın her yerinde kullanılanılan BlaBlaCar uygulamasını kullanabilirsiniz. Blablacar, kullanıcıların seyahat ederken boş koltuklarını diğer yolcularla paylaşmalarını sağlayan bir platformdur. Yani başka bir deyişle bir araba yol arkadaşı uygulamasıdır.

6. Ucuz Müzeler ve Turistik Noktalar

Önceden çevrimiçi rezervasyon yaparak veya belirli günlerde ücretsiz giriş fırsatlarından yararlanarak müze ve turistik noktalarda tasarruf edebilirsiniz.

7. Seyahat Sigortası

Bazı durumlarda seyahat sigortası, beklenmedik durumlar karşısında mali güvence sağlar. Ancak, seyahat sigortası seçerken dikkatlice inceleyerek bütçenizi zorlamayacak bir seçenek seçmeye özen gösterin.

8. Hediyelik Eşyalar ve Alışveriş

Bildiğimiz gibi turistik bölgelerde fiyatlar genellikle yüksektir. Bu nedenle, hediyelik eşya ve alışveriş için yerel pazarları tercih edin. Pazarlık yapma yeteneğinizi kullanarak daha uygun fiyatlar elde edebilirsiniz.

9. Gece Hayatı

Gece hayatı aktiviteleri bütçeyi hızla tüketeceği için dikkatli olmakta fayda var. Bu nedenle, planlı ve kontrollü bir şekilde gece hayatınızı düzenleyin. Önceden belirlediğiniz miktarı aşmamaya özen gösterin.

10. Yerel İpuçları

Yerli halkın önerilerini ve ipuçlarını değerlendirin. Yerel mekanlarda daha uygun fiyatlarla kaliteli deneyimler elde edip, turistik alanlardan uzaklaşarak daha ekonomik seçeneklere ulaşmak olanaklıdır.

Bütçe seyahati yaparken dikkatli bir planlama ve harcamaları kontrol altında tutma, keyifli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

https://www.worldpackers.com/articles/how-to-travel-for-cheap
https://time.com/5466091/travel-for-cheap-free-budget/

One thought on “Ucuza Seyahat Rehberi: Keşfetmenin Sırları

 1. EatWith çok güzelmiş gerçekten, ilk kez duyuyorum harika fikir. Ben de evimde gezginlere yemek ısmarlarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir