Kültür/Rehber

Küfi Yazı Nedir? Kufi Yazı Alfabesi ve Tarihçesi

Küfi yazı, (sabık) İslami yazı tipi el yazısıyla yazılmış bir alfabedir. Müstesna bir görünüm ihtiva eden bu değerli yazı türü köşeli, açısal bir forma sahiptir. Geçmişte madeni paralar ve mezar taşlarının yanı sıra binalar üzerindeki yazıtlarda da kullanılmıştır. İlk Müslümanlar tarafından Kur’an’ın kaydedilmesi için kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bazı uzmanlar da Küfi yazısını Kur’an’ı kopyalamak için kullanılan Mekke ve Medine alfabesinden ayırmaktadır.

Küfi Ne Demek? Kufi Nedir?

Bu yazı türünün adının Kufi olmasının nedeni, Irak’taki Kufe şehrinden gelmektedir. Çünkü yazının ilk kez kullanılmaya başlandığı dönemde bu şehirde İslami kültür merkezi geliştirildiği düşünülüyordu. Aynı zamanda bazı tarihçiler Basra kentinin kurulmasının da bu yazınının gelişiminde önemli bir rol oynadığını ifade etmektedir.

Kufi Yazı Alfabesi

Kufi yazı alfabesi, İslami çağın başlangıcında geliştirildi. Daha sonra ise kendi içinde farklı tarzlara ayrıldı. Örneğin;

  • Kıvrımlı
  • Kare
  • Sınırlandırılmış
  • Floral (çiçeksi/bitkisel)

gibi farklı tarzlara ayrıldı. Kendine has bir dokusu olan ve zaman içinde geliştirilen Kufi yazı alfabesi, 12. yüzyılda genel kullanımdan çıktı. Fakat yine de muhtelif alanlarda kendi müstesna yerini koruyarak günümüze kadar gelmeyi başardı. Küfi yazının tarihçesi ve geliştirildiği dönem, bu eşsiz yazı tipinin bazı stillerinin oluşmasını sağladı. Bu nedenle bazı türleri, yerel ve bölgesel özellikleriyle karakterize edilmektedir. 

📢 Gravür Nedir?

Kufi Hat Sanatı

Sarih açısallık, karesellik ve orantılı özelliği ile ilgi gören Küfi yazısı, İslami hat sanatı üzerinde de belirgin bir etkiye sahip oldu. Alçak dikeyliğin aksine genişleyen yatay çizgiler, Kufi hat sanatı olarak bilinen bir yaratım sürecini doğurdu. Geniş yapısı, dinamik bir ivme kazanmasını sağladı ve sanata yatkınlığı fark edildi. Küfi hat sanatı icralarındaki varlığını genellikle dikdörtgen zemin üzerinde sürdürdü.

Kufi yazının farklı teknikleri, son derece istisnai ve eşsiz ögeler barındırıyordu. Böyle bir niteliğe bünyesinde barındırması, hat sanatında el üstünde tutulan ağırbaşlı ve müteber bir karakter olmasını sağladı. Bu müstesna ve seçkin yazı, iki farklı amaç için kullanılıyordu: Bunlardan biri süsleme yapmak içindi; diğer kullanım alanı ise okunması birincil öneme sahip olan metinlerin yazımı içindi.

Küfi Yazı Alfabesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir