Kültür/Rehber

Çiçek Dürbünü (Kaleydoskop) Nedir?

Birinin size parlak renkli bir karton tüp verdiğini ve sizi içeriye bakmaya davet ettiğini düşünün. Kulağa biraz ilginç gelse de içinden baktığınızda diğer uçtaki müstesna renk patlaması karşısında büyülenebilirsiniz. Büyük olasılıkla bir çiçek dürbünü aracılığıyla etrafa müşfik bakışlar atıyorsunuz üstelik aynı kalıbı iki kez görmeden…

Geçtiğimiz iki yüzyıl boyunca insan nesilleri bu eksperiyansı paylaştı ancak hiçbiri aynı görüntüleri görmedi. Böylesine düşük teknolojili bir cihazın nefes kesici desenler ve nişaneler yaratmasını illüzyon olarak yorumlayabiliriz. Ancak bu sanat dizgesi, tayf’ın bir sonraki emsalsiz panoramayla değiştirilmeden önce hipotetik 2-3 dakika sürer.

Çiçek Dürbünü Nedir?

Rengarenk cam bölümlerinin müstesna tayflarını bir izleyici aracılığıyla bakışımlı açısal bir dizayna ileten aynalardan tesis edilen bir materyaldir. Özdeğin serbest parçalarını ihtiva eden kısmını döndürebilir ve deseni sayısız defa farklılaştırabilirsiniz. Kaleydoskopun stilize formasyonunu yaratan tesir sihir değildir aynaların, veçhelerin ve bazı özdeklerin birleşimidir. Yazının devamında aynaların ve asude formların ardındaki gizemli matuf mantaliteyi keşfedeceğiz.

En temel düzeyde, bir çiçek dürbünü, ekseriyetle

  • bir V şekli veya üçgen tesis eden ve
  • birbirlerine açılı tarzda konuşlandırılmış iki veya daha fazla aynadan veya yansıtaç yüzeyden oluşur.

Çiçek Dürbünü Özellikleri Nelerdir?

Çoğunlukla bir dürbüne benzeyen bir tüp veya kasa, ayna tertibatını kaplayan gövdedir. Aynaların bir ucunda dizgesel objeler diğer ucunda ise bir göz yuvası/deliği vardır. O göz deliğinden baktığınızda gözlemlediğiniz optik imajlar iki kez bütünüyle aynı olmaz. Objeleri tutan kap çiçekdürbün tüpü kadar veya ondan daha büyük olsa da, nesnelerin yalnızca nesne tutucusu (kulp) içindeki üçgenin boşluğuna düşen kısmı yansır.

Dilimler halinde kesilen ve tüm lezzetiyle duran bir pizza tahayyül edin. Tek bir bölüm/dilim, bir çiçekdürbününün üçgensel bölgesinde görüntülenen materyalleri temsil eder. Lakin bu pizzayı iki açılı aynanın arasına koyarsanız, tek bir dilimin sayısız yansımasından oluşan tam bir pizzaya benzeyecektir.

📢 Optik Sanat (Op-Art) Nedir?

Kaleidoscope Ne İşe Yarar?

Kaleydoskoptaki her pizza dilimi veya üçgen, bir çember çeperinin bir tanesi gibi işlev görür. Çiçek dürbünü parçalarını sabitlemek için kullanılan materyal, ne kadar kalınsa, açı o kadar geniş olur; ne kadar ince olursa da açı o kadar minik olur. Açının veçhesi, bu dilimin kaç kez yansıtılacağına yön verir. Hülasa, diliminiz tüm pizzanın dörtte biri ise açı 90 derecedir. İki aynalı bir çiçekdürbünde ise, dilim/kısım görüntüde dört sefer görünür. Dilimli imaj bu boyutun yarısı ise yani 45 derece ise tayfta sekiz kez akseder.

Çiçek Dürbünü Ne İşe Yarar?

Bir kaleydoskop işini doğru yaparsa, otantik imajlar kompleks ve müstesna bir tasarıma dönüşür. Bu durumun müsebbibi kısmen bakışım düsturudur. Simetrik bir objenin ortasından aşağıya bir çizgi çizerseniz, hattın her iki tarafındaki yarılar aynıdır. Bir çiçek dürününde, yinelenen her görüntü, yanındaki görüntüye göre simetriktir. Aynalar veya yansıtıcı satıhlar kesin bir şekilde birleştirilirse, vuku bulan bakışımlı tayflar da net olur.

İki aynalı bir kaleydoskopta, 30 derecelik bir kama 11 yansımaya sahiptir. Orijinal kama en üstteyse (saat 12 konumunda), sağ ve solundaki yansımalar (saat 11-saat 1) orijinal görüntünün ilk yansımalarıdır. Işığın aynaya çarpma ve aynı açıyla yansıtma şekli göz önüne alırsak; orijinal kamanın sağ kenarına yerleştirilen mavi bir boncuk, ilk yansıma kümesinin sol kenarlarında aynı konumda görünür.

Çiçek Dürbünü Nasıl Yapılır?

çiçek dürbünü nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir