Kahve

Bulletproof Kahve Nedir? (Kurşun Geçirmez Kahve)

Tereyağlı kahve adıyla da hafızalarda yer alan bulletproof, erke/enerji deposu bol kalorili bir sıvıdır. Güne hızlı başlangıç yapma fırsatı veren bu kahvenin mucidi Dave Asprey isimli bir yaşam gurusudur. İçecek, minimum karbonhidratı perhizi benimseyenler ve ketojenik gıda prosedürü takipçileri arasında popülariteye sahiptir.

Bullet Proof Kahve Nedir?

Öncelikle bu ilginç isimli kahvenin bir başka ilginç adının Kurşun Geçirmez Kahve olduğunu hatırlatalım. Bullet proof, güçlü nitelikli münezzeh kahve nüvelerinden yaratılan kahveyi;

 • Tuz barındırmayan tereyağı ve de
 • Cocos nucifera yağındaki gibi vasati bir trigliserit isimli ester ile birleştirir.

Malzemeleri karıştırarak velut bir ahenk tesis eden lezzet gurmeleri, bu içeceği sıcak olarak servis eder. Leziz içecek, görünüş itibariyle kremalı bir latteyi andırır.

Bulletproof Kahve Yararları

Kahve yoğaltımıyla ilgili pek çok araştırma yapılmış olsa da, bu kahvenin tesirlerine yönelen cüzi miktarda çalışma vardır. Fakat bu özdek ile ilgili uzmanların hemfikir olduğu mühim faydalardan bahsedebiliriz. O halde bu kahvenin ne gibi yetenekleri olduğundan bahsetmeye başlayalım.

Bulletproof kahve ne işe yarar?

 • Doymuş, uyanık ve bir işe başlamak için tam da zamanı dedirtecek kadar odaklı hissetmenize yardımcı olur.
 • Kısa müddetli ve anlık hatırlama, tahayyül ve tepki verme zamanını sağaltır/iyileştirir.
 • Hipotetik birkaç saat süren etkilerle dinç olma ve zindelik hissiyatı verir.

Karbonhidrat yüklü kahvaltılara az karbonhidratlı bir alternatif sunduğunu savunan Asprey’in önerisine kulak vermek mantıklı olacaktır. Hatta bu içeceğin kahvaltının yerini tutması için icat edildiğini de söyleyebiliriz. Ayrıca, kahve içeriğinin metabolizmayı ve termojenezini (vücudumuzun ısı üretme süreci) artıran bir etki barındırdığını da belirtebiliriz.

📢 Misk Kedisi Kahvesi (Luwak Kahve) Hakkında

Tereyağlı Kahve Neye İyi Gelir?

Bulletproof’un temel bileşenleri arasında tereyağı ve MCT özdeğinden temin edilen yağlar vardır. Uzmanlara göre bu maddeler,

 • İştahı keser.
 • Açlığı dengeler.
 • Sabahları tok tutuculuğu artırmak için kalori sağlar.

Zengin kalori değerine sahip olan kahve A, D ve K gibi yağda form değiştiren vitaminler sağlar. Bağırsak dostu bir bütirat deposu olan kahve, vücut yağ bileşimini sağaltan konjuge yağlar da sağlar.

Bulletproof Kahve Zayıflama

Kahvenin karbonhidrat içermediği ve vücut MCT yağını ketonlara dönüştürdüğü bilgisini paylaşalım. Bu açıdan baktığımızda ketojenik yeme tarzına uyar. Bu sebeplerinden ötürü uzmanlar, karbonhidratı az perhiz yapanlar için bu kahveyi salık vermektedir. Bu etki yemek yokluğunda çok daha verimli ve pozitif bir hal almaktadır.

Karaciğerimiz kahvenin özündeki MCT yağını/Trigliserit metabolize etme pratiğine sahiptir. Vücudun süratle somurduğu/emdiği bu özdek, hazır bir erke hazinesidir. Bu hususlar da bulletproof’a kilolarından arınmak isteyenler için yararlı bir kimlik katar.

Verilere göre az karbonhidratlı, yağlı perhizler ekseriyetle LDL kolesterolü yükseltmez. Mevcut araştırmalara dayanarak, ketojenik perhizlerin obezite, tip 2 diyabet ve HDL kolesterol miktarları gibi kardiyovasküler faktörlerdeki bazı bulgularla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Bulletproof Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Hububatlar, kızarmış ekmek veya hamurlu tadımlıklar gibi karbonhidrat yüklü ve işlenmiş kahvaltılıkların gürbüz bir enerji barındıklarını biliyoruz. Ancak bunlar kan şekerini bozabilir ve başka bir tatlıya ihtiyaç duymamıza vesile olabilirler. Fakat bulletproof, bu yiyeceklerin görevlerini üstlenme becerisine sahiptir. Bu açıdan baktığımızda bulletproof içeceğini kahvaltı öğünüyle tüketmek daha mantıklıdır. Zira kahvenin mucidi Dave Asprey de enerji vericiliği nedeniyle güne başlarken içilmesini tavsiye eder.

Çoğumuz bu uyarıcı muhtevalara sahip olduğu için kafeinli içecekler tüketmeyi tercih ediyoruz. Bazı uzmanlar sabah ilk iş olarak bulletproof’u içmemizi söyler. Bazı uzmanlar da günün ilk kahvesini içmek için sabah 10’a kadar beklemenin daha iyi olabileceğini savunuyor. Bunun nedeni, doğal kortizol seviyelerinizin genellikle sabah 8-9 arasında zirveye ulaşmasıdır. Günün ilk kahvesi için sabahın ilerleyen saatlerini beklemenin daha doğru bir davranış olabileceğini söylemek mümkün.

Bulletproof Kahve Kalori

Kahvaltı yerine bulletproof içmenin ana dezavantajlarından biri, besleyici yoğun bir yemek yeme fırsatını kaçırmanızdır. Bulletproof’u tercih etmeniz yağ oranı yüksek, ancak diğer değerli besinlerden yoksun bir içecek tüketiyorsunuz demektir.

Bulletproofun barındırdığı doymuş yağların yoğunluğunu şu şekilde belirtebiliriz: 1 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı, yarısından çoğu doymuş olan 12.3 gr yağ sağlar.

Bulletproof kahve kaç kalori?

Önerilen MCT yağı ile birleştirildiğinde, bir fincan bulletproof;

 • doymuş yağ için günlük maksimum referans alım miktarınızdan (20 gr) daha fazlasını ve
 • fincan başına yaklaşık 242 – 354 kcal (eklenen tereyağı miktarına bağlı) sağlar.

Kafeinin bize destek olan bir özdek olarak görev yaptığını gayet iyi biliyoruz; bunu, stres tepkimizi yöneten organlar olan böbrek üstü bezlerimizde tetikleyici olarak hareket ederek yaptığını da… Lakin sürekli yüksek kafein alımı, adrenal bezleri yorarak endokrin sistemimizi ve ardından hormonal dengemizi etkiler.

Ayrıca, kafeinin stres reaksiyonunu dürttüğünü ve normal günlük aktiviteler sırasında vücudun algılanan strese tepkisini artırdığını da biliyoruz. Birtakım veriler ise kafeinin adrenal bezlerimizdeki tesirinin -ergenlik gibi- belirli yaşam safhaları ile bağlantılı olabileceğini ileri sürmüştür.

📢 Tarzı Hususi Kahve Ne Anlama Geliyor?

Bulletproof kahve zararları

Kafeinin tesirlerine karşı hassas olanlar imtinayla yaklaşmalıdır zira muntazam tüketim;

 • Anksiyete ve baş ağrısını artırır
 • Keyifli uykuları sekteye uğratır.

Dahası, çalışmaların kafeinin kendi başına iştah bastırma üzerindeki olumlu etkisini desteklemediğini de ifade edelim.

Hindistan Cevizi Yağlı Kahve: Bulletproof

Bulletproof’un açlığı önlediğinden, kahvaltıya alternatif olduğundan ve de kilolardan kurtulma konusunda fayda sağladığından bahsettik. Ancak bazı uzmanlar kahvenin bu etkileri barındırdığı hususunda yeteri kadar kanıtın olmadığını ifade ediyor. Orta karar bir kahve içicisi olmak elbette sağlığa faydalıdır lakin kahvenize doymuş yağ ilavesi yapmak? Bu durum bulletproof’un sandığımız kadar yararlı olmadığının bir işareti olabilir. Bulletproofun bu karakteri, sıhhatli bir kahvaltıya göre negatif etkiler ihtiva eden zayıf beslenme pratiği yaratır.

Kurşun Geçirmez Kahve ile Zayıflama ve Beslenme

Diyetinize bulletproofu dahil etmeyi düşünüyorsanız, kan yağlarınızın (kolesterol dahil) yükselip yükselmediğini gözden geçirmeyi unutmayın. Kolesterolla uğraşanlar, tereyağı dahil aşırı doymuş yağ alımından imtina etmelidir. Diyet seçimlerinizin kalp hastalığı riskinizi etkileyebileceğinden endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte ise bulletproof’un hiç de iyi olmayacağını belirtelim. Zira hamileler kafein tüketimini en aza indirmeli ve düzenli dengeli öğünler yemelidir.

Bulletproof Kahve Tarifi

Kahvenin adı belirgin derecede otantik olsa da yaratım süreci, adı gibi zor değil. Sabahları yaptığınız sade kahvenizi sihirli bir bulletproof’a dönüştürebilirsiniz.

İşte Pratik Kurşun Geçirmez Kahve Tarifi

bulletproof kahve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir