Kahve

Robusta Nedir? Arabica Kahve Çekirdeği ile Farkı

Arabica’ya karşı biraz robusta’nın başkaldırışını görmeye ne dersiniz? Bu yazımızda robusta kavramına göz atıp Arabica’dan nasıl farklı olduğuna değineceğiz. Robusta deyince zihnimizde beliren ilk şeylerden biri o tılsımlı sıvı, yani kahve… Bir kahve aşığıysanız, robustanın hayatınızda mühim bir yeri olması gerekir zira evrenimizin en meşhur ikinci kahvesinden bahsediyoruz.

Robusta Nedir?

100’den fazla kahve cinsinin olduğu gezegenimizde robustanın en popüler ikinci kahve olmayı başardığını yineleyelim. Robustanın ortaya çıkışında Coffea canephora özdeği etkin rol oynar. Robusta, Coffea canephora bitkisinin spermatozoitinden üretilip fincanlarımıza misafir olur. Orta ve batı Sahra altı Afrika’da ortaya çıkan robusta, evrenimizdeki kahve imalının %40’ını oluşturur. Geriye kalan hipotetik %60’lık dilimi ise arabica tohumlarına aittir.

Robusta Kahvesi Nereden Geliyor? (robusta kahve türünün diğer adı)

Çiftçiler, robustayı ekseriyetle Doğu Yarımküre’de, bilhassa Afrika ve Endonezya’da yetiştirirler. Lezzet ve kalite sınırlarını zorlayan içeceğin en büyük yetiştiricisi ise Vietnam’dır. Coffea robusta, Coffea canephora’nın anlamdaşı olan bir sözcük öbeğidir. C. c. Robusta ve C. c. nganda Coffea canephora’nın iki türü olan özdeklerdir ve bunlar da robusta içeceğidir.

Robusta Espresso

Baristalar ve kahve ustaları robustadan hazır kahve ve espresso ziyafeti çekmek için yararlanırlar. Bu nedenle evinizde afiyetli kahve keyfi mevzu bahis ise robustanın hazzını dışavuran en başarılı metot espressodur. Espresso ülkesinde (İtalya’ya hoşgeldiniz) espressoya kattığı peltesi ve cazibesi nedeniyle kusursuz robusta arzu edilir. Bu nedenle, daha sert, daha dünyevi lezzet notalarını seviyorsanız, kıvamlı bir robusta iyi gider. Ya da espressonuzda güzel ve koyu bir kremanın peşindeyseniz, o zaman yüksek kaliteli bir robusta işinizi görür.

Robusta Kahve Tadı Nasıldır?

Bu ikonik kahve, topraksı bir tada sahiptir ve genellikle acı, kauçuksu bir tat ile karşımıza çıkar. Kimine göre de yer fıstığı tadına benzeyen robustaların tadı çekirdek kalitesine bağlıdır. Lezzet tınıları aynı zamanda kavruluş sürecindeki uygulamalar ile de ilgilidir. Şimdi daha önce robusta deneyimleyen müdavimlerin fikirlerine yer verelim:

 • Ben bunu denedim ve tadı toprak gibiydi sanki veya çiğ patates…
 • Sanki demli bir kahve gibi değildi çünkü demledikten sonra pekmez gibi küçüldü.
 • Tadı acı fakat ama acı her zaman kötü bir çağrışım getirmez, özellikle bitter çikolataya düşkünseniz…

Robusta Coffee

Robusta’nın tadı sevimli mi değil mi ve bu işin içinden nasıl çıkacağız? Davetkar – çekici bir robustanın tınısından bahsediyorsak, Arabica/robusta ve de espresso içeriklerine lezzet derinliği kattığını söyleyebiliriz. Yüksek içerikli bir robustan bahsediyorsak, Arabica/robusta ve de espresso döngülerine lezzet derinliği kattığını söyleyebiliriz. Ancak kalitesiz bir robustadan söz ediyorsak, yanık bir kauçuk tadıyla karşı karşıya olduğunuzu ifade edelim.

 📢 İlginizi Çekebilir: Kurşun Geçirmez Kahve

Robusta Kahve Fiyat

Yetiştiriciler robustayı 2018’de kilogram başına 1,87 dolardan satıyorlardı. 2025 yılında ise kilogram fiyatının 1,73 dolar olması öngörülüyor. Arabica üreticileri ise arabicayı 2018’de kilogram başına hipotetik 2,93 dolardan satıyorlardı. Çiftçilere ve otoritelere bakarsak bu fiyat 2025’te vasati 3,37 dolara yükselecek. Dolayısıyla robustanın fiyatı daha ucuz çünkü daha geniş rakım ve sıcaklıklarda büyüme becerisine sahip bir karakteristiği var.

Arabica Kahve Nedir?

İkonik içecek robustadan bahsederken arabica’dan bahsetmemek olmaz. Dünya çapındaki kahvelerin %60’ı arabica’dır ve Yemendeki çiftçiler bu kahvenin gelişmesinde pay sahibidir. Daha sonra Arap Yarımadası’ndaki müdavimler, bu içeceği demleyerek harika lezzet notaları elde ettiler.

Arabica kahvemizi 1600’lü yıllarda Avrupalılar biliyordu. İkonik kahvemiz, Amerikalı sömürgecilerinin İngiltere Kralı George ile çay ve vergiler hususunda anlaşmazlık yaşamalarının ardından popüler oldu. Arabica çekirdekleri, şeker, meyve ve çilek ile daha tatlı, zarif ve stilize bir lezzet bir tınısı barındırır. Asidite döngüsü, kahveyi mükemmel asitlik ile karakterize eden şarap tadı ile daha yüksektir.

Robusta vs Arabica

Bu iki ikonik kahve yarışmacısı arasında bir takım dikkate değer farklılaşmalar gözlemleriz. Şimdi genetik, lezzet ve çehresel farklılıklara göz atalım.

Çiftçiler Robustaların imalatını çapraz tozlaşma metodu ile gerçekleştirirler. Bu, robusta çiçeklerinin, farklı bir genetik bileşime sahip bir bitkiden yapılan bazı polenlerle tozlaştırılması gerektiği anlamına gelir. Arabica ise kendi kendine tozlaşan bir genetiğe sahiptir.

 • Kafein konusunda üstünlük robustadadır, şeker konusundaki lider ise arabicadır. Bu sebeple robustanın tat tınısı arabica kompozisyonuna göre daha sert, kadim ve güçlüdür.
 • Olgunlaşma konusunda üstün olan robusta ağacı, hipotetik 2 senede meyvelerken arabicanın meyveleme süreci 4 yıldır.
 • İkonik kahve robustanın ihtiva ettiği kafein arabicanın minimum iki mislidir.
 • Yüksek bir kafein özdeğini tohumlarında barındırdığı için robustanın lezzet tınısı daha acıdır. Ayrıca acı bir tadı olan klorojenik asitte (CGA) daha yüksektir %7-10 civarında CGA barındırır. CBA miktarı Arabica’da ise %5.5-8 civarındadır.
 • Robustanın karakteristiği daha dayanıklı olup yüksek ısılara direnç göstererek güneş altında daha iyi performans gösterir.
 • Yüksek kafeinli ve klorojenik asitli robustanın Arabica’ya göre haşere ve patojenik sendromlara karşı metanetli olduğunu belirtelim.
 • Robustanın naif ve mazbut tohumları -nüve- hektar ölçeğinde Arabica’dan daha fazla kahve çıkartır.

Robusta Arabica Arasında Farklar

 • Robustanın yetişme tarzı, bu kahvenin maliyetini daha hesaplı yapar. Bu nedenle bazı markalar, robustayı bir dolgu cismi olarak arabicayla karıştırırlar.
 • Çekirdek taneleri ebat ve renk açısından da farklıdır.
 • Robustanın taneleri ekseriyetle Arabica tanelerinden daha minik, daha kalın ve daha toparlaktır.
 • Ayrıca çiğ bir robustanın her zaman daha koyu bir lezzet tınısına sahip olduğunu belirtelim.
 • Robusta, Arabicadan daha gençtir çünkü arabicadan hipotetik 1 yüzyıl sonra bulunmuştur.
 • Robusta bitkisinin yaprakları, Arabica bitkisininkinden daha büyük görünüşe sahiptir.
 • Robustanın esas yetiştiği yer doğu yarım küreyken, arabica ise Güney Amerika’da yetişen bir ikondur.

Robusta Çiçek

Robusta çiçeği, hızlıca 30 m (98 ft) 15 m’ye (49 ft) kadar palazlanan ve yaprağını dökmez. Bölgeye dayanıklı olan robustalar, tüm yıl yaprak halinde olup Nisan’dan Mayıs’a kadar çiçeklidir. Robustanın türü hermafrodittir ve arılar tarafından tozlaştırılır.

Granül malzemeli, orta ve ağır killi toprak ortamında çiçeklenen bitki, iyi drene edilmiş velut toprakları tercih eder. Uygun pH ölçülü, asitli ve nötr araziler bu çiçeğin yetişmesi için kıymetini koruyan ambiyanslardır. Çiçek, az gölgeli hafif ormanlık coğrafyalarda veya gölgesiz arazilerde de üreyebilir. Diğer yandan kuru veya nemli tarlaları tercih eden çiçekler, kuraklığı tolere etme konusunda başarılıdır.

 📢İlginizi Çekebilir:12 yılda bir açan çiçek Neelakurinji

Robusta, 10 metreye kadar uzayan gürbüz bir çalı veya küçük bir ağacımsıdır. Meyveleri yuvarlaktır ve palazlanması 11 aya kadar sürer. Tohumları ise oval biçimli olup Arabica tohumlarından daha küçüktür.

Arabicanın bitkisi ise siyaha yakın yeşil tonlu ve yumurtayı andıran yaprakları ile arzı endam eden büyükçe bir çalıdır. Meyveler veya kirazları vasati 7 ila 9 ayda serpilirken ekseriyetle iki yassı tohum içerirler. Sadece bir çekirdek nüve gelişirse çiftçilerin dilinde buna peaberry denir.

Robusta Kahve Hasatı

İkonik bitki, çoğunlukla dağlık coğrafyalarda yetiştiği için mekanik hasat makineleriyle ürünü toplamak epey zordur. Bu nedenle çiftçiler, hazır halde olan robustanın kirazlarını toplama prosedürünü elleriyle tamamlarlar. Ana istisna, nispeten düz arazinin ve kahve tarlalarının ebatının mekanik materyal tekniğine izin verdiği Brezilya’dır. Çiftçiler, robustanın hasat prosesini iki farklı opsiyondan birini kullanarak yaparlar:

 • Soyma: tüm kirazlar bir kerede, makineyle veya elle daldan çıkarılır.
 • Seçerek toplama: Sadece ergin robustaların kiraz özdekleri hasatlanır ve akabinde elle biriktirilir.

Kahve ağaçlarının eşsiz özleri hipotetik 2 ile 4 kilo mahsul sunar. İddialı ve başarılı bir rençber, gün içinde vasati 45 ila 90 kg mahsulü sepetine koyabilir.

Robusta Kahve Nasıl Yapılır? Pratik Yöntem

 • Orta ateşte sıcak bir tavada Arabica’nın %50’sini ve Robusta’nın %50’sini kavurun.
 • Gözetimsiz bırakırsanız yanacakları için mütemadiyen karıştırmayı ihmal etmeyin.
 • Ne kadar kavuracağınızı arzu ettiğiniz lezzet tınısına göre ayarlayın. Keyfinize göre kavurun (çok kavurursanız acı tat yakalarsınız) ve çekirdeklerinizi soğumaya bırakın.
 • Kırılgan olduklarından emin olmanız için çekirdeklerden birkaçını manuel bir öğütme taşı ile toz formuna dönüştürün.
 • Kahve özdeğinizi tozlaştırarak test aşamasını geçtikten sonra toz haline getirme uygulamasına geçin.
 • Çekirdekleriniz ısısını kaybedip soğuduğunda hepsini bir kahve karıştırıcısına veya geleneksel öğütme taşına aktarın.
 • Son olarak bunları ihtiyacınıza göre ince – kırılgan bir şekilde öğütünceye kadar karıştırın.

Kahve Tozu Demleme

İnce öğüttüğünüz kahve tozu kahve yapma aparatında işlenemeyebilir. Bir kahve makinesinden yardım almak için kaba öğütmeniz veya geleneksel kahve kaynatma metodunu denemelisiniz.

robusta
Robusta Demleme Tarifi

Artık uygun maliyetli robusta kahvenizi içip isterseniz de yanına kültürümüzdeki gibi sohbeti ekleyebilirsiniz. Bu arada kendi karışımınızı yaparsanız, düşük maliyetlere ek olarak otantik bir lezzet tınısı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir