Nescafe Faydalımı, Nescafe İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı
Kahve Sağlık

Nescafe Faydalımı Zararlımı?

Bazı insanlar hazır kahvenin taze çekilmiş kahve kadar sağlıklı olmadığını iddia eder. Bu da bizi nescafe faydalımı sorusuna götürür. Çünkü hazır kahvenin kralı olarak lanse edeceğimiz nescafe, piyasanın bu konudaki yıldızıdır. Nescafe faydalı mı yoksa zararlı mı konusuyla ilgili farklı iddialar mevcut. Bu iddiaların arkasında ise pek çok gerçek ve efsane yer alıyor. O halde Nescafe’nin beslenme profilini normal kahve ile karşılaştırıp faydalı mı yoksa zararlı mı olduğuna göz atmaya başlayalım.

Nescafe Faydalımı?

Nescafe, kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen toz haline getirilmiş bir kahve markasıdır. Normal kahvenin suda çözünen bir versiyonu olan nescafe’yi yapmak için bir kaşık kahve tozu ve su yeterlidir. Bazı iddiaların aksine hiçbir ek bileşen içermez ve ürün %100 kahveden ortaya çıkar. Bununla birlikte, ilgili işleme nedeniyle birçok kişi bu içecek çeşidini gerçek kahve olarak sınıflandırmaz. Bu inanç, özellikle hazır kahvenin neredeyse hiç bulunmadığı İtalya ve Akdeniz bölgesinde yaygındır.

Kahve tüketiminin bazı sağlık faydaları olduğu bilinmektedir. Ancak, bu faydaların birçoğu kafein içeriğinden kaynaklanır ve aynı faydalar diğer kahve markaları veya türleri için de geçerlidir. Nescafe, kafein içeriği yüksek olduğu için uyarıcı etkiye sahiptir. Kahve tüketiminin sağlık açısından dezavantajlarından bazıları arasında uykusuzluğa, yüksek kan basıncına ve mide problemlerine neden olma potansiyeli vardır. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir kişi için orta miktarda kahve tüketimi genellikle güvenlidir.

Nescafe nın Faydaları

Birçok kişiye göre nescafe, güzel bir fincan taze demlenmiş kahve ile rekabet edemez. Ancak, tatmaktan daha fazla dikkate alınması gereken şeyler var. Her iki çeşit de %100 kahve çekirdeklerinden ortaya çıkmasına rağmen, ikisi arasında birkaç beslenme farkı vardır. Şimdi nescafe faydalımı sorusuna cevap olarak olumlu yönlerinden bahsedelim.

 • Öğütülmüş ve mağazadan satın alınan kahveden çok daha ucuzdur.
 • En uygun seçenektir ve sadece bir bardak ve sıcak su gerektirir.
 • Ofise veya seyahate giderken yanımızda götürebilirsiniz.
 • Daha az kafein içerir (kafeine duyarlı kişiler için bir fayda).
 • Çok çeşitli seçenekler vardır ve bazı hazır kahveler yeşil ve kavrulmuş çekirdeklerin karışımını içerir.

Nescafe nin Zararları

O halde şimdi de Nescafe’nin potansiyel zararlarından bahsedelim.

 • Daha az kafein içerir (sabahın erken saatlerinde/antrenman öncesi takviye isteyenler için kötü bir özelliktir).
 • Taze demlenmiş bir fincan çekilmiş kahvenin tadıyla rekabet edemez.
 • Normal kahveden daha yüksek konsantrasyonlarda akrilamid içerir.
 • Bazı hazır kahve türleri (içilmeye hazır ve kahve poşetleri) çeşitli tatlandırıcılar ve yağ bazlı kremalar içerir.

Nescafe Faydalımı? Nescafe Faydaları Zararları

Gerçek bir kahve uzmanı için nescafe asla düzgün demlenmiş bir fincanla eşleşemez ve tadı karşılaştırılamaz. Ancak, hazır kahvenin yani nescafenin olmaya çalıştığı şey bu değil. Bunun yerine, yapımı basit ve kolayca taşınabilen, ucuz ve kullanışlı bir seçenek sunar. Ayrıca kafeini iyi metabolize etmeyenler için daha nazik bir seçenektir. Sağlık yararları oldukça benzerdir ve içerdiği akrilamidin insan sağlığına getirdiği riskler kesin olarak belirlenmemiştir. Bu anlamda hazır kahve, en kaliteli kahveyi içmeyi önemsemeyenler için iyi bir seçenektir. Dolayısıyla ölçülü kahve tüketimini baz alırsak, nescafe faydalımı sorusuna ikircikli bir cevap vermemiz söz konusu olacaktır.

📢 İlginizi Çekebilir: Gano Kahve Zayıflatır Mı?

Sade Nescafe Faydaları ve Zararları

Hazır ve öğütülmüş kahve nispeten benzer besin profillerine sahiptir ve aynı polifenolik bileşikleri içerirler. Sonuç olarak, sundukları sağlık yararları açısından önemli farklılıklar olmamalıdır. Çeşitli araştırmalar, kahvenin potansiyel olarak sağlığımız üzerinde bir dizi yararlı etki sağlayabileceğini bulmuştur. Bunlardan bazıları kafeinin olumlu etkileriyle ilgiliyken, diğerleri klorojenik asit ve diğer polifenollerden kaynaklanmaktadır. Bu faydaların bazıları gözlemsel olsa da bazıları da ufak denemelerle kanıtlanmıştır.

Özetlemek gerekirse, hazır kahve aşağıdaki sağlık yararlarından bazılarını sunar:

 • Düşük kanser riski (gözlemsel).
 • Fiziksel ve zihinsel performansı artırır.
 • Melanom riskini düşürür (hayvan çalışmaları).
 • Kan şekeri regülasyonunu iyileştirir.
 • Bir dizi sağlık koruyucu polifenol sağlar.
 • Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltma potansiyeline sahiptir (gözlemsel).
 • Kahve içenler daha uzun yaşarlar (gözlemsel).

Nescafe Gold Faydalı Mı?

Nescafe daha az kafein içerir. Kafeinin kişisel olarak sizi nasıl etkilediğine bağlı olarak, daha az kafein içeren hazır kahve, olumlu ya da olumsuz bir anlam taşır. Örneğin, tipik bir fincan taze demlenmiş kahve, yaklaşık 95-165 mg kafein içerir. Bununla birlikte, eşdeğer büyüklükte bir hazır kahve sadece yaklaşık 63 mg sağlar. Hazır kahvenin aslında kurutulmadan önce demlenmiş kahve olduğunu hatırlamakta fayda var. Yani kahve taneciklerine su eklediğinizde kahve ikinci kez seyreltilmiş oluyor. Dolayısıyla daha az miktarda kafein içerdiğinden, hazır kahve kafein hassasiyeti olanlar için daha iyi bir seçimdir.

Sade Nescafe Zararlı Mı?

Günde 2 veya 3 fincan sade nescafe tüketmenin sağlık açısından bir zararı bulunmuyor. Ancak tüketim miktarı arttıkça kahvenin zararlı olma alışkanlığı da artmış oluyor. Nescafe faydalımı sorusuna cevap verirken en önemli husus tüketim miktarı olduğunu yeniden belirtelim. Kalp ritmi, tansiyon ve doğurganlık gibi konularda birtakım zararlara neden olma ihtimali vardır.

📢 İlginizi Çekebilir: Kurşun Geçirmez Kahve

Klorojenik Asit ve Kahve

Kahve, dünyadaki polifenol açısından en zengin maddelerden biridir ve içerdiği birincil bileşiklerden biri de klorojenik asittir. Klorojenik asit, kan basıncı ve kan şekeri regülasyonu ile ilgili bir dizi sağlık yararına sahip bir bitkisel besin maddesidir. Kahve türüne göre klorojenik asit içeriği değişir. Özellikle, kahvenin klorojenik asit içeriği, dahil olan ısıl işlemin derecesine bağlıdır. Örneğin, yeşil kahve çekirdekleri ve hafif kavrulmuş kahveler, orta ve koyu kavrulmuş kahvelere göre çok daha yüksek konsantrasyonlarda klorojenik asit içerir. Bazı hazır kahveler yüksek ısıl işlemden geçtiğinden bu ürünlerdeki klorojenik asit seviyeleri muhtemelen hafifçe kavrulmuş öğütülmüş kahveden daha düşüktür.

2013 tarihli bir çalışma hazır kahve işlemenin klorojenik asit içeriği üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak daha sonra çeşitli ticari kahveleri test eden bir çalışma bazı farklılıklar bulmuştur. Verilere göre hazır kahve, İtalyan espressosundan daha fazla, İspanyol demlenmiş kahvesinden daha az klorojenik asit içerir. Isıl işlem klorojenik asit içeriğini azaltabileceğinden, bu mantıklıdır. Aradaki fark muhtemelen İtalyanların daha uzun, koyu kavrulmuş kahve içme tercihinden kaynaklanıyor. İspanyol kahvesi hafif, yumuşak kavrulmayı vurgular ve bu kahvenin klorojenik asit içeriğine yansır.

Özet olarak klorojenik asit, kahvenin birincil bitkisel besin maddesidir. Hazır kahve, hafif kavrulmuş demlenmiş kahveden daha az, koyu kavrulmuş kahveden daha fazla bu bileşik içerir.

Hazır Kahve Daha Yüksek Miktarda Akrilamid İçerir

Akrilamid, belirli gıdaları ısıtırken amino asitler ve şeker arasındaki reaksiyon sırasında oluşan bir kimyasaldır. Ve evet, kahve çekirdekleri şeker içerir, aslında kahve çekirdeklerinin ağırlıkça yaklaşık %50’si karbonhidrattır.

Akrilamid, genel olarak yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş nişastalı gıdalarda bulunur. Örneğin, patates cipsi ve patates kızartması daha yüksek konsantrasyonlarda kimyasal içerir. Deneysel hayvan çalışmalarında, yaşam boyu akrilamit maruziyeti kanser riskini artırmaktadır. Ancak akrilamid ve insan sağlığı üzerine yapılan birçok geniş çaplı epidemiyolojik çalışmaya rağmen insanlarda kanserle bağlantısı doğrulanmamıştır.

Tüm kahve türleri akrilamid içerirken, bunu farklı oranlarda yaparlar ve en çok hazır kahve içerir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için çeşitli kahvelerin akrilamid içeriğini ölçtü:

 • Hazır Kahve: 358 mcg/kg
 • Kavrulmuş Demlenmiş Kahve: 179 mcg/kg

Gördüğümüz gibi hazır kahve, normal kahveye kıyasla iki kat daha fazla akrilamid içerir. Bu daha yüksek konsantrasyon, muhtemelen üretimi sırasındaki yüksek ısı işleminin bir sonucudur. Akrilamidin insan sağlığı için gerçek risklerini belirlemek için daha ileri çalışmalar gereklidir. Nescafe, normal kahveden iki kat daha fazla akrilamid barındırır. Bu kimyasal, insanlarda şüpheli (ancak kanıtlanmamış) bir kanserojendir.

Nescafe İçmek Faydalı Mı?

Sonuç olarak, Nescafe, diğer kahve markaları ve türleri gibi, uygun miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından faydalıdır. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu varsa veya aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Haftalık Günlük‘te Nescafe Faydalı mı konusuyla ilgili bilgiler verdik. Kahve çeşitleri isimleri ve daha farklı kahve konularıyla ilgili bilgi almak için bizi takip etmeye devam edin. Bu arada HaftalıkGünlük twitter ve sosyal medya adreslerimizi de takip edebilirsiniz.

Kaynak: nutritionadvance.com instan-coffee-good-bad

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir