Kurşun Geçirmez Kahve Faydaları, Kurşun Geçirmez Kahve Tarifi
Kahve

Kurşun Geçirmez Kahve Nedir Nasıl Yapılır?

Diyet yapmıyorsanız ve sağlıklı yaşam trendlerini takip etmiyorsanız, kurşun geçirmez kahvenin adını hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak kulağa pek de iştah açıcı gelmeyen bu kahve, kremalı kahveleri ve düşük karbonhidratlı yaşamı seviyorsanız ilginizi çekecektir. Bu arada kurşun geçirmez kahvenin diğer adının bulletproof olduğunu belirtelim. Kurşun geçirmez kahve (bulletproof) aralıklı oruç uygulayan veya keto diyeti, paleo diyeti veya diğer karbonhidrata az diyetler uygulayanlar için kahvaltının temelidir. Haftalık Günlük sitemizde kurşun geçirmez kahveyle ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdik.

Kurşun Geçirmez Kahve Nedir?

Kurşun geçirmez kahve Dave Asprey‘in geliştirdiği MCT yağı ile yapılan kremalı bir kahvedir. Asprey, bu kahveyi krep, mısır gevreği ve yulaf ezmesi gibi yüksek karbonhidratlı kahvaltıların yerini alması amacıyla yaratmıştır. Kurşun geçirmez kahve, ketojenik diyet, paleo diyeti, düşük karbonhidrat diyeti veya aralıklı oruç düzenini takip edenler içindir. Çünkü karbonhidrat içermez ancak metabolik ketozu korurken tok ve enerjili tutmak için yüksek yağ içeriğine sahiptir. Kurşungeçirmez kahve, başka bir kahvaltı türü yemek yerine genellikle günün ilk öğünü olarak tüketilir.

Kurşun Geçirmez Kahve Adı Ne Anlama Geliyor?

Bu kahvenin adı bulletproof kelimesinden türemiştir. Bullet kurşun ve mermi anlamına gelirken proof ise kanıt/ispat anlamı taşıyan kelimelerdir. Dolayısıyla bullet ve proof kelimeleri birleştiğinde kurşun geçirmeyecek kadar dayanıklı bir içecek anlamı ortaya çıkıyor. Çünkü kahvaltının yerini alması için hazırlanan bu kahve güçlü bir bünyeye sahip olmayı işaret ediyor. Bu tanımlama tatmin edici değilse en iyisi, kahvenin mucidi Dave Asprey ile iletişime geçip doğrusunu öğrenmek.

Kurşun Geçirmez Nasıl Yapılır?

Kurşun geçirmez kahvenin temel tarifi sadece üç malzemeyi içerir ve beş dakikada bu kahveyi yapabilirsiniz. Kurşungeçirmez kahve özel kahve çekirdekleri Brain Octane C8 MCT yağı ve Ghee yağı ile yapılır. Bu arada Ghee yağı inek sütünden yapılan sade ve katıksız yağdır. Dolayısıyla Brain Octane C8 MCT yağı ve Ghee yağı yerine tuzsuz tereyağı kullanabilirsiniz.

Kurşun Geçirmez Kahve Tarifi

  • 8-12 ons demlenmiş kahve (225-340 gram)
  • 1-2 yemek kaşığı MCT yağı
  • 1-2 yemek kaşığı ghee yağı veya tuzsuz tereyağı

Kahvenizi demleyin ve MCT yağı, Ghee veya tereyağı ile bir blendere ekleyin. 30 saniye süreyle veya kremsi bir kıvama gelene kadar karıştırın. Bu kadar kısa sürede lezzetli kurşungeçirmez kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Kurşun Geçirmez Kahve Ne Zaman İçilir?

Uzman ve diyetisyenlere göre kurşun geçirmez kahveyi sabah kahvaltısı yerine tüketmeliyiz. Yani sabah kahvaltısının yerine iyi bir kurşun geçirmez coffee ile güne başlayabiliriz. Fakat bazı uzmanlar bu kahveyi içmek en iyi saatlerin uyandıktan 1-2 saat sonra olduğunu söylüyor. Bunun nedeni kortizol seviyelerinin sabah 8-9 gibi artış göstermesidir. Bu nedenle kafeinin etkisi sabahın ilerleyen saatlerinde düşmeye başladığında kurşungeçirmez kahve daha iyi etki yaratır. Ancak diyet yapıyorsanız ya da bu kahveyi sürekli içmek istiyorsanız uzman ve profesyonellere danışmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir:📢Aç Karna Kahve İçmek Zararlı Mı?

Kurşun Geçirmez Kahve Ne İşe Yarar?

Tüm gece aç kaldıktan sonra kahvaltı yerine kurşungeçirmez kahve tüketirseniz, vücudunuz yakıt için ketonlar üretmeye başlar. Metabolizma için depolanmış yağı harekete geçiren ve kilo kaybını artıran bir metabolik ketoz durumu bulunmuştur. Ayrıca beyin fonksiyonlarını optimize ederek Alzheimer hastalığı ve epilepsi semptomlarını iyileştiren bazı kanıtlar da var.

Mısır gevreği veya waffle gibi şekerli kahvaltılar yerine kurşungeçirmez kahve içerseniz, daha kolay kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda bulletproof kahve kan şekeri seviyenizi daha sabit tutar. Kurşun geçirmez kahveyi içenler, yüksek yağ içeriği nedeniyle bir fincanla şaşırtıcı bir şekilde doyduğunu bildirmektedir.

Kurşun Geçirmez Kahve Faydaları

Uzmanlar kurşun geçirmez kahvenin yağ yakımını artırdığını söylüyor. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı ve bilişsel performans iyileştirdiği de diğer yararları arasındadır. Ayrıca uzmanlar enerji ve odağı artırdığını ve beyni bilişsel gerilemeden koruduğunu ifade ediyor.

Kurşun geçirmez kahvenin faydalarından bazıları, enerjiyi, odaklanmayı, uyanıklığı ve dikkati artırabilen uyarıcı olan kafeine atfedilir. Kahve içindeki grass-fed butter (inek sütünden üretilen tereyağı) itihabı azaltan ve beyin sağlığını destekleyen konjuge linoleik asit (CLA) içerir. MCT yağı ise insülin salgısını tetiklemeden veya kan şekeri düzeylerini yükseltmeden enerji kaynağı sağlar.

Kurşun Geçirmez Kahve Aralıklı Orucu Bozar Mı?

Uzmanlara göre metabolik nedenlerle veya vücut yağını azaltmak için oruç diyeti yapıyorsanız, az miktarda kurşun geçirmez kahve içebilirsiniz. İçerisinde orta zincirli yağlar olduğu için vücudunuza aldığınız zaman hızlıca metabolize oluyor ve enerji sağlıyor. Bunu yaparken de enerjinizi insülin seviyenizi yükseltmeden artırıyor. Fakat kurşun geçirmez kahvenin bu konudaki faydasında uzmanlar fikir ayrılığında olduklarını söyleyebiliriz. Yine de diyet haritası ve geçmişinizle bir profesyonele danışmanızda fayda var.

Kurşun Geçirmez Kahve Kalori

Kurşun geçirmez kahvedeki kalori, kahvenizi yaparken tam olarak ne kadar tereyağı/ghee ve MCT yağı eklediğinize bağlı olarak değişir. Bir fincan kurşun geçirmez kahve yaklaşık 230 kalori içerir. Ek olarak bir fincanında 25 gram toplam yağ ve 23 gram doymuş yağ vardır ve karbonhidrat ile protein yoktur.

Kurşun Geçirmez Kahve Zararları

Doymuş yağ oranı yüksek diyetler, lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini yükseltme ve kardiyovasküler hastalık riskini artırma ile ilişkilendirilmiştir. Kurşun geçirmez kahvede yağın yanı sıra, D-A-K vitamini gibi az miktarda yağda çözünen vitaminler vardır. Bu nedenle, besleyici bir kahvaltı yerine kurşungeçirmez kahve tüketmek, vücudunuzu protein, lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi temel besinlerden yoksun bırakır. Diyetinizin geri kalanının bileşimine bağlı olarak, kahvaltıda diğer besinlerden vazgeçmek bazı eksikliklere neden olabilir. Öte yandan, diğer kahvaltılık yiyeceklerin yanında kurşungeçirmez (bulletproof) kahve içerseniz, daha çok kilo alabilirsiniz. Çünkü kurşun geçirmez kahvenin önemli özelliklerinden biri kalorili olmasıdır. Bunun önüne geçmek için diyetinizdeki kalori alımını azaltmanız gerekir. Sabahları düzenli diyetinizde değişiklik yapmadan bu kahveyi tüketirseniz, haftada yaklaşık yarım kilo almanıza neden olur.

İlginizi Çekebilir:📢Kahve Unu Nedir?

Kurşun Geçirmez Kahve Nerede Satılır?

Kahvenin mucidi Daved Asprey’in şirketinin yanı sıra bazı gıda markaları ve kahve üreticileri bu kahveyi satan kuruluşlar arasındadır. Aynı zamanda e-ticaret sitelerinden de bu kahveyi karışım olarak temin edebilirsiniz. Fakat yapımı basit olduğu için evinizde de pratik bir şekilde kurşun geçirmez kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

kurşun geçirmez kahve

Haftalık Günlük sitemizdeki bu yazıda kurşun geçirmez kahvenin ne gibi faydaları olduğundan bahsettik. Daha farklı konu ve içerikler için Haftalık Günlük Twitter ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.