yandan çarklı kahve
Kahve

Yandan Çarklı Kahve Nedir Nasıl Yapılır?

Türk kahvenizi nasıl alırdınız? Süvari mi olsun yoksa cilveli mi? Peki devebatmaz olsun mu? Acı olsun derseniz mırra kahvesi verelim. Ne kadar ilginç isimler değil mi… Bunların her biri geleneksel Türk Kahvesi çeşitleridir. Bu kadar çeşitliliğin arasında Yandan Çarklı’dan bahsetmemek olmaz. Evet böyle isimli bir Türk Kahve geleneğimiz de var: Yandan Çarklı Kahve.

Yandan Çarklı Kahve Nedir?

Bildiğimiz Türk kahvesini hayal edin. Hatta hayal etmeyin gidip yapın ve yanına da kesme şeker koyun. Bu kahveyi misafirinize ikram ettiğiniz zaman yandan çarklı yapmış oluyorsunuz. Evet yandan çarklı Türk kahvesini yapmak bu kadar basit. Aslında çoğu zaman yandan çarklı kahve yapıyormuşuz da haberimiz yokmuş. Özet olarak yandan çarklı kahveyi şu şekilde tanımlayabiliriz: Klasik sade Türk Kahvesinin yanında kesme şeker ile servis edilmesidir.

Yandan Çarklı Kahve Yapımı

Yandan çarklı Türk kahvesinin yapımı, klasik Türk Kahvesi ile aynıdır.

  • Klasik sade türk kahvesi pişirin.
  • Yanına bir adet kesme şeker koyun.

İşte bu kadar! Yapımı da adı gibi ilginç sanıyoruz ilk başta, ancak hiç de öyle değil. İşin püf noktası servisinde! Türk kahvesi yapma hızında yandan çarklı kahvenizi de hazırlayıp servis edebilirsiniz.

NOT: Tabi kahveyi şekersiz yapmayı ihmal etmeyin. Kesme şekeri de yanına ekleyeceğiniz için double şekerli olmasın.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sodalı Türk Kahvesi

Nerde O Eski Yandan Çarklı!

Artık kesme şekerin yerini lokum veya çikolata aldı. Mis gibi sade kahvenin yanına kesme şeker koyarak servis edilir mi hiç. Dolayısıyla eski gelenekler de kayboldu gitti. Bir kahve zinciri markasına gitsek yanında ne lezzetler geldiğini biliyoruz.

2. nesil kahvecilikten sonra her şey değişti. Herkes kendisinin baristası olmaya başladı. Eski gelenekler ortadan kaybolurken yeni sunumlarla da tanıştık. Aslında gelişim için iyi de oldu diyebiliriz. Bu şekilde de kahve deneyimi çeşitlendirmek hatta geleneği de yaşatmak mümkün.

Yeni kahve sunumları ve filtre kahve demleme yöntemleri ile tanışsak da eski geleneği yaşatmak istiyorsanız misafirinize güzel bir yandan çarklı ikram edebilirsiniz. Şekeri sade Türk kahvesinin içine atmayın, kahve fincanının yanına koyun. “Bu ne ya” diyen olursa “yandan çarklı” deyin.

Adı Nereden Geliyor?

Bir rivayete göre eski araba vapurlarının yanındaki çark, kahvenin yanına konan yuvarlak çikolataya benzetilmiş. Ve adı da yandan çarklı kahve olarak anılmaya başlamış. (eski araba vapurlarının yan tarafında su çarkı bulunurdu. Buhar makinesi, su çarkını döndürür ve vapurların hareket etmesini sağlardı).

Kahve ve daha farklı konular için instagram’da takip edin: ► @haftalikgunlukblog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir