Kahve

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve yapmanın en lezzetli yolu hakkında bilgi arıyor olabilirsiniz. Eğer bu bilgiyi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Filtre kahve demleme yöntemleri hakkında bilgilere geçmeden önce filtre kahveden kısaca bahsedelim.

Basınç kahve yapmanın diğer ana yoludur; espresso makineleri gibi cihazlar basınç cihazlarıdır. Ekstraksiyonu hızlandırmak ve daha koyu bir demleme sağlamak için yüksek basınç kullanırlar.

Ancak filtre kahvede basınç kullanılmaz. Filtre kahve yerçekimine dayalı bir yöntemdir. Basıncın yerine yerçekimi kuvveti suyu kahvenizin ve filtrenizin içinden çekerek alttaki bir kaba doğru çeker. Basınçlı kahveden biraz daha uzun sürer ama buna değer. Çünkü filtre kahveler, baş döndürücü derecede lezzetlidir!

En İyi Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre kahve demleme yöntemleri, kahvenin farklı işlemlerle demlenmesini ifade eder. Bu işlemlerle kahvenizin tadına harika dokunuşlar katabilirsiniz. Hemen bu yöntemlerden bahsedelim:

 • V60: Hario markasına ait olan V60, hızlı ve dengeli bir demleme yöntemidir. Konik bir filtresi vardır ve kahveyi ince öğütmek için başarılı bir seçimdir.
 • Chemex: Kimyasal bir camdan yapılan Chemex, özel filtresi ve damla konik şekline sahiptir. Kalın bir filtresi vardır ve bu yöntemle demlenen kahve genellikle berrak ve aromatik bir tat sunar.
 • AeroPress: AeroPress, basınçlı bir demleme yöntemidir. Plastik bir silindir içerisinde filtre kağıdı kullanılarak kahve demlenir. Farklı tat profilleri yakalamak isteyenler için idealdir.
 • Kalita Wave: Düz tabanlı ve dalgalı kenarlı bir filtre kullanır. Kahvenin homojen bir şekilde demlenmesini sağlar. Daha yavaş bir akış hızıyla demleme yapar. Bu da dengeli bir yöntem olmasını sağlar.
 • French Press: Kahve demleme yöntemleri arasında en popüleridir. Kahve çekirdeklerini sıcak suyla demlemek için kullanılan bir yöntemdir. Filtre kağıdı kullanılmaz, bunun yerine kahve ve su karışımı bir piston yardımıyla bastırılarak demleme yapılır.

Bu bahsettiklerimiz bazı popüler filtre kahve demleme çeşitleridir. Bunlara ek olarak daha birçok yöntem vardır. Dolayısıyla bir kahve sever olarak farklı demleme tekniklerini deneyerek kendi tercihlerinizi ve damak zevkinizi keşfedebilirsiniz.

Buna da Bakınız: Süvari Kahve Nedir?

Moka Pot ile Kahve Demleme

Filtre kahve demleme yöntemleri daha bitmedi. Moka pot yöntemini de unutmayalım. Moka pot üç odacıklı bir tasarıma sahiptir:

 • Alt su haznesi
 • Orta kahve haznesi
 • Üst servis haznesi

Su, cihazın alt kısımda kaynatılır. Buhar yoluyla orta kısımdaki kahve demlenir ve üst kısımdaki servis haznesine toplanır. Sonuç olarak, yoğun ve aromatik bir kahve elde etmenizi sağlar.

Buna da Bakınız: Acı Kahveniz Mırra

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Şimdi geldik en bireysel soruya… Hangi yöntem ile kahvemi demlemeliyim? Elbette burada tercih sizindir. Biz sadece bazı tüyolardan bahsedebiliriz. İşte o tüyolar:

 • V60, daha hafif ve ince bir kahve içeceği arayanlar için iyidir. Bu yöntem, kahvenin belirgin asitliğini ve meyvemsi tatlarını öne çıkarır.
 • Chemex, temiz ve berrak bir fincan kahve arayışında olanlar için iyidir. Daha dolgun, daha tatlı ve daha dengeli bir tat profili ile kahvemizi demler.
 • AeroPress, çok yönlü bir demleme yöntemidir. Farklı demleme tekniklerini bu yöntemde kullanabilirsiniz. Hem yoğun hem de kremalı bir kahve isteyenler için uygundur.
 • Kalita Wave, daha dengeli ve kahvenin tüm lezzet özelliklerini ortaya çıkaran bir demleme yöntemidir. Bu yöntem, tatlılık ve asidite arasında denge arayanlar için uygundur.

Tercih ettiğiniz tat profiline göre, bu yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Ancak kahvenizin tadı, yoğunluğu ve tat profili sadece bu demleme yöntemlerinden etkilenmez. İyi bir kahve demlemek için aşağıdaki faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız:

 • Hangi kahve çekirdeklerini kullandınız? (Arabica vs Robusta)
 • Su sıcaklığı nasıl?
 • Öğütme boyutu nasıl?
 • Ne kadar süre demlediniz?

Dolayısıyla iyi bir filtre kahve için bu faktörleri de göz önüne almayı ihmal etmeyin. Böylece aradığınız lezzete bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Kahve, yaşam ve daha farklı konular için Instagram’da bizi takip edin 👉 @haftalikgunlukblog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir