Kahve

Arabica Kahve Özellikleri

Dünyadaki en yaygın çeşit olan Arabica, genel olarak kahve türleri arasında mükemmellik olarak kabul edilir. Peki Arabica ününe yakışır mı? Hangi özellikleri onu daha az tanınan kuzenlerinden ayırıyor? İşte Arabica kahve özellikleri:

Arabica, Coffea cinsi altında sınıflandırılan Rubiaceae kahve familyasına ait, yaprak dökmeyen bir çalıdır. 90’dan fazla kahve türü vardır ve Coffea Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa olarak adlandırılan Coffea Canephora ile birlikte en popüler olanlardan biridir. Arabica’nın Mocha, Bourbon, Java, Nacional, Caturra, Catuai, Mundo Novo, Catimor gibi birçok çeşidi vardır.

Etiyopya’nın dağlık bölgelerinden gelen bitki, ısıya ve neme karşı hassastır. Kökleri ekilen yüksek rakımlı topraklar, mineraller hatta volkanikler açısından zengindir. Bu mineraller, kahve çekirdeklerinin rakım arttıkça gelişen ince organoleptik özelliklerinin kaynağıdır.

Tadın Sırrı: Arabica Kahve Özellikleri

Esas olarak Orta ve Güney Amerika’da 600 ila 2.000 metre arasındaki rakımlarda yetiştirilmektedir. Ancak Asya ve Afrika’da da uygun alanlar vardır. Bugün, geniş bir seçim yelpazesi ve dikkate değer bir lezzet çeşitliliği ile küresel kahve üretiminin 2/3’ünü karşılamaktadır.

Karakteristik mavi-yeşil kahve çekirdeğinin uzun bir şekli ve hafif sığ, kıvrımlı bir oluğu vardır. Ancak asıl sır bileşimdedir. Arabica kahve, 44 kromozomlu tek kahve türüdür. Arabica kahve özellikleri arasında bu niteliği bir hayli önemlidir. Bunun yanı sıra, doğrudan rakibi olan Coffea Robusta’dan içeriğiyle de ayrılır:

  • %18 vs %9 yağ
  • %8 vs %5 şeker
  • %0,9-%1,7 vs %1,6-2,8 kafein

Peki sonuç? Güzel kokulu taneler ve Robusta’ya kıyasla zengin aroma… Hafif ekşilik, daha az burukluk ve daha tatlılık… Ayrıca robustaya göre daha fazla şeker ve daha az kafein içerdiğinden o kadar acı olmayan bir infüzyon üretir.

Aromanın Kişisel Keyfi: Arabica Tat Değişimi

Peki neden bu inceliğin mutlak saflığını farklı, daha az asil çeşitlerle karıştırarak bozasınız ki? Cevap çok basit: Hepimizin farklı zevkleri var. Arabica, özellikle tatlı notalara sahip, meyve ve bal aromalı, hafif kavrulmuş kahveyi tercih edenler tarafından sevilir. Ancak kahve üreticilerinin yaratıcılığı da önemli bir faktördür. Daha acı veya odunsu bir tadı ya da baharatlı tatları denemek isteyenler kahve üreticilerinin yaratıcılığından beslenirler. Dolayısıyla arabica kahve özellikleri ne kadar muhteşem olursa olsun deneyimler her zaman bireysel faktörlerden etkilenir.

Mükemmel kalitede kahve yapmaya çok sayıda faktörün katkıda bulunduğunu unutmayın.

  • Yetiştirme (toprak, rakım vb.)
  • Hasat ve işleme teknikleri
  • Kavurma türü
  • Koruma ve taşıma
  • Depolama

Bunlar harika kahveye üretmek için doğru prosedürlerdir. Farklı ve ustaca dozlanmış çeşitler, olağanüstü tat ve koku deneyimleriyle tüketiciye sunulan tat, yoğunluk ve aromayı sağlar.

Bu arada robustanın özelliklerine göz atmak istiyorsanız robusta kahve yazımıza tıklayabilirsiniz. Bir diğer popüler kahve türü olan liberica hakkında bilgi içinde liberica kahve nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Espresso için Arabica mı Robusta mı?

Espresso, kırmızımsı yansımaları olan, pürüzsüz, hoş asitli bir tada sahip, ince, yoğun bir fındık rengi kremasına sahiptir. Daha fazla miktarda bulunan bitkisel bileşenler, çikolatanın kavrulması sırasında sıklıkla kalıcı karamel tadıyla birlikte gelişir. Dolayısıyla espresso için arabica mı robusta mı sorusunun cevabı değişir. Daha hafif bir tat isteyenler için özellikleri sayesinde arabica kahve önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir