Kahve

Sodalı Türk Kahvesi

Türk kahvesi sodalı olur mu, olursa nasıl bir karışımla karşılaşırız? Türk Kahvesi, yaşantımızın müstesna bir dengesi ve dönüşmeyen ekinsel kıymeti. Farklı çeşitleriyle her anımızı daha lezzetli hale getirme potansiyeline sahip. Bazen pişirme teknikleriyle özel bir forma bürünürken bazen de içinde bulundurduğu malzemelerle farklı tatlar keşfetmemizi sağlıyor.

Tereyağ, çay bardağı veya kum… Bunlar gibi Türk Kahvesi’nin tadını daha cazip hale getiren farklı malzemeler sayabiliriz. Türk Kahvesi lezzetini dönüştüren ve çeşitlilik katan muteber malzemelerden biri de soda. Kahve ile pek uyumlu gibi görünmemesine rağmen sodanın da Türk Kahvesi’ne önemli bir katkısı var. Kahvenizi soda ile yaparak orijinal bir tat elde etmeniz mümkün.

Sodalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Soda karışımlı Türk Kahvesi hasıl etmek, standart bir Türk Kahvesi yapma yönteminden pek farklı değil. En önemli farkı, adından da anlaşılacağı gibi soda kullanarak lezzete derinlik kazandırmak Sodaya ek olarak bir de çikolata parçaları ile bu kahvenin tadına eklemeler yapılıyor. Ancak çikolata isteğe bağlı. Sodalı Türk Kahvesi’ne çikolata eklenmesinin amacı kahvenin tadını hafifletmek…

O zaman her tarifte olduğu gibi öncelikle malzemelere geçelim.

  • Türk Kahvesi
  • Çikolata
  • Soda
  • Tarçın

Bu malzemeleri kullanarak sodalı Türk Kahvesi yapmak oldukça kolay. Bu kahvenin önemli özelliklerinden biri de köpüğü bol olması. Sodalı kahve, köpüklendirilmiş Türk Kahve severler için salık verilen bir kahve cinsidir.

✅✅↪️Miskkedisi dışkısından üretilen kahve↩️

Sodalı Türk Kahvesi Tarifi

Cezvenin içini Bir fincan ölçeğindeki sodayla doldurun. Üstüne bir veya iki tatlı kaşığı kahveyi ilave edin. İçine isteğiniz doğrultusunda biraz çikolata ulayın -ilave edin-. (isterseniz cezvenin içine az bir miktar toz tarçın da ekleyebilirsiniz)

Daha sonra cezveyi karıştırın. . Sodalı kahveniz köpürmeye başladığında köpükleri alıp fincanınıza koyun ve yeniden karıştırma eylemini sürdürün. Köpükler taşmaya devam ettikçe fincanınıza eklemeyi sürdürün. Köpükler birkaç kez taştıktan sonra cezveyi 1 dakika kadar kısık ateşte tutun ve ardından servis edin. Bu basit işlemi yaptıktan sonra çikolata aromalı sodalı kahvenizi içebilirsiniz. 

Yukarıdaki tarif tek kişiliktir ancak bu keyfi yaşayacağınız arkadaş/aile sayısına göre materyalleri arttırabilirsiniz. Sodalı Türk Kahvesi “kahvem neden köpürmüyor” diye üzülenler için harika bir çözüm. Dolayısıyla bu kahve, köpüksüz kahve içmek isteyenleri fazlasıyla mutlu edecek. Tabi ki çikolata aromalı özel lezzetini de unutmamak lazım.

Sodalı Kahve Faydaları

Sodalı kahve yararlarına baktığımızda tıpkı türk kahvesi gibi sağlıklı bir panorama çiziyor. Asude edici bir özellik barındırması, sodalı kahvenin muteber yararları arasında yer alıyor. Aynı zamanda sıhhatli bir görünüm ve mütemadiyen enerjik bir beden yaratması da mühim faydalarından. Araştırmalar göğüs kanseri riskini tenzil ettiğini söylüyor ayrıca koleströl ile de başa çıkma imkanı veriyor. Kemikleri kuvvetlendiren sodalı kahvenin patojenik durumlarla başa çıkma hususunda velut bir yöntem olduğunu söylemek mümkün.

Sodalı Kahve Zayıflatırmı?

Sodalı kahve zayıflatıyor mu sorusu, uzman ve diyetisyenlerin gündeminde olan bir sorudur. Uzmanlar, soda içmenin vücudun su ihtiyacını artıracağını söylüyor. Muhtelif araştırmalar da gösteriyor ki su tüketmek, fazla kilolar ile baş etmenin pratik bir yöntemidir. Dolayısıyla sodalı kahve, suya ihtiyacı bir miktar çoğalttığı için kilo vermeye dolaylı bir fayda sağlıyor.

Diğer yandan araştırmalar, sodanın içinde yer alan magnezyumun da tatlı krizini engellediğini söyler. Bu etki kahvenin metabolizmayı hızlandırma ve de kalori yakma özelliği ile birleşince zayıflama konusunda önemli bir fırsat veriyor.

✅✅↪️Mırra Kahvesi Nedir?↩️

Türk kahvesi ve maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyunun içindeki alkali özdekler, mide asidini paralize eder. Hazım sürecine faydalı bir sıvı olduğu için birçok uzman maden suyunu salık vermektedir. Türk kahvesi ve soda, zayıflama perhizi uygulayanların tercih edeceği bir ikilidir. Ancak mide rahatsızlığı ve tansiyon problemi yaşayanların mezkur soda ve kahveyle aralarına mesafe koymalarında yarar var.

1 kişilik sodalı Türk Kahvesi, hipotetik olarak 45 kalori içeriyor. Kullandığınız şeker ve çikolata gibi özdeklerin niceliğine göre bu kalori ölçüsünün değişebileceğini hatırlatalım.

Kahve ve soda ne ise yarar?

Soda ve kahve işbirliğinin lezzetli bir sıvı olmasına ek olarak tonik olarak değerlendirilme özelliğine de haizdir. Kahve telvesi, ciltteki ölü gözeleri bertaraf etme ve vücuttan atma özelliği olan bir özdektir. Soda da içerdiği antioksidan materyaller nedeniyle doğal bir cilt temizleyici ürün olma konusunda oldukça başarılıdır. Her ikisi birleşince de cilt bakımında tabii bir kaynak olarak kullanılabilir.

Sodalı Türk Kahvesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir