Kahve

Espresso Macchiato Nedir?

Espresso macchiato

  • bir parça ısıtılmış,
  • köpüklü sütle doldurulmuş ve
  • ekseriyetle küçük bir fincanda takdim edilen
  • tek veya çift espressodur.

İtalya’da Caffe macchiato olarak anılan bu kahve, espressonun içeceğin lezzetini kontrol etmesini isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Macchiato, espresso ve cappuccino ile birlikte İtalyan kahve kültürünün müstesna bir parçasıdır. İtalyanlar sabahları bir cappuccino içerken, bir fincan macchiato’yu da öğleden sonraları tercih ederler; çünkü tatlı bir dokunuşla canlılık verme konusunda ustadır. Bir cappuccinoyu çok hafif ve sütlü bulanlar için espresso macchiato mükemmel bir içecektir.

✅✅👉🏽Cappuccino Hakkında Bilgiler

Macchiato Adı Nereden Geliyor?

Kahveye ismini veren macchiatoyu, İtalyanca kökenli bir tanımlama ve işaret, iz, fakül, leke gibi betimlemelerle yorumlayabiliriz. Espressonun üzerindeki bir parça süt aslında macchiato’nun tam karşılığı; buradaki süt işaret tanımına denk düşüyor. İçeceğin isim kökeni ile ilgili bir başka açıklamanın başrolünde ise baristalar var.

Baristaların sade espresso ve sütlü espressoyu birbirinden ayırt etmek için bu kahve imal edilmiştir. Baristalar, sütlü olanı işaretlemek ister ve macchiato sözcüğünü kullanırlar. İsmin orijini ile ilgili bir başka söylenti ise sütün espressonun üstünde bir leke gibi durmasıdır. Süt, kahvenin üstünde bir benek – nokta gibi gözüktüğü için macchiato ismine kavuştuğu da öykülerde yer edinmiştir.

Macchiato Nasıl Yapılır?

Macchiato’yu diğer espresso karakterli kahve içeceklerinden ayrıştıran etken, sütün espressoya oranıdır.

Ortalama büyüklükte bir espresso macchiato,

  • 2’ye 1 espresso / süt oranına sahipken,
  • ortalama bir cappuccino 1’e 2’dir
  • bir latte ise 1’e 3 kadardır.

Geleneksel bir macchiato çoğunlukla hafif köpükle istimde yapılan ve azıcık süt (1 ila 2 çay kaşığı) ihtiva eden (1 ons) espressodur. Sütün sıcaklığı süte buhar verir, bu da yağların genişlemesine ve/veya küçük kabarcıklar biçimlenmesine sebebiyet verir. Kahvenin nüvesini – özünü müstesna bir tada tahvil eden bu tatlılık dokunuşunu yapan ekseriyetle bir cihaz ve buhar çubuğudur.

✅✅👉🏽Luwak Kahve (miskkedisi kahvesi)

Espresso Macchiato Nasıl Sipariş Edilir?

Bir cafede macchiato istemek, minik bir içecek ve köpüğün yüzerek geldiği bir parça süt ile sonuçlanır. Böyle bir içecek menüde olmasa da barista istenileni idrak edecektir. Ancak bir kahve zincirinde

  • karamel aromalı ve
  • krem şanti ile renklendirilmiş
  • bir meşrubat yudumlamamak için espresso macchiato’yu belirtmeniz gerekecektir.

Latte Macchiato – Caramel Macchiato

Ayrıca, espresso veya Caffe macchiato’yu, espresso macchiato’nun tam tersi olan bir latte macchiato ile karıştırmamak gerekir. Latt€ macchiato, izli veya lekeli süt manasındadır ve azıcık espresso ihtiva eden köpükleştirilmiş süttür.

Caramel macchiato ise Espresso Macchiato’yla aynı kefeye konduğunda daha fazla süt ve/veya espresso barındırır; aynı zamanda karameli de müstesna bir tat yaratır. Diğer yandan bu iki besin özdeği arasındaki farklılığın somut müsebbibi fincan ve bardaktan kaynaklanan ikram biçimidir.

espresso macchiato nasıl yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir