Kültür/Rehber

Filolog Nedir Ne İş Yapar?

Filolog nedir sorusuna özetle şu cevabı verebiliriz; filoloji, edebi metinler ve yazılı kayıtların tetkik edilmesi konusunda uzmanlaşmış kişidir. Bu konuya eğilen kişiler, muhtelif dillerde veya senaryolarda yazılmış düşüncelere yeni mantaliteler getirmektedir. Disiplinlerarası işbilirliğini esas alan filologlar, tarihi el yazmaları ve metinleri yorumlar.

Filolog Nedir? Betikbilim/Filoloji Nedir?

Filolog, ananevi ve/veya mukayeseli dilbilimde yetkinliğini kanıtlamış bir profesyoneldir. Uygar tarihsel betikbilimin kökeni 18. yüzyıla dayanmaktadır. Araştırmacılar filolojinin temelinin 1782’de muhtelif diller arasındaki genetik ilişkiyi gözlemleyen İngiliz filolog Sir William Jones tarafından atıldığını belirtir.

 • William Jones Sanskritçe, Yunanca ve Latium bölgesi dillerini derinlemesine mütalaa etmiştir.
 • Bazı lehçeleri bilimsel metotlarla araştıran ilk bilim insanı olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır.

İlginizi Çekebilir:📢Piktogram Nedir?

Filoloji Nedir?

Filoloji, konvansiyonel olarak, edebi textlerin tarihsel mütalaa/incelemesini de ihtiva edecek şekilde dil tarihinin tetkik edilmesidir. Bu bağlamdaki vurgu muhtelif lisanların kökenlerinin kıyaslaması olursa, karşılaştırmalı filoloji adıyla da tasvir edilir. Filolojik anane, ekseriyetle edebi tarihle ilgili olan ve/veya oldukça geleneksel bir tanımlayıcı çerçeveyi raptederek uygulamaya geçen özenli metin analizlerinden biridir.

Filoloji/Betikbilim, tarihsel verileri daha seçici bir şekilde inceleyen uygar bir dilbilim olarak literatürdeki pozisyonunu muhafaza etmektedir. Filoloji disiplini;

 • dil, dönüşüm veya
 • çeşitliliklerin tabiatı gibi dil kuramlarındaki konuların ele alınmasını daha geniş ve çok yönlü bir alana yaymıştır.

Filolog Nasıl Olunur? Dil Bilimci Nasıl Olunur?

Çağdaş dünyamızın anlaşılması için mühim bir akademik alan olan filolojide kariyer yapmak için mutelif dil-lisan gruplarına derinlemesine eğilmek gerekir. Ülkemizdeki ya da diğer ülke üniversitelerindeki dilbilim departmanlarındaki bir lisans programı, filolog olmak isteyenlerin beklentilerini karşılayacaktır. Özetle filolog nasıl olunur sorusuna aşağıdaki cevabı verebiliriz:

 • Dilbilim lisans programı tamamlamak
 • Eğitim sürecinde 4 yıl boyunca Eski Yunanca veya Latince gibi dillerin mantalitesini kavramak
 • Bu süre zarfındaki eğitim aşamaları antik tarih, yazın ve düşünbilim gibi muhtelif disiplinlerdeki farklı dersleri ve perspektifleri içerir.

İlginizi Çekebilir:📢Küfi Yazı Nedir ve Tarihçesi

Filolog Kime Denir?

Dillerin kökenini, retoriğini anlamaya ve uygar dillerle olan bağlantılarını ifşa etmeye çalışırlar. Peki, uğraşlarını hangi alanlarda yürüten profesyonellere filolog denir? Filologların genel olarak çalışma alanlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Muayyen antik dillerin karakteristiğine ve gelişimine ışık tutmak
 • Eski ve çağdaş lisan gruplarını tasnif etmek
 • Sözcüklerin anlamlarının ardındaki fikirlerin tasvirlerine kafa yormak
 • Geçmişte beşeri yaşamın idamesi için elzem olan sözlü tasvirleri kavramak
 • Kavramların hangi anlayışlara denk düştüğünü analiz etmek

Tabi ki bu kişilerin gerekli inceleme, araştırma ve izah etme kabiliyetlerini veya maksimum ilgi seviyelerini de önemsemek gerekmektedir.

Ünlü Filologlar

Özetle ünlü filologlar arasında Geronimo Mercuriali, Jacob Grimm, Philipp Nikodemus Frischlin gibi isimleri saymak mümkündür. Bu isimler yalnızca betikbilime mühim katkılar sunmakla yetinmedi; aynı zamanda muhtelif dillerin anıtsal sözlüğünü yazma hususunda da epey yol kat etmişlerdir.

Filolog Maaşları Ne Kadar?

2022 yılında bir kurumda çalışan filolog maaşı 4000 TL ve 7600 TL aralığındadır. Buna ek olarak bazı profesyonel filologlar da yaptıkları çalışma ve incelemelerine göre kendi kaşelerini belirleyebilir.

filolog nedir

Haftalık Günlük sitemizdeki bu yazıda filolog tanımına ve çalışma alanları hakkında nedir sorusuna cevap verdik. Daha farklı konular için Haftalık Günlük Twitter ve sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.