Pluviofil Nedir, Pluviofil Neden Olur, Pluviofil Hastalığı Testi
Kültür/Rehber

Pluviofil Nedir? Pluviofil Hastalık Mı?

Son zamanlarda pluviofil kelimesine denk gelmiş olabilirsiniz. Telaffuzu zaman zaman kafa karıştırıcı olan bu kelimenin psikolojik anlamı da tahmin ettiğinizden de karmaşık gibi görünüyor. O halde sözü fazla uzatmadan pluviofilin ne demek olduğuna geçelim.

Pluviofil kelimesi, 2014’te Collins Dictionary web sitesine soruşturmayı bekliyor statüsünde giriş yapmıştır. Ancak günümüze kadar İngilizce’de resmi bir kelime olarak varlığını sürdürüyor olsa gerek. Pluviofil, en yaygın tanımıyla, yağmuru seven veya yağmurlu günlerde neşe ve huzur bulan kişi demektir. Elbette bir insanın yağmuru sevmesi son derece doğaldır fakat pluviofilin tanımı bir tık daha ötesidir. Çünkü pluviofili tanımlarken ruh sağlığı söz konusudur ve bu kavram ruh sağlığını olumlu yönde etkiler.

Pluviofil Ne Demek?

Pluviophile sözcüğü Latince yağmur anlamına gelen pluvial ve phile sözcüklerinden türemiştir ve bir şeye düşkün olan kişiyi ifade eder. Aslında pluviofiller, yağmurda rahatlık ve huzur bulan insanlardır. Yağmur yağarken dışarıda ıslanırken dans eden, dillerini dışarı çıkaran ve birkaç yağmur damlası yakalamaya çalışan kişilerdir. Pluviofil insanlar, yaz ve kış mevsimlerini sevmek arasında bir yerdedir. Ancak yağmurlu günlerde yaratıcılıkları ve özgür ruhları onları diğerler insanlardan ayırır.

Yağmur Yağınca Sevinen İnsan

Yağmur yağınca sevinen insanlar azımsanmayacak kadar fazla ve bu yazının baş kahramanlarıdır. Sözlükleri karıştırdığımız zaman bu tarz insanların pluviofil olarak tanımlandığını görüyoruz. Yağmura sevinen insan tipik bir pluviofildir diyebiliriz ancak herkesin de bu tanıma uyduğunu söyleyemeyiz. Bu kavrama uyan insanların sınırlarını iyi bilmek gerekir ve herkesi de bu kategoriye sığdıramayız. Yağmura sevinen insanlar arasında hangilerinin pluviofil olduğunu ve bunun bir sendrom olduğunu anlamak için yazımızın devamında bize eşlik edin.

Pluviofil Kişilik Özellikleri

  • Hiç çatınıza düşen yağmurun sesini duyup birdenbire kendinizi evinizde hissettiğiniz oldu mu? Gökten düşen bu damla vücudunuzu ve ruhunuzu rahatlatıyorsa siz bir pluviofil’siniz demektir.
  • Yağmur yağdığında giysilerinizin ıslanıp ıslanmadığı umrunuzda olmadan dışarıya çıkma isteği geliyor mu? Çocukken böyle hissetmeniz normaldir ancak yetişkinken de böyle hissederseniz tahmin ederiz ki pluviofil oldunuz.
  • Umarım yağmur durmaz cümlesini sık sık kullanıyorsanız… evet doğru tahmin, pluviofilin doruklarında gezme konusunda emin adımlarla ilerliyorsunuz.
  • Yağmur yağıyorken dışarıda ıslanmaktan korkmuyorsanız sorun değil çünkü ihtiyacınız olan tek şey yağmur ve kendiniz…

Pluviofil Testi

Ne kadar pluviofilim türünde bir test yapmadıysanız boşverin kendinizi yağmur damlalarını bırakın ve rahatlayın. Fakat aşağıdaki sorulara cevap vererek ne kadar pluviofil olduğunuzu tespit edebilirsiniz:

  • Kendinizi gök gürültüsü sesiyle pencereye koşarken buldunuz mu?
  • Yatak odanızın penceresine vuran yağmur sesiyle yatağınızda kendinizi güvende ve rahat hissettiniz mi?
  • Giysilerimin ıslanması önemli değil yeter ki yağmuru tüm bedenimde ve ruhumda hissedeyim fikri geliyor mu?
  • Yağmur yağmadan önce havada oluşan petrikor kokusu sizi mest ediyor mu? Bu kokuyu şişeleyip sonsuza kadar elinizde tutmak istiyor musunuz?

İlginizi Çekebilir:📢Petrikor Kokusu Gizemi

Pluviofil Hastalık Mı?

Bir teoriye göre hepimiz esasen pluviofil olarak doğduk. Fakat çoğumuz da yağmurlu günlerden hoşlanmamak için büyüyoruz. Ancak hâlâ yağmurlu günlerden mutlu olan insanlar var ve hiç azımsanmayacak boyutta. Dolayısıyla pluviofilin hayatın içinde çoğu zaman denk geleceğimiz bir durum olduğunu ifade edebiliriz.

Pluviofilin hastalık ya da sendrom olması, henüz geçerlilik kazanmamıştır. Bu terim, bir sendrom ya da hastalık olarak görülmüyor. Yağmurlu günlerde kendinizi daha mutlu ve daha huzurlu hissediyorsanız pluviofil sendromuna yakalandığınızı düşünmeniz için bilimsel bir veri mevcut değil. Bu konuya ek olarak diğer genel kültür bilgileri için Haftalık Günlük sitemizi takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir