Kahve

Cappuccino nedir? Adı Nereden Geliyor?

Cappuccino nedir sorusuna herkesin cevabı farklı olabilir: Kimine göre enerji kaynağıdır, kimine göre motive edici lezzetli bir sıvıdır. Bu özel içeceğe herkes farklı anlamlar yükleyebilir. Ancak en genel ifadeyle şu tanımı yapabiliriz: Buğulanmış (kuvvetli buharda demlenmiş) süt köpüğü ile hazırlanan espresso bazlı bir kahve içeceğidir. Dünya çapında popüler olan bu kahve tarçın, krema veya çikolata tozu gibi ilaveler ile de lezzetine lezzet katabilir.

Peki, hiç düşündünüz mü neden cappuccino? Bu kahveye neden cappuccino denildiğini biliyor musunuz? İşte neden cappuccino sorusunun cevabı…

Cappuccino Nedir? Kelime Kökeni Hakkında

Öncelikle kelimenin kökeni üzerinde duralım. Cappuccino, Latince’deki “kemik başı, başlık” anlamına gelen Capitulum kelimesinden türemiştir. Bu kelime daha sonra Almanya ve Avusturya ülkelerinin etkisiyle Kapuziner kelimesine dönüşmüştür. Kapuziner aynı zamanda Kapusenler anlamına gelen bir kelimedir. Kapusenler ise Hristiyanlıkta Fransiskan tarikatına bağlı bir tarikattır. Bu bilgi şimdilik burada kalsın. (Çünkü bu tarikat, cappucino kahvesine isim verilmesinde önemli bir rol oynayacak)

Cappuccino kelimesinin nasıl türediğini anlatırken şimdi de İtalyanca’dan bahsedelim. Neden cappuccino sorusunun cevabına yaklaşmaya başlıyoruz. Cappuccio, İtalyanca’da kapüşon demek. Evet, bildiğimiz başlık olan, başı örten kapüşon. 

Kelime anlamı incelemesinin sonuna geldik. Artık Cappuccino kelimesini ortaya çıkaran önemli ayrıntılara geçelim.  Şimdi de İtalya’da Capuchin isimli bir manastıra gidiyoruz.

Cappuccino Adı Nereden Geliyor?

Az önce Kapusenler’den bahsetmiştik. Capuchin’ler de tıpkı Kapusenler gibi Fransiskan tarikatına bağlı olan keşişlerdir. Capuchin keşişleri, 1500’lü yıllarda bir topluluk oluşturarak Capuchin isimli bir manastırda yaşamaya başlamışlardır.

👉 👉 İlginizi Çekebilir: Tarihteki İlk Kahve Makinesi 👈 👈

Önemli bilgileri verdikten sonra sözü daha fazla uzatmayalım ve cevabı verelim: Cappuccino, adını Capuchin manastarında yaşayan keşişlerin kıyafetinden almıştır.

Adını Kıyafetten Alan Lezzet: Cappuccino

Capuchin manastırında yaşayan rahipler, kahverengi pardesü şeklinde kıyafet giyiyordu. Bu rahiplerin başlarında ise sivri ve beyaz renkli şapka bulunuyordu. Bu rahipler, yukarıdan bakıldığında tam anlamıyla bu bir cappuccino kahvesine benziyordu: Şapka fincandaki süt köpüğünü, kıyafet ise kahveyi andırıyordu.

cappuccino nedir
Capuchin Rahipleri

Cappuccino kahvesine adını veren olay bu: Capuchin rahiplerinin kıyafetlerinin cappucino kahvesine benzetilmesi… Ancak cappuccino kahvesi, adını bu rahiplerin ortaya çıkmasından yaklaşık 100 yıl sonra aldı.

1600’lü yıllarda Capuchin rahipleri, ilginç bir kahve içme yöntemi bulmuşlardı. Rahipler önce sütü köpürtüp kıvamlı bir hale getiriyor ve bu sütü kahvelerine ilave ederek içiyorlardı. Yıllar sonra bu kahvenin nasıl göründüğüne dair önemli bir farkındalığa sahip oldular: Kahve yukarıdan bakıldığında kendi kıyafetlerine benziyordu. Süt köpüğü keşişlerin başıydı. Kahverengi kıyafetler ise köpüğe alt yapısını hazırlayan kahve…  

Bazı kaynaklara göre bu benzerliğin farkına varan kişinin Capuchin rahibi Marco d’Aviano olduğu söyleniyor. Dolayısıyla cappuccino kahvesine ismini veren kişi, 1631-1699 yılları arasında yaşayan Marco d’Aviano isimli rahip olabilir.  

☑️ ☑️ İlginizi Çekebilir: En Çok İçilen Kahve: Arabica Kahve Nedir ve Hakkında Merak Edilenler için 👉 👉 Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir