tarzı hususi
Kahve

Tarzı Hususi: Tarsusi Kahve Ne Demek?

Geçmiş ve geleceği harmanlayan güzel coğrafyamız, harika lezzetlere sahip. Mutfak kültürümüz asırlar boyu binlerce kilometre uzaklıktaki bölgelere nam salmışken, Anadolu’da da kendi geleneğini köklü hale getirmeyi başarmış. Kahve ise bu kültürün en önemli simgelerinden biri olarak her zaman dikkat çekici olmuş ve farklı hikayeler taşıması da bu eşsiz lezzeti efsane seviyesine çıkarmış. İşte Tarzı Hususi de kulaktan kulağa yayılan ve Anadolu coğrafyasına damga vuran bir simge olarak karşımızda. Bir kahveden çok daha ötesi olan Tarz-Hususi, ayrıntılı bir şekilde irdelenmeyi hak ediyor.

Tarzı Hususi Nedir? (Diğer Adıyla Süvari Kahve)

 Söylentilere göre Tarz-ı Hususi kahve tarzının ortaya çıkmasında efelerin önemli bir rolü varmış. Batı Anadolu Zeybekleri, (ege efeleri) nargile içerken kahve içmek için fincan yerine çay bardağı tercih ediyorlarmış. Bunun için içtikleri kahve hemen bitmesin diye Türk Kahvesi’ni çay bardağına koyarak içerlermiş.

Bu tarz ile kahve içen başka kimse olmadığı için Tarzı Hususi kahve, efelere özgü bir kahve türü olarak nam salmış. Bu durum da Tarzı Hususi kahvenin Süvari Kahve olarak anılmasına neden olmuş. Yaklaşık 17 ve 18. yüzyıllarda muktedir kimseler olan efelerin yerel coğrafyada sözü geçtiği için; bu kahve türünün yayılmasında önemli bir rol üstlendikleri söyleniyor.

✅✅ Süvari Kahve Hikayesi için Tıklayın

Tarz-ı Hususi Ne Demek?

Peki, bu kahvenin adı nereden geliyor? O halde tarzı husisinin ne anlama geldiğine göz atalım. Hususi, kişiye özel anlamında kullanılan bir kelimedir. Tarz-ı kelimesi ile birleştiğinde ise kişinin özel karakterini yansıtan anlamında bir sıfata bürünürler. Bu bakımdan tekrar efelere dönecek olursak, çay bardağında kahve içme davranışı yalnızca efelerde görüldüğü için efelere özgü anlamında tarzı hususi tamlaması kullanılmış. Dolayısıyla batı Anadolu zeybeklerinin hususi bir kahve içme deneyimi olması, kahvenin adının tarzı hususi olarak kalmasına neden olmuş.

Tarsusi Kahve Adı Nereden Geliyor?

Bu kahvenin adının tarz-ı hususi olması ise akıllara Tarsus bölgesinde çıkmış olabileceğini getiriyor. Ancak kaynaklara göre bu tamamen bir isim benzerliği. Fakat buna rağmen Mersin Tarsus bölgesinin Tarsusi kahvesiyle meşhur olduğunu belirtelim.

Tarsus Kahve, günümüzde Anadolu’nun farklı yerlerinde ve değişken bölgelerinde muhtelif isimlerle karşımıza çıkar. Örneğin Ege’ye gittiğinizde çay bardağında kahve adı nedir diye soracak olursanız,

  • Büyük ihtimal süvari kahve cevabını alırsınız.
  • Fakat Akdeniz’e doğru giderseniz de aynı soruya Tarsusi Kahve cevabı verilir.

Tarsusi Kahve Tarsus bölgesinde tarzı hususi kahve bardağı ile bu deneyimi yaşayan birçok kişi var. Ancak aynı durum Anadolu’daki diğer yerlerde de geçerli. Bu da kahvenin ortak bir kültür ve/veya özel geleneğimizden doğduğunun lezzetli bir ispatı.

✅✅ Ağaçtan Gelen Anadolu Tadı: ↪️Menengiç Kahvesi Nedir?↩️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir