opal taşı özellikleri
Yaşam

Opal Taşı Özellikleri

Opal taşı nedir, Opal taşı ne işe yarar? Bu soruların cevapları için şu linke tıklayabilirsiniz👉Opal taşı nedir ve opal taşı faydaları nelerdir? Peki, Opal taşı özellikleri ve kalitesi hakkında bahsetmek gerekirse… O halde ana konumuza devam edelim:

Opal Taşı Özellikleri ve Opal Kalitesi

Bir opalin kalitesi, kaynağı, rengi, ateşin parlaklığı, ateş şekli, berraklık ve şeffaflık seviyesi gibi çok sayıda faktöre bağlıdır. Opal taşı özellikleri konusunda ilk olarak bu taşın menşeinden bahsedelim. Opal madenleri dünyanın farklı bölgelerinde keşfedilmiştir: Avustralya, Etiyopya, Meksika, Brezilya, Sudan, Macaristan ve ABD bu ülkeler arasındadır. Bunlardan en meşhuru Avustralya menşeli olandır. Parlak tonu ve zengin ateşi ile oldukça revaçtadır. Bundan sonra Etiyopya opali gelir, bunu görünüşte yarı saydam ve kırmızı-sarı karışım tonlarındaki Meksika opalı izler.

Opal Renk

Renk, Opal’in kıymetini değerlendirmek için en etkili faktördür. Renk paletinin çeşitli tonları ile büyüleyici bir güzellik sunan opal taşında ateşli saf beyaz en baskın renk tonudur. Ateşli beyaz opal, astrolojik amaçlar için en çok arzu edilen türdür. Diğer yandan siyah, mavi ve yeşil gibi opaller de mükemmel bir renk cümbüşü sundukları için eşit derecede değerlidir.

Ateşin Parlaklığı

Ateşin varlığı bu taşın kaderini belirleyen nasıl bir taş olacağını tayin eden son derece müstesna bir başka özelliktir. Daha parlak ve alevli olması, opalin çok daha pahalı olmasını sağlar, oysa soluk ve donuk renklerin varlığı pazardaki fiyatını düşürür. Common opal olarak lanse edilen “adi” isimli opal türü, ucuz fiyatlı seçeneklerden biridir; ancak bu taşın astroloji dünyasındaki etkisi azdır.

Ateş Deseni

Desen temelde opalin paha biçilemezliği üzerinde muazzam bir etkiye sahip olan renk düzenlemesidir. Geniş, parlak ve renkli çekiciliğin kombinasyonu nadirdir, bu nedenle küçük iğne ateşi desenli opalden daha pahalıdır.

Netlik ve Şeffaflık

Opallerde, şeffaflık ve kapsama seviyesi netliği tanımlar.

  • Dendritler,
  • Kum parçacıkları,
  • Dokumalar,
  • İyileşmiş kırıklar
  • İplik veya ölü ışıklar,

çıplak gözle görülebiliyorsa Opal’in değerini azaltan bazı doğal kapanımlardır. Öte yandan, şeffaflık seviyesi, Opalin ana karakteristiğine bağlı olan önem derecesi yüksek olan bir özelliktir. Çünkü kristal opallerde saydamlık takdir edilirken, ak ve kara Opalde opak lekesiz yüzey istenir.

Şekil ve Biçim

Bazı opal grubu, cevher kalitesinin daha yüksek olması açısından pürüzlü, söbe ve yuvarlak bir cabochon şekilde kesilir ve ışık yayıcı bir şekle büründürülür. Mükemmel kubbelere sahip opal cabochon taşları genellikle en iyi ateşi farklı bakış açılarından gösterir. Mücevherde özelleştirildiğinde hasara karşı daha savunmasız olduklarından, genellikle çok yüksek veya çok düz kubbeleri olan mücevherlerin satın alınmasından kaçınılması önerilir.

Piyasadaki opal taşı fiyatları büyük ölçüde

  • taşın kökenine,
  • rengine,
  • berraklığına,
  • renk oyununa,
  • şekline ve karat ağırlığına bağlıdır.

Opal taşının Hindistan ve uluslararası pazardaki popülaritesi nedeniyle opal maliyeti de arz ve talep döngüsünden etkilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir