Kahve

Kahve Unu Nedir?

The Fisher King filminde Robin Williams’tan duyduğumuz aşağıdaki söz, kahve unu nedir sorusuna verilen bir cevap gibi.

“Çöpün içinde bile harika şeyler bulabilirsin” 

Çünkü kahve unu, çöpe atılan kahve meyvesinin kabuğunu değerlendirmek isteyen bir kişi tarafından bulunmuş.

Lezzet Katan Besin Maddesi Kahve Unu Nedir?

Kahve unu aslında pek bilinmeyen bir besin maddesi. Bilinmemesi normal çünkü geçmişi çok da eskiye dayanmıyor. Kahve unu diye bir ürün ortaya çıkaran Seattle kökenli bir şef. Bu şefin adı Jason Wilson. Şimdi Jason Wilson’un kahve ununu nasıl ortaya çıkardığına bakalım.

İçtiğimiz kahve, kırmızı renkli bir meyve olan kahvenin içindeki yeşilimsi çekirdeğin kavrulup çekilmesi sonucu meydana geliyor. Dolayısıyla kahvenin üretimi için önemli olan ağaçta yetişen kahve meyvesinin içindeki çekirdek. Çekirdekleri saran meyve ise hiç önemsenmeyip yıllar boyu çöpe atılmış, hem de çok uzun yıllar… Fakat Jason Wilson bunun bir israf olduğunu düşünmüş ve çöpe atılan kahve meyvesinin kabuğunu değerlendirmek istemiş.

kahve unu nedir
Meyvesinden ayrılan kahve çekirdeğil

İlk olarak meyve kabuklarını fırınlayan Wilson, tadı ceviz ve fındığa benzeyen bir ürün elde etmiş. Bu ürünü ilk başta waffle ve makarnada kullanmış. Daha sonra meyve kabuklarını toz haline getiren Jason Wilson, ortaya çıkardığı ürüne kahve unu adını vermiş. Kahve unu mucidi diyebileceğimiz Jason Wilson, hız kesmeden yoluna devam etmiş ve Coffee Flour isimli kendi şirketini kurmuş. Şirketin şu ana kadar 2 bin tondan fazla kahve unu ürettiği söyleniyor. Ancak dünya çapındaki kahve üretiminde çöpe atılan meyvelerin ağırlığı 2 bin tondan çok daha fazla.

Faydalı ve Besleyici

Jason Wilson’un bu buluşu önemli, çünkü buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç gibi buğdaygillerden elde edilen unların yanına bir de kahve unu eklenmiş oldu. Kahvenin de un üretiminde kullanılacağını gösteren Wilson, büyük bir çevre tahribatının da önüne geçmiş oldu. Çünkü un olarak kullanılmadan önce çürüyen kahve meyveleri, metan gazı salarak toprağı olumsuz etkiliyordu.

Aynı zamanda besleyici yönüyle de dikkat çeken kahve unu, bazı kesimler tarafından süper besin adıyla anılıyor. Kahve unu, içilen kahve kadar yüksek bir kafeine sahip değil. Yüksek oranda besin lifi içermesi ise kahve ununu sağlığa faydalı bir hale getiriyor. (10 gramının 5 gram besin lifi içerdiği söyleniyor) Aynı zamanda protein, demir, potasyum açısından zengin olan kahve ununun güçlü bir antioksidan özelliği gösterdiği de iddia ediliyor. Dolayısıyla kahve ununun buğdaygillerden elde edilen unlara göre daha besleyici ve daha sağlıklı olduğu tahmin ediliyor.

Kahve unu ile yapılabilen ürünler arasında çeşitli lezzetler var. Örneğin kek, poğaça, kurabiye gibi atıştırmalıkları kahve unu ile yapmak mümkün. Bunlara ek olarak kahve unu ekmek yapımında da kullanılabiliyor. Lezzetli bir besin kaynağı olan kahve unu ile yapılan ürünleri görmek için Coffeeflourlab isimli Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Kahve Unu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir